Liverpool 2 – 2 Manchester City – Βαθμολογίες Παικτών: Τι σκεφτόσουν ρε Klopp;

Η Liverpool αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Manchester City για την 7η αγωνιστική της Premier League, και υποχώρησε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά από ένα καταστροφικό πρώτο που ακολουθήθηκε από ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο, η Liverpool αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Manchester City χάρη στα τέρματα των Mane και Salah. Η ομάδα του Jurgen Klopp μας εξέπληξε δυσάρεσττα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς κατέβηκε με ένα… ας το πούμε περίεργο πλάνο. Μετά τα 10 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η Liverpool δεν υπήρχε στο χορτάρι του Anfield, με τον Γερμανό τεχνικό να έχει δώσει οδηγίες για παιχνίδι από πίσω και βαθιές μπαλιές, κάτι που σαφέστατα με βάση και την εικόνα του Α’ ημιχρόνου, δεν βγήκε ούτε στο ελάχιστο. Η Manchester City ήταν αυτή που είχε την ολική κυριαρχία του παιχνιδιού στα 45 πρώτα λεπτά, με το σκορ στο 0-0 να την αφήνει αδικημένη.

Η επανάληψη ήταν άλλη υπόθεση. Η Liverpool ανέβηκε στο γήπεδο, αναπτύχθηκε πιο ορθόδοξα βρίσκοντας ρυθμό στο παιχνίδι της. Το τέρμα του Mane στο 59′ μετά από assist του Salah, ήταν η επιβράβευση της προσπάθειας των παικτών του Klopp. Ωστόσο η Manchester City απάντησε άμεσα, με τον Foden, 10 λεπτά αργότερα. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός ταλαιπώρησε αφάνταστα τον Milner, με τον διαιτητή του αγώνα, Paul Tierney, να μη βγάζει λανθασμένα δεύτερη κίτρινη κάρτα στον έμπειρο Άγγλο, μετά από φάουλ στον Bernardo Silva, κάτι που έκανε τον Pep Guardiola έξαλλο.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, η Liverpool προηγήθηκε και πάλι, αυτήν τη φορά χάρη στον Mohamed Salah. O Αιγύπτιος, πέτυχε ένα από τα ομορφότερα τέρματά του με την κόκκινη φανέλα με προσωπική ενέργεια και τελειώμα με το δεξί, δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην Liverpool. Και πάλι όμως, η Manchester City αντέδρασε, αυτήν τη φορά με τον Kevin De Bruyne, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε σε σουτ έξω από την περιοχή την κόντρα της μπάλας στον Joel Matip, αλλάζοντας την κατεύθυνση της μπάλας και ισοφαρίζοντας για τους Πολίτες στο 81′. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι μετατράπηκε σε ροντέο, καμία ομάδα όμως δεν κατάφερε να πετύχει το τέρμα που θα της έδινε το πολυπόθητο τρίποντο.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson Becker: Κράτησε τη Liverpool στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με 2 μεγάλες επεμβάσεις στον Foden, δε φέρει ευθύνη σε κάποιο από τα 2 τέρματα που δέχτηκε. Πολύ καλός με την μπάλα στα πόδια.

Βαθμολογία: 8/10

Liverpool 1-1 Manchester City LIVE - Foden equalises with incredible goal |  Marca

James Milner: Η Manchester City τον… στοχοποίησε, και εκ του αποτελέσματος πολύ σωστά. Γνωρίζαμε πως ο έμπειρος Άγγλος θα έχει ένα δύσκολο μεσημέρι, έμενε η επιβεβαίωση. Ο Foden με τον Cancelo, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο τον έκαναν ό,τι ήθελαν, χωρίς να έχει την απαραίτητη βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Τυχερός που δε δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Βαθμολογία: 5/10

Joel Matip: Αρκετά καλή εμφάνιση από τον Matip, που δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, μιας και κυρίως το βάρος τράβηκε η δεξιά πλευρά. Στο πρώτο ημίχρονο είχε αναλάβει το έργο των βαθιών μπαλιών, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

Βαθμολογία: 7.5/10

Virgil Van Dijk: Αρκετά σταθερός, χωρίς και αυτός να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Andrew Robertson: Παθιασμένος και σταθερός αμυντικά -αν και ο Jesus είχε τις στιγμές του-, όχι όμως ιδιαίτερα επικίνδυνος επιθετικά. Έβγαλε πολύ μεγάλη ενέργεια, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα την είχε ανάγκη.

