Klopp: «Είναι δύσκολη περίοδος για όλες τις ομάδες/έχει σημασία το τελικό αποτέλεσμα»

Η Liverpool επικράτησε της West Ham με 1-0 με γκολ του Darwin Nunez στο 22′ και πλέον έφτασε τους 16 βαθμούς στη φετινή Premier League.

Ο Jurgen Klopp στη συνέντευξη τύπου μετά το ματς, τόνισε τη σημασία των 3 πόντων για τους Reds, αλλά και πως το 2ο ημίχρονο δεν ήταν καλό, παρά την εξαιρετική παρουσία στο πρώτο. Επιπλέον μίλησε για το γκολ του Darwin Nunez καθώς και τον λόγο αντικατάστασής του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γερμανού τεχνικού:

Για την εμφάνιση και το αποτέλεσμα:

«Νομίζω ότι το πρώτο μας ημίχρονο ήταν πολύ καλό με ένα κακό όμως τέλος με τη φάση του πέναλτι που ευτυχώς το απέκρουσε ο Ali. Το πρώτο μέρος άφησε την αίσθηση ότι ήμασταν τυχεροί, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ήμασταν εξαιρετικοί. Παίξαμε αρκετά καλό ποδόσφαιρο, δημιουργήσαμε φάσεις, είχαμε δοκάρι, περιορίσαμε τη West Ham και σκοράραμε ένα πανέμορφο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά, γι’ αυτό και το παιχνίδι άνοιξε. Είχαμε τις στιγμές μας, ωστόσο σε γενικές γραμμές δεν παίξαμε αρκετά καλά για να ελέγξουμε το ματς. Σε τέτοια περίπτωση η West Ham παραμένει ζωντανή στο ματς με τις μακρινές μπαλιές και τα εξαιρετικά στημένα. Στο τέλος χρειαστήκαμε τον Ali και τον Millie. Νομίζω γενικά, αξίζαμε τους τρεις βαθμούς. Είναι μια δύσκολη περίοδος για όλες τις ομάδες με παιχνίδια ανά τρεις μέρες, οπότε έχει σημασία το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι έχει η κατάσταση γι’ αυτή τη στιγμή».

Για το πρώτο γκολ του Nunez στο Anfield:

«Είναι πολύ σημαντικό, έχει καταφέρει να σκοράρει τις τελευταίες φορές που αγωνίστηκε. Αισθάνθηκε κάτι μυικό στο ημίχρονο, κατάφερε να συνεχίσει, αλλά ανησύχησα στις αρχές του δευτέρου μετά από τα συνεχόμενα σπριντ μην προκαλέσει θέμα στα πόδια του και γι’ αυτό αντικαταστάθηκε. Οι άλλες δύο αλλαγές έπρεπε να έρθουν γιατί η West Ham είναι ομάδα που απειλεί από στημένα και έπρεπε να υπάρχουν αρκετοί παίκτες που θα μπορούν να τους αντιμετωπίσουν. Δεν ήταν εύκολη βραδιά αυτή, αλλά παίξαμε αρκετά καλά ώστε να πάρουμε το τρίποντο».

Για το αν προκαλεί ανησυχία αυτό που αισθάνθηκε ο Nunez:

«Όχι, όχι. Νομίζω ότι τον αντικαταστήσαμε τη σωστή στιγμή».

Για το αν βρίσκει ξανά την ικανότητα να κερδίζει κλειστά ματς, όπως τα δύο τελευταία:

«Σίγουρα, δε συνέβαινε συχνά μέχρι τώρα. Ότι κερδίσαμε δυο σερί φορές με το ίδιο σκορ δε σημαίνει ότι συνηθίσαμε σ’ αυτό. Είναι ένα θαυμάσιο αποτέλεσμα, αλλά προφανώς ένα τέτοιο σκορ αφήνει ανοιχτά τα πράγματα μέχρι το τέλος του ματς. Το παιχνίδι σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται αρκετά χαοτικό και υπήρχανε στιγμές που μια μακρινή μπαλιά αλλάζει πορεία την τελευταία στιγμή και αντί να πάει στον Trent, φτάνει στα πόδια του Benrahma που είναι ένας πολύ καλός ντριμπλέρ. Σε αντίστοιχες καταστάσεις, πρέπει να κρατάμε τη μπάλα χαμηλά και να ελέγξουμε το ματς. Είναι προφανές ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, αλλά αυτή τη στιγμή έχουμε 3 περισσότερους πόντους σε σχέση με πριν και αυτό είναι που μετράει».