Στο Stamford Bridge φιλοξενείται η Liverpool για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έχοντας μια πολύ δύσκολη αποστολή.

Ώρα έναρξης: 18:30
Διαιτητής: Michael Oliver
Τηλεοπτική μετάδοση: Cosmote Sports 1HD

ΝΕΑ ΟΜΑΔΑΣ:

Το ταξίδι στην Νάπολη δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα για τους Reds. Η Liverpool την Τρίτη αγωνίστηκε στον Ιταλικό νότο για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν με την Napoli για την φάση των ομίλων του Champions League, με την εικόνα ανάμεσα στα δύο παιχνίδια να διαφέρει πολύ, καθώς η ομάδα του Jurgen Klopp έδειξε διάθεση να επιτεθεί και να κυνηγήσει το παιχνίδι εν αντιθέσει με πέρυσι που παρουσίασε τον χειρότερο της εαυτό. Ωστόσο η κατάληξη του αγώνα ήταν ίδια για τους φιλοξενούμενους που έφυγαν ηττημένοι με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, το πρώτο χάρη σε ανύπαρκτο πέναλτι που υπέδειξε ο Felix Brych και το δεύτερο λόγω ενός σπάνιου λάθους του Virgil Van Dijk.

Σήμερα το απόγευμα η Liverpool αναμετράται με την Chelsea, στην ίσως δυσκολότερη της αναμέτρηση μέχρι στιγμής στην Premier League, εν μέσω ενός πολύ μεγάλου και απαιτητικού προγράμματος για τον σύλλογο από το Merseyside. Στο Λονδίνο δεν ταξίδεψαν οι Alisson, Origi και Keita. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας χρειάζεται ακόμη κάποιες εβδομάδες πριν επιστρέφει, για τον Divock Origi δεν έχει ειπωθεί μέχρι στιγμής ο χρόνος αποθεραπείας του, ενώ ο Keita επέστρεψε στις προπονήσεις ωστόσο προφανώς δεν είναι έτοιμος.

ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Η Chelsea πέρασε ένα ήσυχο καλοκαίρι καθώς η μεταγραφική απαγόρευση που της έχει επιβληθή βρίσκεται σε ισχύ με αποτέλεσμα η Chelsea να ξοδεύει λεφτά μονάχα για την μονιμοποίηση της μεταγραφής του Mateo Kovacic στην ομάδα και την ομάδα να ενισχύουν τα βλαστάρια της ακαδημίας των Blues. Παράλληλα η δεδομένη πώληση του Eden Hazard στην Ρεάλ Μαδρίτης έγινε πραγματικότητα μετά την σχετική πολύμηνη φημολογία που υπήρχε.

Η μεγαλύτερη αλλαγή ωστόσο έγινε στον πάγκο της ομάδας, καθώς αποχώρησε μόλις μετά από ένα έτος ο Maurizio Sarri με τον θρυλικό μέσο των Λονδρέζων, Frank Lampard, να αναλαμβάνει καθήκοντα προπονητή έπειτα και από το πέρασμα του από την Derby. Από την ομάδα των Midlands επέστρεψε και ο Mason Mount μετά την ολοκλήρωση του δανεισμόυ του, ενώ ο Tammy Abraham εντάχθηκε και αυτός στο δυναμικό της ομάδας, με τους δύο αυτούς νεαρούς να χρίζουν της απόλυτης εμπιστοσύνης του Lampard και να τον βγάζουν εμφατικά ασπροπρόσωπο για την επιλογή του, έχοντας πετύχει όλα τα γκολ της Chelsea -εκτός από ένα- στο πρωτάθλημα, με τον Tomori, επίσης ποδοσφαιριστής που έχει μεγαλώσει στην ακαδημία της ομάδας, να συμπληρώνει την λίστα των σκόρερ.

Αυτή την στιγμή η ομάδα από το Λονδίνο μετράει δύο νίκες απέναντι σε Norwich και Wolves μακριά από το σπίτι της, δύο ισοπαλίες σε αυτό κόντρα σε Leicester και Sheffield United, ενώ στο ιστορικό της έχει και την συντριβή με 4-0 από την Manchester United στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

O Frank Lampard δεν θα έχει στην διάθεση του τους Rudiger, Emerson, Loftus-Cheek, Hudson-Odoi και Reece James. Εκτός απροόπτου δεν θα αγωνιστεί ο Mason Mount που αποκόμισε τραυματισμό στον αστράγαλο στην μεσοβδόμαδη ήττα από την Valencia, ενώ ο N’Golo Kante θα κριθεί πιθανότατα έτοιμος.

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΖΟΝ:

Πριν από έναν χρόνο παρά μία εβδομάδα Chelsea και Liverpool αναμετρήθηκαν στο Stamford Bridge, όπως σήμερα, λίγα εικοσιτετράωρα αφότου οι γηπεδούχοι είχαν αποκλείσει την Liverpool από το League Cup με νίκη 1-2 στο Anfield. Το σκορ άνοιξε ο Eden Hazard που σκόραρε συνεχώς απέναντι στους Reds στο 25′. Ο Alisson Becker απέτρεψε δεύτερο γκολ των Blues σε πολλές περιπτώσεις και ο Daniel Sturridge στο 89ο λεπτό με ένα απίθανο σουτ εκτός περιοχής χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Liverpool, που αν και παρέμεινε αήττητη μέτρησε έτσι την πρώτη της απώλεια στην σεζόν προερχόμενη από έξι συναπτές νίκες.

Στην αναμέτρηση του Anfield τον Απρίλιο, οι Liverpool σόκαρε την Chelsea με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά από Mane και Salah με τον Αιγύπτιο να πετυχαίνει το ομορφότερο γκολ της σεζόν για την ομάδα του με απίστευτο εκτός περιοχής σουτ. Η Chelsea βρέθηκε κοντά στην μείωση του σκορ, κάτι που και πάλι απέτρεψε ο Alisson και το παιχνίδι έληξε με 2-0 υπέρ των Reds.
Βέβαια πριν πέντε περίπου εβδομάδες οι δύο ομάδες βρήθεκαν αντιμέτωπες στην Κωνσταντινούπολη στο πλαίσιο του UEFA Super Cup. Το σκορ άνοιξε ο Olivier Giroud με τον Mane να ισοφαρίζει με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου και πάλι σκόραρε ο Σενεγαλέζος για να ανατραπεί το παιχνίδι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Jorginho ισοφάρισε για την Chelsea με εύστοχη εκτέλεση από την λευκή βούλα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι. Το μοναδικό πέναλτι που δεν βρήκε δίχτυα ήταν αυτό του Tammy Abraham το οποίο απέκρουσε ο Adrian, με την Liverpool να κατακτάει έτσι το 4ο Super Cup της ιστορίας της.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Chelsea (4-3-3): Arrizabalaga – Azpilicueta, Zouma, Christensen, Alonso – Kante, Jorginho, Kovacic – Pedro, Abraham, Willian

Liverpool (4-3-3): Adrian – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Wijnaldum – Salah, Firmino, Mane