Late drama ανατροπάρα όπως μόνο εκείνη ξέρει | Newcastle 1-2 Liverpool: Match Review

Η Liverpool βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Newcastle στο 25′, έμεινε με δέκα παίκτες στο 28′ και ενώ όλα είχαν στραβώσει, ο ηγέτης (και χρυσή αλλαγή) Darwin Nunez με δύο γκολ στο φινάλε υπέγραψε μια τεράστια ανατροπή (1-2) και συνάμα την πρώτη εκτός έδρας νίκη των Reds στην Premier League.

Επόμενο ματς για τους Reds την Κυριακή 3/9 (16:00) με την Aston Villa στο Anfield για την 4η αγωνιστική της Premier League.

Τι κι αν έχανε από το 25ο λεπτό, τι κι αν έπαιζε με 10 παίκτες από το 28ο λεπτό (αποβολή van Dijk), τι κι αν η Newcastle είχε δοκάρι, η Liverpool έφερε τα πάνω-κάτω και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Nunez (που ήρθε από τον πάγκο) με 2 γκολ στο φινάλε (81′, 90+3′) πήρε τεράστια νίκη στο St. James’ Park με 2-1 για την 3η αγωνιστική της Premier League, φτάνοντας τους 7 βαθμούς.

Liverpool-Νόμος του Μέρφι, το ίδιο και το αυτό

Η Newcastle ξεκίνησε καλύτερα, απειλώντας για πρώτη φορά με τον Joelinton να πλασάρει μέσα από την περιοχή στο 15ο λεπτό , ωστόσο ο Alisson μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Οι Reds απάντησαν στην επόμενη φάση, με τον Diaz να κάνει κούρσα μπαίνοντας στην περιοχή αλλά ο Pope απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε από τα αριστερά.

Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τη Liverpool και πήραν το προβάδισμα. Στο 25ο λεπτό, ο Alexander-Arnold έκανε μεγάλο λάθος στην άμυνα, έδωσε όλο τον χώρο στον Gordon να μπει στην περιοχή και να πλασάρει εύστοχα τον Alisson για το 1-0.

Και εκεί που πιστεύεις ότι τα πράγματα δεν μπορούν να πάνε χειρότερα, τότε είναι που πάνε (βλ. Νόμος του Μέρφι). Στο 28ο λεπτό ο van Dijk ανέτρεψε τον Isac που έβγαινε απέναντι στον Alisson και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τη Liverpool με 10 παίκτες από πολύ νωρίς.

Μια απόφαση, που επιβεβαιώθηκε από το VAR και προκάλεσε την οργή του Ολλανδού και τα ειρωνικά γέλια του Klopp.

Ο Alisson κράτησε ζωντανούς τους Reds με φοβερή απόκρουση σε σουτάρα του Almiron στο 36ο λεπτό.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Liverpool ανέβασε ρυθμούς, με τον Salah να γίνεται πιο δραστήριος στην περιοχή της Newcastle, χωρίς όμως να μπορεί να τελειώσει τις φάσεις.

Η αδυναμία της Liverpool να απειλήσει άφηνε χώρους στους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, ιδίως στο 76ο λεπτό, όταν ο Almiron σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Alisson.

Ένα τρελό δεκάλεπτο με τον clutch Nunez

Παρά την πίεση που δέχτηκε, η Liverpool δεν το έβαλε κάτω και έγινε ο κακός χαμός στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 81ο λεπτό ο Jota έδωσε στον Nunez, αυτός επωφελήθηκε από την κόντρα στον Botman, η οποία τον έβγαλε απέναντι στον Pope και ο Ουρουγουανός με φοβερό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Nunez δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. «Χτύπησε» ξανά στο 90+3′. Αυτή τη φορά άλλαξε ο assistman. Ο Salah έβγαλε τρομερή κάθετη στον χώρο για τον Nunez, κι αυτός με πανομοιότυπο τρόπο όπως νωρίτερα, νίκησε με δυνατό σουτ από δεξιά τον Pope, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 και αρπάζοντας τη νίκη στις καθυστερήσεις!

Οι συνθέσεις

Newcastle: Pope; Trippier, Schar, Botman (Targett 87′), Burn; Guimaraes, Tonali (Longstaff 72′), Joelinton (Anderson 82′); Almiron, Gordon (Barnes 72′), Isak (Wilson 72′)

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Matip (Quansah 77′), Van Dijk, Robertson; Endo (Elliott 58′), Szoboszlai, Mac Allister (Nunez 77′); Salah, Diaz (Gomez 33′), Gakpo (Jota 58′)