Leicester 1 – 2 Liverpool – Βαθμολογίες παιχτών: Joe Gomez: Μια όαση μέσα στην έρημο!

Απόδραση για τη Liverpool από τον King’s Power Stadium και νίκη με 2-1. Κάκιστη εμφάνιση που με τους 3 βαθμούς να είναι το μόνο θετικό της ημέρας.

Μια Liverpool χωρίς ρυθμό, χωρίς νεύρο και χωρίς ουσία στο παιχνίδι της, έκλεψε τους 3 βαθμούς της νίκης στην έδρα της Leicester και έκανε το 4/4 κλείνοντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της πριν το break για τις εθνικές ομάδες. Ο Sadio Mane και ο Bobby Firmino πέτυχαν τα 2 γκολ της ομάδας μας, ενώ για τη Leicester μείωσε ο Ghezzal μετά από τραγικό λάθος του Alisson.

Aς περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και τον τσακώσανε. Η παροιμία που ταιριάζει τέλεια στο Βραζιλιάνο τερματοφύλακα που αφού τη γλύτωσε με τις ντρίπλες του κόντρα στην Brighton, σήμερα ευθύνεται 100% για τον γκολ που δέχτηκε η ομάδα μας. Αδικαιολόγητη η ενέργειά του, ελπίζουμε πως το καμπανάκι χτύπησε. Άψογος στο υπόλοιπο ματς, αλλά…

Βαθμολογία: 4/10

Trent Alexander – Arnold: Δε βοήθησε επιθετικά όπως μας έχει συνηθίσει, εκτός θέσης αρκετές φορές αμυντικά. Τον έχουμε συνηθίσει σε πολύ ποιοτικότερες εμφανίσεις.

Βαθμολογία: 6/10

Joe Gomez: Άψογος, αλάνθαστος. Ο νεαρός Άγγλος -ο οποίος επιτέλους παίρνει ευκαιρίες στη φυσική του θέση- είναι με διαφορά η πιο ευχάριστη έκπληξη των πρώτων αγωνιστικών. Highlight του το τάκλιν στον Maddison με το οποίο έσωσε σίγουρο γκολ.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Virgil Van Dijk: Kαλός, αλλά όχι ο καλύτερος. Είχε 1-2 λανθασμένες μεταβιβάσεις, έκανε φάουλ σε επικίνδυνο σημείο και επέστρεψε την μπάλα στον Alisson ενώ δε χρειαζόταν στο γκολ που δέχτηκε η ομάδα μας. Παρόλα αυτά εμπνέει τρομερή σιγουριά.

Βαθμολογία: 7/10

Andrew Robertson: Από τους καλύτερους της ομάδας μας, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Έφτιαξε το γκολ του Mane ενώ έδωσε απίστευτα τρεξίματα από την αριστερή πλευρά. Έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο μαζί με όλη την ομάδα.

Βαθμολογία: 7.5/10

Georginio Wijnaldum: Από τις χειρότερες εμφανίσεις του Ολλανδού με την κόκκινη φανέλα. Δεν ενέπνεε σιγουρια, πολλές βεβιασμένες απομακρύνσεις κάτι το οποίο δεν έδωσε το δικαίωμα στην Liverpool να βρει ρυθμό.

Βαθμολογία: 3.5/10

Jordan Henderson: Ο καλύτερος από τους τρεις στο κέντρο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ήταν θετικός. Τουλάχιστον προσπάθησε να ηρεμήσει το παιχνίδι. Εξαιρετικός στο πρώτο 20λεπτο.

James Milner: Η χειρότερη φετινή εμφάνιση του James Milner, καθώς και αυτός έκανε άνω κάτω τη μεσαία γραμμή της ομάδας μας χωρίς να μπορεί να γίνει ο συνδετικός κρίκος με τους επιθετικούς. Στα θετικά, το πολύ ψηλό του work rate.

Mo Salah: Άφαντος. Μοιάζει εκτός τόπου και χρόνου σε σχέση με τον περσινό παίχτη. Στα προηγούμενα παιχνίδια έστω με μια ενέργεια σε όλο το ματς, βοήθησε. Σήμερα δεν έκανε ούτε αυτό. Έπρεπε σίγουρα να είχε σκοράρει στην ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στην αρχή του παιχνιδιού. Η αντικατάστασή του στο δεύτερο ημίχρονο μόνο περίεργη δεν ήταν.

Βαθμολογία: 3/10

Sadio Mane: Τίποτα το εξαιρετικό και ο Σενεγαλέζος, πέτυχε όμως ένα ακόμη γκολ κάνοντας το 4 στα 4.

Βαθμολογία: 5/10

Roberto Firmino: Eκτός παιχνιδιού και ο Bobby ο οποίος ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε τραγικά λάθη. Ελπίζουμε να βρει ρυθμό γρήγορα.

Βαθμολογία: 4.5/10

Xherdan Shakiri (στη θέση του Mo Salah στο 66′): Έδωσε ταχύτητα και πήρε κάποιες πρωτοβουλίες στα πρώτα του λεπτά με την κόκκινη φανέλα.

Βαθμολογία: 6.5/10

Naby Keita (στη θέση του Jordan Henderson στο 66′): Κράτησε μπάλα και έδωσε ανάσες στην ομάδα μας την ώρα της πολιορκίας.

Bαθμολογία: 6.5/10

Joel Matip (στη θέση του Trent Alexander – Aronld στο 89΄): Επιστροφή από τον τραυματισμό για τον Καμερουνέζο.

Bαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Έκανε την έκπληξη και άφησε εκτός τον Keita. Το γρήγορο γκολ της ομάδας μας βοήθησε, όπως και το “ασφαλές” σκορ στο ημίχρονο. Παρόλη την κακή εικόνα επιθετικά, αν δεν είχε γίνει το λάθος του Alisson η ομάδα μας δε θα έτρωγε γκολ, οπότε του δίνουμε και την καλή αμυντική εικόνα. Το διάλειμμα θα βοηθήσει ώστε η μπροστινή τριάδα να βρει τον περσινό, καλό της εαυτό. Σωστές και οι αλλαγές του.

Βαθμολογία: 8.5/10