Top of the League και το 2024 γιατί έτσι της αρέσει | Liverpool 4-2 Newcastle: Match Review

Η Liverpool ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2024, καθώς επικράτησε με 4-2 της Newcastle σε μια φοβερή ματσάρα στο Anfield με 6 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (και υπογραφή Salah με 2 γκολ και 1 ασίστ) και διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της Premier League.

Επόμενο ματς για τους Reds την Κυριακή 7/1 (18:30) με την Arsenal στο Emirates Stadium για τον 3ο Γύρο του FA Cup.

Το 2024 μας επεφύλασσε μια ποδοσφαιρική παράσταση. Η Liverpool υποδέχτηκε στο Anfield τη Newcastle στο πρώτο παιχνίδι του 2024 και με μια φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο… κατάπιε τους Magpies επικρατώντας με 4-2 (και τα 6 γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος), με τον Salah να ηγείται με δύο γκολ και μία ασίστ στο τελευταίο του ματς πριν αναχωρήσει για το Copa Africa.

Ο Mo Salah έφτασε τα 151 γκολ στην Premier League, ξεπέρασε τα 150 του Michael Owen και βρίσκεται στην 9η θέση με τους all-time top scorer στο πρωτάθλημα – στην ιστορία του συλλόγου μόνο οι Ian Rush, Gordon Hodgson, Roger Hunt και Billy Liddell έχουν περισσότερα γκολ στο πρωτάθλημα).

Πλέον, μετά από 20 αγωνιστικές, η Liverpool εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες των τελευταίων ημερών των αντιπάλων της που βρίσκονται κοντά στη βαθμολογία και έτσι διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της Premier League με 45 βαθμούς και βρίσκεται στο +3 από την Aston Villa (2η, 42 β.) και στο +4 από Manchester City (3η, 40 β. η οποία έχει ματς λιγότερο) και Arsenal (4η, 40 β.).

Ένα τρελό και άσφαιρο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος οι Reds κάπως… κατάφεραν για άλλη μια φορά να μην πάρουν το προβάδισμα, παρά τη σωρεία ευκαιριών τους. Η Liverpool επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή, έβαζε ένταση στο παιχνίδι, χωρίς όμως να διατηρεί την ψυχραιμία της μπροστά από το τέρμα.

Στο 12ο λεπτό ο Nunez δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Dubravka και έξι λεπτά αργότερα βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Diaz, αλλά το γκολ του Κολομβιανού ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Diaz ήταν ο πρωταγωνιστής και λίγες στιγμές μετά, όταν κέρδισε πέναλτι από τον Botman, αλλά ο Dubravka κράτησε όρθια την ομάδα του, αποκρούοντας την εκτέλεση του Salah.

Ανά διαστήματα, η Liverpool… έπνιγε τη Newcastle με την πίεσή της και κέρδιζε μπάλες, αλλά ο Σλοβάκος τερμαοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε. Στο 36ο λεπτό απέκρουσε την προσπάθεια του Nunez, αυτή τη φορά σε τετ-α-τετ μετά από κλέψιμο του Ουρουγουανού ψηλά.

Στην αντεπίθεση ο Burb σκόραρε με κεφαλιά αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Alexander-Arnold εξαπέλυσε μια βολίδα από πολύ πλάγια θέση στα δεξιά, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Dubravka.

Ο Salah το πήρε πάνω του σε μια ανεπανάληπτη ματσάρα στο δεύτερο μέρος

Και με κάποιον μαγικό τρόπο που μόνο η… Premier League μπορεί να εξηγήσει, το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε ακόμη πιο τρελό, με τον Salah να φροντίζει να πάρει το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι. Στο 49ο λεπτό, ο Diaz με φοβερή πάσα ακριβείας βρήκε τον Nunez στα δεξιά της περιοχής, εκείνος έκανε πάσα πάρε-βάλε στον Salah κι ο Αιγύπτιος μπροστά σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Οι Reds απειλούσαν διαρκώς για το δεύτερο γκολ, αλλά και πάλι ο Dubravka κατέβαζε ρολά. Και πλήρως κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 54ο λεπτό ο Isak βρέθηκε απέναντι στον Alisson και έκανε άμεσα το 1-1 για τη Newcastle.

Η ομάδα του Klopp συνέχισε να πιέζει για το δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 74ο λεπτό. Ο Salah βρήκε με τρομερή μπαλιά τον Jota στην περιοχή, ο οποίος γύρισε την μπάλα την κατάλλη στιγμή και ο Curtis Jones από κοντά έκανε το 2-1.

Τρία λεπτά μετά, ο Gakpo έκανε το 3-1 μετά από φοβερή… τριβέλα του Salah και επί της ουσίας κλείδωσε το τρίποντο, παρότι στο 81ο λεπτό ο Botman μείωσε σε 3-2 με κεφαλιά από κόρνερ.

Όλα τελείωσαν οριστικά στο 86ο λεπτό όταν ο Salah πήρε εκδίκηση και από την άσπρη βούλα, στο πέναλτι που κέρδισε ο Jota, και διαμόρφωσε από τα έντεκα βήματα το τελικό 4-2, στέλνοντας τη Liverpool στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Gomez; Endo (Mac Allister 75′), Szoboszlai (Gravenberch 64′), Jones; Salah, Diaz (Gakpo 64′), Nunez (Jota 64′)

Newcastle: Dubravka; Livramento, Schar, Botman, Burn (Hall 82′); Guimaraes, Longstaff, Miley (Almiron 54′); Joelinton (Lascelles 82′), Gordon, Isak