Klopp: «Συναρπαστικό παιχνίδι με δύο πρόσωπα για μας»

Ο Jurgen Klopp θεώρησε ότι ο ένας βαθμός ήταν τελικά μια δίκαιη έκβαση για τη Liverpool αφού η Manchester City βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ αλλά πήρε την ισοπαλία με 2-2 στο Anfield.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν καλύτερα για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου στην αναμέτρηση της Κυριακής στην Premier League, αλλά ήταν οι βελτιωμένοι Κόκκινοι που άνοιξαν το σκορ μέσω του Sadio Mane στο 59ο λεπτό.

Ο Phil Foden ισοφάρισε για τη City και ο Mohamed Salah έβαλε στη συνέχεια ένα από τα μεγαλύτερα γκολ του για την ομάδα καθώς κάνοντας σλάλομ πέρασε αρκετούς παίκτες της άμυνας της City και νίκησε τον Ederson.

Η Liverpool αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με την ισοπαλία, ωστόσο, καθώς ο Kevin De Bruyne είδε το σουτ του να κοντράρει στον Joel Matip και να καταλήγει στα δίχτυα, κάτι που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ σε ένα ξέφρενο δεύτερο ημίχρονο.

Δείτε τι είχε να πει ο Klopp:

Για τις σκέψεις του για το πως εξελίχθηκε το παιχνίδι…

«Αρκετά συναρπαστικό παιχνίδι, με δύο προφανώς εντελώς διαφορετικά ημίχρονα. Δόξα τω Θεώ που έγιναν δύο ημίχρονα σήμερα γιατί το πρώτο ημίχρονο ήταν προφανώς ακριβώς όπως δεν έπρεπε να το κάνουμε απέναντι στη City και το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακριβώς όπως έπρεπε να το κάνουμε κόντρα στη City. Τέσσερα γκολ προφανώς συνέβησαν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν θυμάμαι καμία ευκαιρία από εμάς, αν έχω δίκιο. Ήμουν πολύ χαρούμενος για το σφύριγμα του ημιχρόνου, ώστε να προσαρμόσουμε μερικά πράγματα. Και στην πραγματικότητα δεν αλλάξαμε τίποτα, απλώς είπαμε ξανά στα αγόρια αυτό που πραγματικά θέλαμε ή έπρεπε να είχαμε πει ήδη στο πρώτο ημίχρονο. Αυτά συμβαίνουν απέναντι σε μια ομάδα όπως η City με την κυριαρχία που μπορούν να επιβάλλουν στο γήπεδο. Όταν είσαι λίγο παθητικός χωρίς τη μπάλα, όταν περνάει από τις γραμμές σου, δεν μπορείς πραγματικά να αντιμετωπίσεις τις προκλήσεις».

«Το μεγαλύτερο πρόβλημα μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν ότι δεν παίξαμε ποδόσφαιρο, αυτό δεν βοηθά. Συναντιέστε για έναν αγώνα ποδοσφαίρου, οι άνθρωποι μπαίνουν σε ένα γήπεδο και δεν παίζετε ποδόσφαιρο – αυτό ακούγεται λάθος και είναι λάθος. Έτσι έπρεπε να ξεκινήσουμε να παίζουμε ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, το κάναμε αμέσως. Νομίζω ότι αυτό ήταν προφανές για όλους – ξαφνικά η City έπρεπε να τρέξει πολύ, έπρεπε να αμυνθεί, εντελώς διαφορετική από το πρώτο ημίχρονο γιατί τώρα παίζαμε πολύ καλά. Αν είχαμε παίξει μόνο το δεύτερο ημίχρονο, πραγματικά θα ήθελα να κερδίσουμε το παιχνίδι. Αλλά μαζί με το πρώτο ημίχρονο δεν είμαι τόσο αφελής, νομίζω ότι ο βαθμός είναι καλός».

Για το αν ο James Milner έπρεπε να δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα…

«Δεν το είδα – [ήμουν] πολύ μακριά από αυτήν την κατάσταση, αλλά προφανώς είδα την αντίδραση από τον πάγκο της City. Είχαμε σχεδιάσει ούτως ή άλλως να βγάλουμε τον Millie λόγω της κίτρινης κάρτας από το πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο αντίδρασης … το δεύτερο ημίχρονο ήμασταν εμείς: γενναίοι, επιθετικοί, γεμάτοι αποφασιστικότητα, έτοιμοι να παίξουμε στους μικρούς χώρους, να παίξουμε την έξτρα πάσα, να χρησιμοποιήσουμε το πλάτος και να μην τσακίζουμε συνεχώς αυτές τις μπάλες πίσω από την τελευταία γραμμή εναντίον ενός τερματοφύλακα που είναι ίσως ο πιο ποδοσφαιριστής στην Πρέμιερ Λιγκ, οπότε γιατί να το κάνουμε αυτό, το οποίο κάναμε συνεχώς στο πρώτο ημίχρονο; Όπως είπα, είναι ένα πολύ καλό μάθημα για εμάς σήμερα, όχι ότι το είχαμε ανάγκη, αλλά τουλάχιστον όταν έχετε κάτι σαν αυτό το πρώτο ημίχρονο, τότε πρέπει να δείξετε αντίδραση και τα αγόρια έδειξαν αντίδραση. Είμαι πολύ χαρούμενος με αυτό, ήταν απολύτως υπέροχο. Ακόμα και με δύο καλά ημίχρονα, υπήρξαν παιχνίδια όταν δεν κερδίσαμε εναντίον της City. Σήμερα ήταν ίσως το χειρότερο που έχουμε παίξει μέχρι τώρα εναντίον τους, αλλά το δεύτερο ημίχρονο, αυτό ήμασταν εμείς».

Για την ποιότητα των δύο τερμάτων της Liverpool…

«Τους δημιουργήσαμε τεράστια προβλήματα [στο δεύτερο ημίχρονο], ήμασταν πραγματικά στο παιχνίδι, πετύχαμε υπέροχα γκολ. Το πρώτο γκολ είναι μια μεγάλη, μεγάλη αντεπίθεση, η κατάκτηση της μπάλας, δύο πάσες, ο Sadio σε εξαιρετική θέση, κορυφαίο τελείωμα. Το δεύτερο γκολ, μόνο οι καλύτεροι παίκτες στον κόσμο πετυχαίνουν τέτοια γκολ. Το πρώτο άγγιγμα, η πρώτη πρόκληση που κερδίζει, στη συνέχεια όλη η ενέργεια και μετά τελειώνει την κατάσταση όπως έκανε, απολύτως εξαιρετικό. Επειδή αυτός ο σύλλογος δεν ξεχνά ποτέ τίποτα, οι άνθρωποι θα μιλούν για αυτό το γκολ για πολύ, πολύ καιρό και σε 50 ή 60 χρόνια όταν θυμούνται αυτό το παιχνίδι. Ήταν πραγματικά φανταστικό γκολ».