Chelsea – Liverpool : 1 – 2 | Προβλημάτισε, αλλά κέρδισε! | Βαθμολογίες παικτών

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Chelsea υποδέχτηκε τη Liverpool στο Λονδίνο. H ομάδα του Klopp έδειξε δύο πρόσωπα στον αγώνα κι ευτυχώς το καλό της πρόσωπο ήταν αρκετό για να της χαρίσει τους 3 βαθμούς εκτός έδρας. Μια πολύ σημαντική νίκη, σε μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύει τους «Reds».

Η Liverpool βρέθηκε να προηγείται με 0-2 στο ημίχρονο με τα γκολ των Arnold και Firmino. H ομάδα του Klopp έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και φάνηκε να ελέγχει το ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο κι ειδικά μετά τη χαμένη ευκαιρία του Firmino, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Η Chelsea κέρδισε το κέντρο, αύξησε την πίεσή της και βρήκε το γκολ με εξαιρετική ενέργεια του Kante. Από κει κι έπειτα η Liverpool δεν απείλησε ιδιαίτερα κι αρκέστηκε στις καλές εμφανίσεις των αμυντικών της και του Adrian. Οι αλλαγές του Klopp δε βελτίωσαν την εικόνα της ομάδας, η οποία τελικά κατάφερε να κρατήσει το 1-2 και να πάρει ένα υπερπολύτιμο διπλό στην προσπάθειά της να κατακτήσει τη φετινή Premier League. Με τη σημερινή της νίκη η Liverpool φτάνει τους 18 βαθμούς και διατηρεί στο +5 από τη δεύτερη City.

Ας περάσουμε στη βαθμολογία των παικτών μας:

Adrian: Ο Ισπανός τερματοφύλακας συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις, βοηθώντας την ομάδα να κρατήσει τους 3 βαθμούς της νίκης. Σχεδόν αλάθητος σήμερα, με κάποιες πολύ σημαντικές αποκρούσεις, ενώ δε θα μπορούσε να είχε κάνει κάτι παραπάνω στο γκολ που δέχτηκε η ομάδα.

Βαθμολογία: 8.5/10

Robertson: Καλός στο αμυντικό κομμάτι με πολλά τρεξίματα και σήμερα, ενώ είχε και μια assist. Επιθετικά δε βοήθησε όσο συνήθως, αλλά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση της Chelsea δεν άφησε περιθώρια για επιθετικές προσδοκίες από τα ακραία μας μπακ.

Βαθμολογία: 7.5/10

Matip: Πολύ καλή εμφάνιση από τον Joel, που φέτος δείχνει αρκετά ανεβασμένος. Πραγματικά πολύ καλός σε όλες τις προσωπικές μονομαχίες, με μοναδική αδύναμη στιγμή τη φάση όπου του ξεφεύγει ο Batshuayi, αλλά ευτυχώς δεν εξελίχθηκε σε γκολ.

Βαθμολογία: 8/10

Van Dijk: Μετά από μια μέτρια εμφάνιση στην Ιταλία, ο Ολλανδός ήταν και πάλι ο παλιός καλός Van Dijk! Κυρίαρχος στην άμυνα, δεν έχασε μονομαχία ενώ έδιωξε όλες τις απειλητικές σέντρες που επιχειρήθηκαν από τους «μπλε».

Βαθμολογία 8.5/10 (MOTM)

Arnold: Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Arnold, καθώς σκόραρε ένα πολύ όμορφο γκολ, ανοίγοντας το σκορ της αναμέτρησης. Στη συνέχεια βοήθησε στο δημιουργικό κομμάτι όσο μπορούσε, αλλά έκανε κάποια αβίαστα λάθη. Αμυντικά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και φάνηκε ν ανεβαίνει σ αυτον τον τομέα όσο κυλούσε το παιχνίδι.

