Europa horror show | Toulouse 3-2 Liverpool: Match Review

Η Liverpool παρατάχθηκε με 9 αλλαγές στο Stadium TFC κόντρα στην Toulouse, η εμφάνισή της ήταν άθλια και γνώρισε την πρώτη ήττα της (3-2) στον όμιλο του Europa League.

Επόμενο ματς για τους Reds την Κυριακή 12/11 (16:00) με την Brentford στο Anfield για τη 12η αγωνιστική της Premier League.

Η Toulouse μπορεί να καταρρέει στη Γαλλία, καθώς βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη στη Ligue 1, αλλά κατάφερε να υποχρεώσει τη Liverpool στην πρώτη φετινή της ήττα στο Europa League (3-2).

Πολλές αλλαγές από τον Klopp, βασικός ξεκίνησε ο Κώστας Τσιμίκας που αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η LASK Linz επικράτησε με 3-1 της Union Saint-Gilloise.

5η αγωνιστική: Πέμπτη 30 Νοεμβρίου – LASK Linz (Εντός έδρας) – 22:00
6η αγωνιστική: Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου – Union Saint-Gilloise (Εκτός έδρας) – 19:45

Ο Donnum στο 36ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Toulouse σε μια φάση που ξεκίνησε από λάθος του Τσιμίκα, καταφέρνοντας παράλληλα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα μέχρι το πρώτο 45λεπτο.

Οι Reds δεν πατούσαν καλά ούτε στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το 2-0 στο 58ο λεπτό με τον Dallinga.

Το αυτογκόλ του Casseres στο 73ο λεπτό (2-1) έβαλε ξανά τη Liverpool στο παιχνίδι, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Magri εκματελλεύτηκε ακόμα ένα λάθος της άμυνας για να πετύχει το 3-1.

Η ομάδα του Klopp δεν παράτησε το ματς και μείωσε εκ νέου σε 3-2 υπέροχο τελείωμα του Jota στο 89ο λεπτό. Η Liverpool πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση, την οποία πέτυχε στο 90+8′ με τον Quansah να σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR καθώς η μπάλα έχει βρει στο χέρι του Mac Allister.

Toulouse: Restes; Nicolaisen, Desler, Costa, Sierro, Suazo, Schmidt, Diarra, Casseres, Dallinga, Donnum

Liverpool: Kelleher; Gomez, Matip, Quansah, Tsimikas (Alexander-Arnold 46′); Endo (Szoboszlai 46′), Elliott, Mac Allister; Doak (Salah 46′), Diaz (Jota 81′), Gakpo (Nunez 73′)