Manchester City 2 – 2 Liverpool – Βαθμολογίες παικτών: Το κυνήγι συνεχίζεται!

Σε ένα ντέρμπι με τρελό ρυθμό στη μεγαλύτερη του διάρκεια, Liverpool και Manchester City αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 και η κατάσταση στην κορυφή παρέμεινε σταθερή με 7 πλέον ματς να απομένουν και για τις 2 ομάδες.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι με την Manchester City να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και να προηγείται μόλις στο 5′ με σουτ του De Bruyne. Η απάντηση, ωστόσο, ήταν άμεση με τον Jota να ισοφαρίζει 8 λεπτά μετά και κόντρα στη ροή του αγώνα. Μέχρι το ημίχρονο, οι «πολίτες» κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο του Etihad και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Jesus στο 36′ που εκμεταλλεύτηκε τη γενικότερη αδράνεια της άμυνας της Liverpool. Στο 2ο μέρος η εικόνα άλλαξε, οι «Reds» βελτιώθηκαν και ισοφάρισαν άμεσα με τον Sadio Mané να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την πανέμορφη κάθετη του Salah και να εκτελεί τον Ederson. Η αναμέτρηση είχε φάσεις και για τις 2 πλευρές μέχρι το τελικό σφύριγμα, χωρίς κάποια εκ των δύο να τις αξιοποιεί.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson: Έκανε τη μεγάλη επέμβαση στο τετ α τετ με τον Sterling δευτερόλεπτα πριν ο De Bruyne ανοίξει το σκορ, αλλά σε γενικές γραμμές δεν εντυπωσίασε. Ο Βραζιλιάνος είχε αρκετά θέματα στις μεταβιβάσεις του στο πρώτο ημίχρονο, «πουλώντας» τη μπάλα πολύ εύκολα. Στο δεύτερο τις σιγούρεψε ενώ δεν αντιμετώπισε θέματα στις εξόδους του.

Βαθμολογία: 6.5/10

Trent Alexander-Arnold: Εφιαλτικό κατά διαστήματα θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε το πρώτο ημίχρονο του Άγγλου μπακ που αντιμετώπισε αρκετά θέματα απέναντι στους Foden και Cancelo. Στο Β’ μέρος ήταν βελτιωμένος χωρίς να μπορεί, ωστόσο, να φανεί όσο θα ήθελε. Πιστώνεται την ασίστ, η οποία ήταν η 11η στη φετινή Premier League, στο τέρμα του Jota.

Βαθμολογία: 5.5/10

Joel Matip: Κάκιστο παιχνίδι από τον Καμερουνέζο που πολλές φορές εκτέθηκε από τους επιθετικούς της City, είχε κακές τοποθετήσεις και φάνηκε αγχωμένος. Στα θετικά, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στον αέρα.

Βαθμολογία: 4.5/10

Virgil van Dijk: Ίσως ο μοναδικός διασωθέντας της αμυντικής γραμμής των «Reds». Ο Ολλανδός κράτησε όρθια τη Liverpool με καίριες επεμβάσεις. Δέχτηκε και κίτρινη κάρτα

Βαθμολογία: 7/10

Andrew Robertson: Είχε αρκετή διάθεση και ενέργεια αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά, ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον Jesus και δέχτηκε την κίτρινη κάρτα αρκετά νωρίς.

Βαθμολογία: 6/10

Fabinho: Σίγουρα ένα από τα χειρότερα ματς του Βραζιλιάνου χαφ με την φανέλα της ομάδας μας. Δεν ήταν συγκεντρωμένος, οι τοποθετήσεις του ήταν κάκιστες και σε ορισμένες φάσεις ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του παιχνιδιού.

