Άνετο 3/3 και φουλ για «16» | Liverpool 5-1 Toulouse: Match Review

Η Liverpool παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές αλλά ξεπέρασε με ευκολία το εμπόδιο της Toulouse στο Anfield (5-1), πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη της στον 5ο όμιλο και ουσιαστικά έχει «κλειδώσει» την πρόκρισή της στη φάση των «16» του Europa League.

Επόμενο ματς για τους Reds την Κυριακή 29/10 (16:00) με τη Nottingham Forest στο Anfield για την 10η αγωνιστική της Premier League.

Η Liverpool δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία απέναντι στην Toulouse επικρατώντας άνετα με 5-1 στο Anfield με 5 διαφορετικούς σκόρερ, έκανε το 3/3 στον 5ο όμιλο και με 9 βαθμούς βρίσκεται με το 1,5 πόδι στη φάση των νοκ-άουτ.

Ο Klopp παρέταξε τους Reds με 8 αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στην Everton, με τον 19χρονο Luke Chambers από την ακαδημία να πραγματοποιεί το full debut του, παίρνοντας τη θέση του Κώστα Τσιμίκα στο αριστερό άκρο της άμυνας, ο οποίος δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στην αναμέτρηση.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Union Saint-Gilloise νίκησε με 2-1 τη LASK Linz.

5η αγωνιστική: Πέμπτη 30 Νοεμβρίου – LASK Linz (Εντός έδρας) – 22:00

6η αγωνιστική: Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου – Union Saint-Gilloise (Εκτός έδρας) – 19:45

Οι Reds ξεκίνησαν δυναμικά και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Jota έκανε τρομερή ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και σκόραρε για το 1-0. Η Toulouse αντέδρασε άμεσα, με τον Dallinga να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Kelleher και να τον νικάει για το 1-1 στο 16ο λεπτό.

Οι Reds πίεσαν για να πάρουν ξανά το προβάδισμα, χάνοντας ευκαιρία με τον Gravenberch στο 27ο λεπτό και βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 30ό λεπτό. Ο Alexander-Arnold με σέντρα βρήκε τον Endo και ο Ιάπωνας με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την κόκκινη φανέλα.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Nunez εκμεταλλεύτηκε από κόντρες στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Στο 47ο λεπτό η Toulouse έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ο Kelleher έκανε λάθος πάσα, η μπάλα κατέληξε στον Suazo ο οποίος είχε μόνο τον Alexander-Arnold απέναντί του στο τέρμα και έστειλε την μπάλα πάνω του.

Η Liverpool κυριαρχούσε πλήρως στο παιχνίδι και στο 65ο λεπτό, αφού ο Nunez πέρασε τον Restes και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κενό τέρμα, ο Gravenberch ακολούθησε τη φάση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1.

Φυσικά από τη… σεμνή τελετή δεν μπορούσε να λείπει ο Salah, ο οποίος πέρασε στο ματς στο 70ό λεπτό και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με δυνατό σουτ να διαμορφώνει το τελικό 5-1.

Με αυτό το γκολ ο Mo έφτασε τα 43 στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με τη Liverpool και είναι πλέον στη λίστα ο κορυφαίος σκόρερ όλων των αγγλικών ομάδων στην ιστορία, ξεπερνώντας τα 42 που είχε φτάσει ο Thierry Henry.

Liverpool: Kelleher; Alexander-Arnold (Quansah 67′), Matip, Gomez, Chambers (Scanlon 67′); Endo, Gravenberch (Salah 70′), Jones (McConnell 89′); Elliott, Jota, Nunez (Gakpo 67′)

Toulouse: Restes; Costa, Nicolaisen, Diarra; Desler, Sierro, Schmidt, Casseres, Suazo; Dallinga, Donnum