Back to back νίκη κι όλο ανεβαίνει | Liverpool 1-0 West Ham: Match Review

Η Liverpool δημιούργησε 22 τελικές απέναντι στη West Ham, πέτυχε μόνο ένα γκολ (Nunez – από ασίστ Τσιμίκα), με τον Alisson να αποκρούει πέναλτι και τους Reds να παίρνουν σημαντική back to back νίκη με 1-0 στο Anfield για την 12η αγωνιστική της Premier League.

Επόμενο ματς για τους Reds, το Σάββατο 22/10 (14:30) με τη Nottingham Forest στο City Ground για την 13η αγωνιστική της Premier League.

Η Liverpool ερχόταν από τη σπουδαία νίκη της με 1-0 επί της Manchester City και ήθελε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, υποδεχόμενη αυτή τη φορά τη West Ham. Και έτσι έγινε.

Οι Reds επικράτησαν με 1-0 της West Ham χάρη σε γκολ του Darwin Nunez (από φοβερή ασίστ του Κώστα Τσιμίκα, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός και έπαιξε 81 λεπτά), και με τον Alisson να αποκρούει πέναλτι του Bowen, πέτυχαν τη 2η διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην 7η θέση με 16 βαθμούς.

Προβάδισμα πριν το ημίχρονο με Nunez από… KT Delivery – Σωτήρας Alisson

Η Liverpool πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, κυριαρχούσε στο γήπεδο και στο 22ο λεπτό πήρε το προβάδισμα, για άλλη μια φορά με ελληνική υπογραφή. Ο Τσιμίκας έκανε υπέροχη σέντρα από τα αριστερά, βρίσκοντας στο κατάλληλο σημείο τον Nunez, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Αυτή ήταν η 3η ασίστ του Τσίμι στο φετινό πρωτάθλημα και 5η συνολικά. Από την PL, μόνο ο Kevin De Bruyne έχει περισσότερες ασίστ (11) σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Nunez έχασε ευκαιρία για το δεύτερο γκολ του λίγο αργότερα, αλλά ο Fabianski απέκρουσε το δυνατό σουτ του Ουρουγουανού, ενώ σημάδεψε και το δοκάρι στο 40ό λεπτό.

Από τη μεριά της, η West Ham έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα. Ο Gomez ανέτρεψε εντός περιοχής τον Bowen, ο Attwell έδωσε το πέναλτι, αλλά ο Alisson μάντεψε σωστά και απέκρουσε την εκτέλεση του Bowen, κρατώντας το 1-0 των Reds.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Liverpool συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους με τους Arnold, Firmino και Henderson.

Όσο οι Reds δεν πετύχαιναν δεύτερο γκολ για να καθαρίσουν τη νίκη, οι Λονδρέζοι έψαχναν την ισοφάριση και έφτασαν κοντά δύο φορές, τη μία με τον Benrahma στο 77ο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Soucek πλάσαρε από κοντά αλλά ο Milner έδιωξε εντυπωσιακά, κρατώντας το 1-0 των Reds που έμεινε ως το τέλος.

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Tsimikas (Robertson 81′); Salah, Henderson, Thiago (Fabinho 57′), Carvalho (Jones 57′); Firmino (Milner 81′), Nunez (Elliott 57′)

West Ham: Fabianski; Johnson, Zouma, Kehrer, Cresswell; Rice, Soucek, Downes (Antonio 74′); Bowen, Fornals (Benrahma 61′), Scamacca