Liverpool 3 – 1 Bournemouth – Βαθμολογίες Παικτών: O Szoboszlai είναι εδώ!

Σε ένα αρκετά επεισοδιακό παιχνίδι, η Liverpool επικράτησε της Bournemouth με 3-1 για την 2η αγωνιστική της Premier League.

Mια Liverpool από τα παλιά με την… κακή έννοια, ήταν αυτή που είδαμε στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Anfield, του πρώτου εντός έδρας παιχνιδιού της σεζόν. Βεβιασμένα, ίσως και λόγω άγχους λάθη στη μεσαία γραμμή και την άμυνα, είδαν την Bournemouth να προηγείται δύο φορές στο σκορ, αφού στο πρώτο λεπτό του αγώνα ακυρώθηκε τέρμα ως offside. Δύο λεπτά αργότερα, ο Semenya βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από κακό κοντρόλ του Alexander-Arnold, και με όμορφο σουτ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η ψυχρολουσία ήταν εμφανής, το Anfield πάγωσε, και οι παίκτες της Liverpool έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Παρόλα αυτά, περίπου 25 λεπτά αργότερα, ο Diaz με όμορφο γυριστό σουτ ισοφάρισε για την Liverpool, η οποία από εκείνο το σημείο και έπειτα πήρε τα ηνία του αγώνα. Στο 36′, ο Szoboszlai κέρδισε πέναλτι, το οποίο ο Salah δεν μετουσίωσε σε γκολ αφού ο Neto μάντεψε τη σωστή γωνία. Στην επαναφορά ωστόσο, ο Αιγύπτιος «έσπρωξε» την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας στην Liverpool το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδητύρια.

Στην επανάληψη η Liverpool ήταν πολύ ανώτερη, χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες για να μεγαλώσει το προβάδισμά της, με κύριο εκφραστή τον Salah. Παρόλα αυτά, ο διαιτητής του αγώνα, Thomas Bramall, μαζί με τον VAR, Paul Tierney, ήθελαν να δώσουν λίγο suspense παραπάνω στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα. Μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθεί η απόφαση του πρώτου να τιμωρήσει με κόκκινη κάρτα τον Mac Allister σε μια 50-50 διεκδίκηση, και του δεύτερου να μην καλέσει τον referee για on-field review. Από το 58′ και έπειτα, η Liverpool αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, ωστόσο για να πούμε την αλήθεια… ειδικά στα πρώτα 15-20 λεπτά δε μας φάνηκε ιδιαίτερα! Πιο συγκεκριμένα, ο Jota με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 έπειτα από ασταθή επέμβαση του Neto σε μακρινό σουτ του -καταπληκτικού- Szoboszlai, ενώ είχε ευκαιρίες να πετύχει και τέταρτο τέρμα. Η Bournemouth στα τελευταία λεπτά πίεσε και χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Alisson ώστε να αποφευχθουν οι περεταίρω περιπέτειες.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson Becker: Παρά το κακό και ασταθές ξεκίνημά του στο παιχνίδι, ανέβηκε με το πέρασμα του χρόνου. Είχε 4 καίριες επεμβάσεις σε ευκαιρίες της Bournemouth.

Βαθμολογία: 8/10

Trent Alexander-Arnold: Παρά το γεγονός πως επιθετικά βοήθησε αρκετά, σε έναν ρόλο περισσότερο ως κλασικό δεξί μπακ και λιγότερο ως inverted, αμυντικά ήταν πολύ ασταθής. Από δικό του λάθος κοντρόλ ήρθε το τέρμα των φιλοξενουμένων, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα δεν μπόρεσε να συνενοηθεί σωστά με τον Alisson, αλλά η Liverpool γλύτωσε το τέρμα λόγω offside. Αποχώρησε με ενοχλήσεις στον δεξί αστράγαλο.

Βαθμολογία: 5/10

Ibrahima Konate: Αισθητή η παρουσία του, συμπλήρωσε ιδανικά τον εξαιρετικό Van Dijk.

Βαθμολογία: 6.5/10

Liverpool vs Bournemouth live score, updates, highlights & result as  Semenyo gives visitors early lead | Sporting News Canada

Virgil Van Dijk: Εξαιρετικός ο Ολλανδός, που φαίνεται πως βρίσκεται στον παλιό, καλό εαυτό του. Ηγετικός, σταθερός, πρώτος στις φάσεις και απίθανος στον αέρα. Θα μπορούσε κάλλιστα να είχε σκοράρει, όμως η προσπάθειά του βρήκε στο δοκάρι νωρίς, στο πρώτο ημίχρονο.

Βαθμολογία: 8.5/10

Andrew Robertson: Μέτρια εμφάνιση, χωρίς να δώσει το κάτι παραπάνω, χωρίς όμως και να απογοητεύσει. Σταθερός αμυντικά, όχι το κάτι ιδιαίτερο επιθετικά πέρα από 1-2 όμορφες ενέργειες, με πρόβλημα στην τελευταία πάσα.

Alexis Mac Allister: Σταθερός, χωρίς και αυτός να δείξει κάτι το ιδιαίτερο, σε μια θέση που -ελπίζουμε- δε θα τον ξαναδούμε να αγωνίζεται στο κοντινό μέλλον. Πάρα πολύ άτυχος για την κάκιστη απόφαση του διαιτητή να τον αποβάλλει με κόκκινη κάρτα, για μια 50-50 μονομαχία. Θεωρούμε πως η Liverpool θα καταθέσει ένσταση για την τιμωρία του, και σταυρώνουμε τα χέρια μας για να δικαιωθεί, καθώς η απουσία του Αργεντινού για τις 3 αγωνιστικές της τιμωρίας του θα είναι τεράστιο πρόβλημα για την ομάδα.

