Sheffield 0-2 Liverpool — Βαθμολογίες Παικτών: Local kids!

Η Liverpool γεύτηκε τη χαρά της νίκης το βράδυ της Κυριακής, αφού «καθάρισε» με 2-0 εκτός έδρας τη Sheffield United, στο πλαίσιο της 26ης στροφής της Premier League.

Τέσσερις σερί ήττες στην Premier League για την Πρωταθλήτρια ήταν υπεραρκετές.

Η ομάδα του Jürgen Klopp, έστω και κόντρα στην ουραγό, έβγαλε αντίδραση, παίρνοντας άνετα τους τρεις πόντους της νίκης και μπαίνει για τα καλά στη «μάχη» της τετράδας.

Είδαμε ένα πρώτο ημίχρονο με τη Liverpool να παίζει όμορφο ποδόσφαιρο, να βγάζει ευκαιρίες και να πέφτει, όμως, πάνω σε ένα ανθρώπινο τοίχος. Το ανθρώπινο τοίχος έχει ονοματεπώνυμο: Aaron Ramsdale. Ο νεαρός Άγγλος τερματοφύλακας κατέβασε… ρολά στο πρώτο ημίχρονο, στερώντας από τους Reds να πάνε στα αποδυτήρια με κεφάλι στο σκορ.

Ωστόσο, στην επανάληψη φάνηκε η -τεράστια- διάφορα ποιότητας των ομάδων, η Liverpool ήταν αποτελεσματική και με τα γκολ των Curtis Jones και Bobby Firmino (τελικώς χρεώθηκε αυτογκόλ στον Bryan) πήρε τη νίκη με σκορ 2-0.

Ας περάσουμε, όμως, στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Adrián: Ο Ισπανός τερματοφύλακας πήρε αναγκαστικά φανέλα βασικού στο χθεσινό (28/02) παιχνίδι και ήταν πάρα πολύ καλος. Πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό πρώτο εικοσιπεντάλεπτο, έχοντας δύο με τρεις σωτήριες αποκρούσεις σε ευκαιρίες της Sheffield, «χτίζοντας» αυτοπεποίθηση, ενώ έσωσε και ένα… παρολίγον αυτογκόλ του Ozan Kabak. Γενικότερα ήταν σταθερός και έκανε ό,τι έπρεπε.

Βαθμολογία: 7.5/10

Trent Alexander-Arnold: Ίσως το καλύτερο φετινό παιχνίδι του νεαρού Άγγλου δεξιού οπισθοφύλακα. Συνεχώς επικινδύνως για την άμυνα της Sheffield. Πήρε πολλές πρωτοβουλίες, είχε πολύ καλά ανεβάσματα και πολύ ωραίες σέντρες. Επίσης, από τη δική του τρομερή ενέργεια προήλθε το πρώτο γκολ της ομάδας.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Nat Phillips: Πολλές κερδισμένες μονομαχίες, πολλές κερδισμένες κεφαλιές. Παρα πολύ καλός στο εναέριο παιχνίδι. Η απόδοσή του ανέβηκε αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτή τη στιγμή φαντάζει ως μία πολύ καλή λύση ο νεαρός κεντρικός αμυντικός, ο οποίος έγινε μόλις πριν από λίγους μήνες ενεργό μέλος στο rotation.

Ozan Kabak: Πολύ καλός σε γενικές γραμμές. Πάλεψε πολύ κι αυτός, κέρδισε μονομαχίες, πολύ καλός στην αλληλοκάλυψη. Λίγο έλλειψε, βέβαια, να πετύχει αυτογκόλ, όμως ο Adrián δήλωσε «παρών» και έσωσε την κατάσταση.

Andy Robertson: Δεν ήταν κάτι τρομερό επιθετικά χθες όσο ο έτερος ακραίος μπακ της Liverpool, Trent Alexander-Arnold, όμως όσες φορές προωθήθηκε ήταν επικίνδυνος και προσπάθησε να δημιουργήσει. Πάρα πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα.

Βαθμολογία: 7/10

Gini Wijnaldum: Κλασσικός φετινός Gini. Ίσως η καλύτερή του χρονιά με την κόκκινη φανέλα η φετινή. Φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού χθες και ήταν πανταχού παρών. Έκοβε τα πάντα, δημιούργησε παιχνίδι, ενώ έκανε και ένα ωραίο σουτ.

Thiago Alcantara: Ο Ισπανοβραζιλιάνος μέσος έκανε ένα πολύ καλό, μεστό παιχνίδι χθες. Κράτησε μπάλα, έκοψε πολλές προσπάθειες, ενώ είχε σωστές και γρήγορες μεταβιβάσεις.

Curtis Jones: Άψογο παιχνίδι από τον νεαρό scouser. Ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, έφτιαξε παιχνίδι. Από τα καλύτερα του παιχνίδια -αν όχι το καλύτερο- με την πρώτη ομάδα. Σκόραρε επίσης, «ανοίγοντας» το σκορ και παράλληλα τον δρόμο για τη νίκη της ομάδας μας.

Βαθμολογία: 8/10

Mohamed Salah: Πολύ μέτριο παιχνίδι από τον Αιγύπτιο αρχισκόρερ της Liverpool. Σπατάλησε κλασσικές ευκαιρίες και μεταξύ άλλων μία μοναδική ευκαιρία, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει μπροστά σε κενή εστία. Του αναγνωρίζουμε, όμως, ότι ήταν ένας μόνιμος κίνδυνος για την άμυνα και την εστία της Sheffield.

Βαθμολογία: 5.5/10

Sadio Mane: Ούτε αυτός πραγματοποίησε το καλύτερό του παιχνίδι. Εκτός ρυθμού στην επίθεση, όμως πίεσε παρά πολύ, βοηθώντας στο παιχνίδι και κέρδισε μάχες.

Roberto Firmino: Έχασε δύο τρομερές ευκαιρίες για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο, όμως σε γενικότερο βαθμό ήταν καλός. Έκανε πολύ καλή δουλειά, καλό pressing, έχει την ασίστ στο γκολ του Jones, ενώ έκανε μια καταπληκτική προσπάθεια, περνώντας όποιον βρήκε μπροστά μπροστά του για να πετύχει το 2-0, το οποίο όμως χρεώθηκε αυτογκόλ στον Bryan.

James Milner (στη θέση του Thiago Alcantara στο 76′): Ανάρρωσε από τον τραυματισμό του και επέστρεψε ο υπαρχηγός. Πάντα πολύτιμη λύση.

Βαθμολογία: 6/10

Naby Keïta (στη θέση του Curtis Jones στο 80′): Επιτέλους… Naby! Μετά από σχεδόν 2.5 μήνες, ο μέσος της Liverpool επέστρεψε στη δράση. Έκανε μία-δύο ποιοτικές ενέργειες και έδειξε πως αν μείνει υγιής μπορεί να προσφέρει πολλά.

Jürgen Klopp: Παρέταξε την ομάδα σωστά. Έκανε πολύ μεγάλο και καλό pressing, «εγκλωβίζοντας» τους γηπεδούχους. Αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος και έτσι ήρθαν τα γκολ. Η τράπουλα έδειξε να «ανακατέυεται» και το κοουτσάρισμα του Γερμανού χθες ήταν άριστο.

Βαθμολογία: 9.5/10