Liverpool 2-2 Brighton – Βαθμολογίες παικτών: Μια μεγάλη ευκαιρία στον κάλαθο των αχρήστων!

Η Liverpool είχε χρυσή ευκαιρία να συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε στο Old Trafford, όμως υποχρεώθηκε σε μια ακόμη εντός έδρας απώλεια βαθμών από την εξαιρετική Brighton.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και κύλησε ιδανικά για τους Κόκκινους στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, με τα γκολ των Henderson και Mane να δίνουν προβάδισμα 2 τερμάτων στους γηπεδούχους από το 24′.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις στιγμές τους, όμως ο εξαιρετικός Alisson τους σταμάτησε δις αλλά ήταν ανήμπορος να αντιδράσει στο τυχερό γκολ του Mwepu, ο οποίος με σέντρα σουτ λίγο πριν το ημίχρονο έδωσε νέα πνοή στους Γλάρους.

Στην επανάληψη η Liverpool είδε δεύτερο γκολ να ακυρώνεται με πρωταγωνιστή τον Salah (είχε προηγηθεί αυτό του Mane στο πρώτο μέρος) και στη συνέχεια είδε την ομάδα του Potter να την υποχρεώνει σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της τον τελευταίο καιρό.

Η Brighton με καταπληκτικό ποδόσφαιρο έφερε το ματς στα ίσα με τον Trossard και ήταν άκρως απειλητική και στο υπόλοιπο του ματς, όμως το 2-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πάμε να δούμε πως τα πήγαν οι πρωταγωνιστές του σημερινού αγώνα και τους Κόκκινους, σε μια ιδιαίτερα προβληματική εμφάνιση:

Alisson Becker: Σίγουρα ο πιο σταθερός παίκτης της άμυνας με μερικές πολύ καλές επεμβάσεις. Τον πρόδωσε η αμυντική γραμμή της ομάδας και δέχθηκε δυο γκολ χωρίς να φταίει σε κανένα. Καλή εμφάνιση ατομικά.

Βαθμολογία: 7,5/10 (MOTM)

Trent Alexander-Arnold: Στο καλό διάστημα της ομάδας στο ξεκίνημα ήταν πολύ καλός με δυναμική παρουσία μπροστά και καλές επιλογές. Όταν όμως η Brighton βρήκε χώρους και ξεδίπλωσε όμορφες επιθέσεις, φάνηκε η ασθενής του παρουσία στην άμυνα και από το 2-2 και μετά που μετατοπίστηκε στο κέντρο χάθηκε εντελώς.

Βαθμολογία: 5,5/10

Ibrahima Konate: Δεύτερη συνεχής παρουσία στο αρχικό σχήμα και ήταν αρκετά θετικός σε πολλά διαστήματα του παιχνιδιού. Έβγαινε πρώτος στις φάσεις, προωθούσε και καλά το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος παρασύρθηκε και αυτός και η απόδοσή του έπεσε, όμως δεν ήταν αρνητικός συνολικά.

Βαθμολογία: 6,5/10

Virgil van Dijk: Αντίστοιχη εμφάνιση με αυτή του Konate. Και εκείνος ατομικά δεν τα πήγε τόσο άσχημα και σε αρκετές περιπτώσεις αμύνθηκε καλά, ανέκτησε και πολλές μπάλες. Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε και αυτός μαζί με όλη την ομάδα και η γκέλα δεν αποφεύχθηκε.

Andy Robertson: Πολύ κακή εικόνα από τον Σκωτσέζο, που δεν βοήθησε ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά. Πολύ έξω από τα συνηθισμένα του στάνταρ. Τα ανεβάσματά του δεν απέδωσαν καθόλου και πίσω εκτέθηκε αρκετές φορές. Δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι.

