Τεσσάρα, πρωτιά και πρόκριση στους «16» | Liverpool 4-0 LASK Linz: Match Review

Η Liverpool επικράτησε εύκολα με 4-0 της LASK Linz στο Anfield για την προτελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League και εξασφάλισε την πρωτιά και μαζί το εισιτήριο για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Επόμενο ματς για τους Reds την Κυριακή 3/12 (16:00) με τη Fulham στο Anfield για την 14η αγωνιστική της Premier League.

Η Liverpool, με αρκετές αλλαγές και τον Κώστα Τσιμίκα στη βασική ενδεκάδα, δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη LASK Linz, παίρνοντας άνετα τη νίκη με 4-0 στο Anfield και προκρίθηκε ως πρώτη από τον 5ο όμιλο στη φάση των «16» του Europa League.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Toulouse και Union Saint-Gilloise έμειναν στο 0-0.

Union Saint-Gilloise – Liverpool

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της Liverpool στον 5ο όμιλο του Europa League

1η αγωνιστική: LASK Linz 1-3 Liverpool

2η αγωνιστική: Liverpool 2-0 Union Saint-Gilloise

3η αγωνιστική: Liverpool 5-1 Toulouse

4η αγωνιστική: Toulouse 3-2 Liverpool

5η αγωνιστική: Liverpool 4-0 LASK Linz

6η αγωνιστική: Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου – Union Saint-Gilloise (Εκτός έδρας) – 19:45

Στο 12ο λεπτό, μετά από σέντρα του Gomez, ο Diaz με δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0, με τον Gakpo τρία λεπτά αργότερα να εκμεταλλεύεται την πάσα πάρε-βάλε του Salah για να κάνει το 2-0.

Στο 31ο λεπτό ο Τσιμίκας λίγο έλειψε να πετύχει το πρώτο (και σίγουρα καλύτερο) γκολ της καριέρας του με τους Reds. Ο Έλληνας αριστερός μπακ βρέθηκε στα αριστερά της περιοχής και χωρίς δεύτερη σκέψη εξαπέλυσε μια… οβίδα η οποία τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Lask!

Η Liverpool είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο μέρος, με τον Gakpo να κερδίζει πέναλτι και τον Salah να σημειώνει το 3-0 στο 51ο λεπτό.

Η βραδιά έκλεισε με τη σουτάρα του Gakpo να καταλήγει στα δίχτυα στο 92ο λεπτό για το τελικό 4-0.

Liverpool: Kelleher; Gomez, Konate (Alexander-Arnold 55′), Quansah, Tsimikas (Chambers 82′); Endo, Elliott, Gravenberch (Bradley 82′); Salah (Jones 55′), Diaz (Nunez 55′), Gakpo

LASK: Lawal; Ziereis, Andrade, Talovierov (Havel 60′); Stojkovic (Flecker 61′), Horvath, Ljubic, Bello (Renner 61′); Zulj; Usor, Ljubicic (Mustapha 61′, Kone 74′)