Wijnaldum: Μέτρια μέρα για τον Ολλανδό μέσο, αλλά και συνολικά για το κέντρο της Liverpool. Μέχρι το 50ο λεπτό υπήρξε όρεξη και συνεισφορά στο παιχνίδι της ομάδας, αλλά μετέπειτα η απόδοσή του έπεσε απότομα. Αμυντικά, αν και βοήθησε στο πρέσινγκ, δεν ανέβασε ρυθμό στο β ημίχρονο με αποτέλεσμα η Chelsea να κερδίσει τη μάχη του κέντρου.

Βαθμολογία:   6.5/10

Fabinho: Ο καλύτερος της τριάδας του κέντρου. Σε μεγάλο βαθμό δεν πήρε τις βοήθειες που χρειαζόταν ανασταλτικά, ενώ δημιουργικά βοήθησε με πολλές έξυπνες πάσες. Καλή εμφάνιση για τον «Fab», o οποίος σταθεροποιεί την απόδοσή του όσο περνάει ο καιρός.

Henderson: Μέτρια εμφάνιση από τον αρχηγό που δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο θα χρειαζόταν η ομάδα. Είχε κάποιες εκλάμψεις, αλλά και μερικές λάθος πάσες που είτε έδιναν την κατοχή στην Chelsea είτε δημιουργούσαν προϋποθέσεις αντεπίθεσης.

Βαθμολογία: 6.5/10

Mane: Δυστυχώς σήμερα ο Mane δεν ήταν τόσο καλός όσο μας είχε συνηθίσει. Αρκετές λάθος επιλογές και πολλές φορές φάνηκε εξαφανισμένος από το επιθετικό κομμάτι της ομάδας. Σωστά αντικαταστάθηκε, μιας και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα

Βαθμολογία: 5/10

Firmino: Σίγουρα ο καλύτερος κι ο πιο απειλητικός της τριάδας, χωρίς αυτό να σημαίνει πως έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Πέτυχε το γκολ, ενώ είχε και κάποιες ακόμα καλές ενέργειες αλλά συνοδεύτηκαν από λάθος επιλογές. Μεγάλη η συνεισφορά του και στο πρέσινγκ της ομάδας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Salah:  Ίσως ο χειρότερος σήμερα για την ομάδα του Klopp. Δεν του βγήκε το παιχνίδι. Όρεξη υπήρξε, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τις προσωπικές μονομαχίες, οι οποίες είναι και το δυνατό κομμάτι του. Είχε κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν βοήθησε όσο θα μπορούσε την ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοσή του μειώθηκε.  Βγήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις για να περάσει ο Joe Gomez, προκειμένου να κρατηθεί το 1-2.

Βαθμολογία: 4.5/10

Milner: Με δεδομένο ότι το ματς στο τέλος του 2ου ημιχρόνου ήταν έντονο, θα περίμενε κανείς πως το πάθος του Milner θα έδινε πνοή στους «Reds». Δυστυχώς, λίγα κατάφερε να αλλάξει ο Millie, στο χρόνο που αγωνίστηκε. Παρόλα αυτά ανταπεξήλθε στο βασικό του καθήκον, που ήταν να πιέσει, να κλείσει χώρους και να δυσκολέψει την κυκλοφορία της Chelsea.

Βαθμολογία: 6/10

Gomez, Lallana: Και οι 2, έπαιξαν λίγο (o Gomez μπήκε στις καθυστερήσεις) κι ως εκ τούτου δεν μπορούν να κριθούν.

Klopp: Σε τέτοια παιχνίδια, κακά τα ψέματα το αποτέλεσμα έχει τον πρώτο λόγο. Κι ο Jurgen κατάφερε να πάρει ένα πολύ δύσκολο διπλό σήμερα. Παρόλα αυτά η εικόνα της ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο προβλημάτισε και κυρίως οι αλλαγές δεν μπόρεσαν να αλλάξουν αυτήν την εικόνα. Η προσέγγιση του αγώνα ήταν πολύ έξυπνη, με αρκετή πίεση στο πρώτο μισάωρο κι εν τέλει του βγήκε!