Βαθμολογία: 4/10

Jordan Henderson: Ο αρχηγός ήταν άφαντος στο 1ο ημίχρονο, μη μπορώντας ούτε αυτός να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα. Δοκίμασε να δημιουργήσει «ρήγματα» επιθετικά, αλλά συνήθως έκανε τη λάθος επιλογή. Στο 2ο μέρος, προσπάθησε να είναι πιο ενεργητικός χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Αντικαταστάθηκε στο 78′

Thiago: Ο Ισπανός ήταν, ίσως, ο μοναδικός που μας άφησε σχετικά καλή εντύπωση στο 1ο ημίχρονο, προσπαθώντας, όσο ήταν εφικτό, να κρατήσει και να μοιράσει τη μπάλα. Στο 2ο μέρος, πήρε πρωτοβουλίες δίχως να εντυπωσιάσει, ενώ θα μπορούσε να αποφύγει 1-2 σκληρά μαρκαρίσματα.

Mo Salah: Εξαφανισμένος στο 1ο ημίχρονο, δεν τον βοήθησε σίγουρα και η συνολική εικόνα της ομάδας. Ξεκίνησε με ασίστ στο 2ο μέρος και παραλίγο να είχε και 2η, αλλά ο Ederson είπε όχι στην προβολή του Jota. Δεν μπόρεσε ο ίδιος να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα, συνεχίζοντας για 9ο σερί ματς χωρίς γκολ σε open-play.

Sadio Mané: Ο μοναδικός που ξεχώρισε από την επιθετική 3αδα. Πέρα απ’ το γκολ που έφερε την αναμέτρηση στο 2-2, βοήθησε πολύ τόσο στο μοίρασμα της μπάλας όσο και ανασταλτικά. Έκανε κάποια λάθη σε καίρια σημεία του γηπέδου, παρ’ όλ’ αυτά δεν κόστισαν.

Βαθμολογία: 7.5/10

Diogo Jota: Πέρα από το γκολ δεν φάνηκε σχεδόν ποτέ. Αντικαταστάθηκε απ’ τον Diaz στο 70′.

Luis Diaz (στη θέση του Diogo Jota στο 70′): Κράτησε μπάλα, προσπάθησε να ταλαιπωρήσει την αντίπαλη άμυνα, χωρίς ουσία ωστόσο.

Naby Keita (στη θέση του Jordan Henderson στο 78′): Δεν πρόλαβε να μπει στον ρυθμό της αναμέτρησης.

Roberto Firmino (στη θέση του Sadio Mané στο 84′): Ούτε αυτός κατάφερε να δώσει κάτι στον λιγοστό χρόνο που αγωνίστηκε.

Βαθμολογία: -/10

Jurgen Klopp: Δεν ήταν η καλύτερη μέρα στη δουλειά ούτε για τον Γερμανό τεχνικό. Η Liverpool μπήκε πολύ νωθρά στο ματς, σα να ήταν απροετοίμαστη τόσο τακτικά όσο και πνευματικά για ένα τόσο μεγάλο ντέρμπι. Στο 1ο ημίχρονο, η κυκλοφορία της μπάλας ήταν ανύπαρκτη με τη City να ήλεγχε τα πάντα και να μπορούσε να βρίσκεται και με περισσότερα γκολ διαφορά στα αποδυτήρια. Η εικόνα των πρώτων λεπτών του Β’ μέρους ήταν τελείως διαφορετική με την ομάδα μας να πιάνει στον «ύπνο» τους γηπεδούχους και να ισοφαρίζει. Ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αυτό το μομέντουμ για περισσότερο από 10-15 λεπτά και συνεπώς η City ανέκτησε τον έλεγχο της αναμέτρησης, χωρίς να καταφέρει όμως ούτε αυτή να πετύχει ένα 3ο γκολ. Ακόμη, υπήρξε καθυστέρηση στην αντικατάσταση των Henderson και Jota, με αποτέλεσμα οι Keita και Diaz να μην έχουν τον χρόνο να αλλάξουν τη ροή της αναμέτρησης. Συνεπώς, το κυνήγι της πρωτιάς συνεχίζεται με την ομάδα του Klopp να έχει εμφανώς δυσκολότερο πρόγραμμα απ’ αυτό της City. Ακολουθεί μεσοβδόμαδα ο επαναληπτικός του 1-3 επί της Benfica και ξανά η Manchester City το Σάββατο, αυτή τη φορά για το κύπελλο.