Liverpool player ratings vs Bournemouth: Dominik Szoboszlai continues to  shine despite Alexis Mac Allister's moment of madness | Goal.com UK

Dominic Szoboszlai: Εξαιρετικός ο Ούγγρος στην καλύτερή του εμφάνιση με την κόκκινη φανέλα. Πέρα από το κερδισμένο πέναλτι και την -έμμεση- assist στο τέρμα του Jota, ήταν ενεργητικότατος, δημιουργικός με όμορφες συνεργασίες που πολλές φορές δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν οι συμπαίκτες του. Αν βρει λίγη ακόμη αυτοπεποίθηση και αρχίσει να δοκιμάζει το πόδι του από πιο μακρινές αποστάσεις, είμαστε σίγουροι πως θα δούμε εκπληκτικά πράγματα από αυτόν τον παίκτη.

Βαθμολογία: 8.5/10 (MOTM)

Cody Gakpo: Δεν είναι η θέση του. Φάνηκε γι’ακόμη έναν αγώνα, χωρίς βέβαια να είναι ιδιαίτερα αρνητικός αυτή τη φορά. Πιο πολύ θεωρούμε πως χαραμίζεται, καθώς θα είχε μπορέσει να προσφέρει περισσότερα από τον μέτριο Jota στη θέση του ψευτοεννιαριού.

Βαθμολογία: 6/10

Liverpool recover from rocky opening to see off Bournemouth | The  Independent

Mohamed Salah: Mέτρια προς καλή η εμφάνιση του Salah, ο οποίος πέτυχε τέρμα από επαναφορά του άστοχου πέναλτι που εκτέλεσε. Είχε ευκαιρίες να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα, και αν το κατάφερνε θα μιλούσαμε σε αυτήν την περίπτωση για μια πολύ καλή εμφάνιση. Πρέπει να είναι πιο κυνικός μπροστά από το τέρμα, γιατί σε διαφορετικές συνθήκες οι χαμένες ευκαιρίες θα ήταν πιθανό να στοιχήσουν βαθμούς.

Βαθμολογία: 7/10

Chaos, consistency & concerns - 5 talking points from Liverpool 3-1  Bournemouth - Liverpool FC - This Is Anfield

Luis Diaz: Ξεκίνησε δυναμικά, με το πέρασμα των λεπτών όμως βγήκε σιγά σιγά εκτός παιχνιδιού, ίσως και λόγω κούρασης. Πέτυχε πανέμορφο, γυριστό γκολ για την ισοφάριση της Liverpool. Φάνηκε να αποχωρεί με ενοχλήσεις.

Liverpool 3, Bournemouth 1: Man of the Match - The Liverpool Offside

Diogo Jota: Ενώ δεν ήταν ιδιαίτερα θετικός, είχε ό,τι δεν είχαν οι δύο παρτενέρ του στην επίθεση: αποτελεσματικότητα. Ένα γκολ και μια ασσιστ ο απολογισμός του Πορτογάλου, σε μια μέτρια -κατά τα άλλα- εμφάνιση.

Jurgen Klopp gives verdict on Wataru Endo's debut - in "horrible"  conditions - Liverpool FC - This Is Anfield

Wataru Endo (στη θέση του Cody Gakpo στο 63′): Ντεμπούτο για τον έμπειρο Ιάπωνα, σε έναν δύσκολο ρόλο καθώς κλήθηκε σε ένα παιχνίδι όπου η Liverpool αγωνιζόταν με 10 παίκτες, να είναι ο ένας από τους δύο του κέντρου. Ανταποκρίθηκε σε πολύ καλό επίπεδο και αναμένουμε να τον δούμε να ξεκινάει κόντρα στη Newcastle την επόμενη εβδομάδα.

Harvey Elliott (στη θέση του Diogo Jota στο 76′): Λίγο εκτός ρυθμού, με αρκετά λάθη στις συνεργασίες με τους συμπαίκτες του.

Joe Gomez (στη θέση του Trent Alexander-Arnold στο 76′): Ακόμη μια συμμετοχή για τον Άγγλο, που αντικατέστησε τον τραυματία Arnold.

Darwin Nunez (στη θέση του Luis Diaz στο 86′): Λεπτά συμμετοχής και για τον νεαρό Ουρουγουανό.

Βαθμολογία: –

Kostas Tsimikas (στη θέση του Mohamed Salah στο 86′): Συμμετοχή ως αριστερό εξτρέμ και για τον Έλληνα διεθνή.

Jurgen Klopp: Aκόμα ένα παιχνίδι όπου ξεκίνησε με τον Gakpo σε μια από τις δύο θέσεις μπροστά από τον Mac Allister. Και πάλι, φαίνεται να μην αποδίδει, καθώς όχι μόνο ο Gakpo δεν μπορεί να δώσει τα μέγιστα στη θέση αυτή, αλλά χάνεται και ως επιλογή για τη θέση του φορ. Με την προσθήκη του Wataru Endo, θεωρούμε πως η θέση αυτή θα ελευθερωθεί, αν και η κόκκινη του Mac Allister αν δεν αναιρεθεί η τιμωρία ίσως αλλάξει τα σχέδια. Καλή διαχείριση του αγώνα, με την ομάδα να μπαίνει νωθρά στο παιχνίδι όμως να διορθώνει τα κακώς κείμενα όσο περνούσε η ώρα. Δυναμική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, και αν δε μιλούσαμε για την κόκκινη και τους πιθανούς τραυματισμούς, θα ήταν μια πολύ καλή μέρα για την Liverpool.