Βαθμολογία: 4/10

Jordan Henderson: Πολύ καλός ο αρχηγός, σίγουρα από τους λίγους που ξεχώρισαν θετικά σήμερα. Έτρεξε πολύ, κυνήγησε σχεδόν όλες τις φάσεις και βρήκε και ένα πανέμορφο γκολ νωρίς στο παιχνίδι. Κατάφερε να μην έχει ιδιαίτερη πτώση στην απόδοσή του κατά τη διάρκεια του ματς και υπήρξαν στιγμές που έμοιαζε ολομόναχος στο κέντρο.

Βαθμολογία: 7/10

Curtis Jones: Απογοητευτική εικόνα για τον νεαρό scouser σήμερα, που δεν έκανε ούτε στο ελάχιστο αισθητή την παρουσία του. Προσπάθησε και έτρεξε πολύ στο γήπεδο, αλλά όσες φορές επιχείρησε πράγματα δεν κατάφερε να βγάλει αποτέλεσμα. Το ματς είχε ιδιαίτερο βαθμό δυσκολίας έτσι όπως εξελίχθηκε και ο Curtis δεν πέρασε το τεστ.

Βαθμολογία: 4,5/10

Naby Keita: Ο μεγάλος άτυχος και του σημερινού ματς με τραυματισμό στο 18′ και πρόωρη αποχώρηση 2 λεπτά μετά. Στο διάστημα που αγωνίστηκε ήταν θετικός, όμως δεν πρόλαβε να κάνει πολλά πράγματα σήμερα.

Βαθμολογία: -/10

Mohamed Salah: Και εκείνος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έδωσε την ασίστ στο 1-0 και ήταν πολύ κινητικός στο ξεκίνημα. Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τον δυσκολέψουν πάρα πολύ και περιόρισαν σημαντικά τη δράση του στο ματς.

Βαθμολογία: 6/10

Roberto Firmino: Μακράν ο χειρότερος του γηπέδου απόψε. Πήρε πολλές μπάλες, πέταξε στα σκουπίδια μεγάλες ευκαιρίες και κάθε επιλογή του ήταν χειρότερη από την προηγούμενη. Παραφωνία στη σημερινή ενδεκάδα και παραδόξως πολύ κακή εμφάνιση για την κατάσταση στην οποία βρισκόταν τον τελευταίο καιρό.

Βαθμολογία: 3/10

Sadio Mane: Αρκετά καλό ματς για τον Σενεγαλέζο, που ήταν σίγουρα ο πιο θετικός της επιθετικής γραμμής σήμερα. Βρήκε πολύ ωραίο γκολ για το 2-0 και ήταν πολύ δραστήριος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Δυστυχώς, οι καλές του προσπάθειες δεν καρποφόρησαν, καθώς η υπόλοιπη ομάδα δεν ακολούθησε στον ίδιο ρυθμό. Πολύ θετική η παρουσία του.

Βαθμολογία: 7,5/10

Alex Oxlade-Chamberlain: Πέρασε στη θέση του τραυματία Keita και έδειξε απευθείας ενθαρρυντικά δείγματα με την άψογη ασίστ του στον Mane. Η απόδοση του όμως από εκεί και έπειτα έπεσε κατακόρυφα, με ελάχιστες καλές ενέργειες για το υπόλοιπο του ματς

Βαθμολογία: 5/10

Diogo Jota: Πέρασε στον αγώνα στο 78’ στη θέση του αρνητικού Bobby, αλλά δεν κατάφερε να επηρεάσει κάπως την εξέλιξη του αγώνα. Έπρεπε να έχει μπει νωρίτερα.

Takumi Minamino: Μπήκε στο 87ο λεπτό αντί του Curtis Jones, όμως δεν πρόλαβε να κάνει κάτι.

Jurgen Klopp: Χάθηκε μια νίκη μέσα από τα χέρια μας. Κακή διαχείριση αποτελέσματος, κακή αντιμετώπιση του επιθετικού πλάνου της Brighton και ανύπαρκτη δημιουργία από το 2-0 και μετά. Στη μάχη του πάγκου έχασε κατά κράτος από τον Potter.