Top of the League στη Boxing Day, φινάλε στο 2023 με νίκη | Burnley 0-2 Liverpool: Match Review

Η Liverpool επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες, επικρατώντας με 2-0 της Burnley στο Turf Moor και έκλεισε το 2023 με θετικό πρόσημο, καθώς βρίσκεται στην κορυφή της Premier League στη Boxing Day, έστω και με ματς περισσότερο.

Επόμενο ματς για τους Reds τη Δευτέρα 1/1 (22:00) με τη Newcastle στο Anfield για την 20η αγωνιστική της Premier League.

Η Liverpool επέστρεψε και πάλι στην κορυφή της Premier League. Μετά τις ισοπαλίες με Manchester United και Arsenal, η ομάδα του Jurgen Klopp επικράτησε στην έδρα της Burnley με 2-0 χάρη σε γκολ των Nunez-Jota και προσπέρασε την ομάδα του Arteta για δυο βαθμούς με ματς περισσότερο (42-40) και είναι στο +3 από την Aston Villa. Στις 28 Δεκεμβρίου η Arsenal υποδέχεται τη West Ham.

Οι Reds ξεκίνησαν με το πόδι στο γκάζι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Η Liverpool βγήκε στην κόντρα, ο Gakpo βρήκε τον Nunez κι αυτός με φοβερό πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1.

Το γκολ του Ουρουγουανού αποσυντόνισε ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με τους Salah (8′) και Gakpo (10′) να μην εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες.

Η Burnley απείλησε για πρώτη φορά στο 12ο λεπτό, με τον Brownhill να δοκιμάζει το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Alisson.

Η Liverpool πατούσε με μεγάλη ευκολία στην αντίπαλη περιοχή πιέζοντας για το δεύτερο γκολ, το οποίο πέτυχε στο 28ο λεπτό με τον Gakpo αλλά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Nunez, ενώ στο 34ο λεπτό ο Salah έπιασε το δυνατό σουτ στην κίνηση, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Και στο δεύτερο 45λεπτο οι Reds κυριαρχούσαν στο γήπεδο και στο 55ο λεπτό σκόραραν με τον Elliott αλλά κι αυτό το γκολ ακυρώθηκε. Ο VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει τη φάση στο μόνιτορ και αποφάσισε να μη μετρήσει το γκολ καθώς θεώρησε πως ο Salah επηρέαζε τη φάση.

Η Burnley ανέβασε ρυθμούς και πατούσε πιο συχνά στην περιοχή της Liverpool, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 67ο λεπτό, με τον Gudmundsson να αστοχεί με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι.

Η Liverpool έψαχνε μανιωδώς το δεύτερο γκολ, χάνοντας νέες ευκαιρίες στο 82′ και το 86′ και τελικά «κλείδωσαν» τη νίκη στο 90ό λεπτό. Οι Reds έφυγαν στην αντεπίθεση με 5 παίκτες, ο Diaz βρήκε τον Jota και ο Πορτογάλος με διαγώνιο σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Trafford και διαμόρφωσε το τελικό 0-2, με τη Liverpool να φεύγει με τη νίκη από το Turf Moor και να περνάει στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και με ματς περισσότερο.

Burnley: Trafford; Vitinho, O’Shea, Beyer, Taylor; Berge, Brownhill; Tresor, Amdouni, Odobert; Foster

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Quansah, Van Dijk, Gomez; Endo, Elliott (Szoboszlai 66′), Gravenberch (Jones 66′); Salah, Nunez (Jota 84′), Gakpo (Diaz 66′)