Βαθμολογία: 6.5/10

Salah and Foden star in Liverpool Manchester City player ratings | OTB  Sports

Fabinho: Άφαντος, στο πρώτο μέρος όπου το κέντρο της Liverpool ήταν σα να μην υπήρχε. Ανέβασε στροφές στην επανάληψη, είχε μοναδική ευκαιρία να πετύχει το 3-2, που του το στέρησε ο Rodri με πανέμορφο τάκλιν.

Jordan Henderson: O καλύτερος της τριάδας του κέντρου, και ελαφρώς διασωθείς στο πρώτο ημίχρονο. Έτρεξε, ανέκοψε επιθέσεις, προσπάθησε -αν και δεν τα κατάφερε ιδιαίτερα καλά- να βοηθήσει επιθετικά, και ήταν ο συνδετικός κρίκος των γραμμών.

Βαθμολογία: 7/10

Curtis Jones: Και αυτός άφαντος στο πρώτο μέρος, καθώς η μπάλα πέρασε από τα πόδια του ελάχιστες φορές. Εμφανώς βελτιωμένος στην επανάληψη, είχε συμμετοχή και στο τέρμα του Salah.

Manchester City fight back twice for 2-2 draw at Liverpool

Sadio Mane: Αρνητικός στο πρώτο ημίχρονο, με τις λίγες φορές που ακούμπησε την μπάλα να έχει βαριές επαφές. Το τέρμα που πέτυχε στο 59′, ίσως να ήταν και η πρώτη του θετική συνεισφορά στο παιχνίδι. Δεν πρόσφερε κάτι παραπάνω στη συνέχεια, ωστόσο δεν μπορεί να αγνοηθεί ένα γκολ σε ένα τέτοιο παιχνίδι.

Liverpool, Man City tie 2-2 in Premier League thriller | Daily Sabah

Mohamed Salah: Τι να πρωτοπεί κανείς γι’αυτόν τον άνθρωπο; Θρύλος της Liverpool με Θ κεφαλαίο. Όπως και η υπόλοιπη τριάδα, ήταν εκτός παιχνιδιού στα πρώτα 45 λεπτά, 2 ενέργειες όμως έκανε στην επανάληψη, και οι 2 κατέληξαν σε γκολ. Δικό του είναι το ξεκίνημα της φάσης του τέρματος του Mane, τελείως δικό του είναι και το δεύτερο τέρμα της Liverpool, με εκπληκτική ενέργεια. Σίγουρα ο άνθρωπος του αγώνα.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Liverpool 2-2 Man City - As it happened - Liverpool FC - This Is Anfield

Diogo Jota: Αρκετά θετικός ο Jota, που ήταν ο καλύτερος της τριάδας στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε αρκετή ενέργεια και στην επανάληψη. Αντικαταστάθηκε νωρίς, για να δώσει τη θέση του στον Firmino, καθώς στο σημείο εκείνο φαινόταν αρκετά εκνευρισμένος.

Roberto Firmino (στη θέση του Diogo Jota στο 68′): Δε βοήθησε ιδιαίτερα στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Βαθμολογία: 6/10

Joe Gomez (στη θέση του James Milner στο 78′): Δεν είναι δεξί μπακ ούτε ο Milner, ούτε ο Gomez που κλήθηκε να τον αντικαταστήσει. Και σε αυτόν ο Foden προκάλεσε κάποια προβλήματα.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Τι σκεφτόσουν ρε Jurgen με την προσέγγισή σου στο πρώτο ημίχρονο; Από τα χειρότερα ημίχρονα της Liverpool επί Klopp, μιας και οι κόκκινοι δεν έδειχναν ικανοί να κρατήσουν μπάλα πέρα από το κέντρο, ούτε για 2 πάσες. Σίγουρα, τα πράγματα ήταν καλύτερα στην επανάληψη, όμως ο Γερμανός τεχνικός θα πρέπει να αισθάνεται τυχερός που η ομάδα του δεν μπήκε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Για το δεξί άκρο της άμυνας, είχε τις επιλογές των MIlner, Gomez και Neco Williams. Δε θεωρούμε πως τα πράγματα θα ήταν καλύτερα αν εκεί βρισκόταν κάποιος από τους άλλους 2, όμως θα έπρεπε να είχε προνοηθεί από το καλοκαίρι τι θα γίνει στην περίπτωση που ο Trent βρεθεί εκτός δράσης. Εν πάσει περιπτώσει, σίγουρα το Χ δεν είναι κακό αποτέλεσμα για καμία από τις δύο ομάδες, με τη Liverpool να βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πηγαίνοντας στο international break.