Liverpool 1 – 0 West Ham United – Βαθμολογίες Παικτών: Ο Δαρβίνος ξεκινάει… τις θεωρίες του!

Η Liverpool επικράτησε δύσκολα της West Ham με 1-0 στο Anfield στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League.

Ήταν μια δύσκολη νίκη, ένας αγώνας που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι στραβοπάτημα. Η Liverpool ωστόσο κατάφερε να μείνει όρθια και επικράτησε της West Ham με 1-0 χάρη στο τέρμα του Darwin Nunez. O Ουρουγουανός άσσος πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο Anfield ανοίγοντας το σκορ στο 22ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Κώστα Τσιμίκα.

Η Liverpool σε όλο το παιχνίδι είχε διάφορες ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της. Είχε δοκάρι του Nunez, είχε ακόμα ένα πανέμορφο, δυνατό σουτ του Ουρουγουανού, είχε δοκάρι από κακή απομάκρυνση του Zouma, είχε κοντινά σουτ των Jones και Firmino.

Ωστόσο και η West Ham έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει την ισοφάριση στο Anfield. O Bowen κέρδισε πέναλτι από τον Gomez στο τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έσωσε ο Alisson, ενώ προς το τέλος του αγώνα ευκαιρίες για γκολ είχαν και οι Benrahma, Soucek και Scamacca. Παρόλα αυτά, η Liverpool άντεξε και πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη, που τη φέρνει σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την τέταρτη θέση.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Liverpool 1, West Ham 0 - Match Recap: Alisson Saves Souls, Pens, And Our  Bacon - The Liverpool Offside

Alisson Becker: O μεγάλος ήρωας της Liverpool γι’ακόμα ένα παιχνίδι, καθώς έδιωξε το πέναλτι του Bowen. Στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων όπου χρειάστηκε, ενώ ήταν πολύ καλός και με την μπάλα στα πόδια, εκτός από μια μεμονωμένη φάση.

Βαθμολογία: 8.5/10 (MOTM)

Trent Alexander-Arnold: Μεστή εμφάνιση από τον Trent που πέρα από 1-2 φάσεις που αντιμετώπισε προβλήματα κυρίως λόγω των ανεβασμάτων του Cresswell, πραγματοποίησε ένα αρκετά καλό παιχνίδι, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Είχε καίριες μεταβιβάσεις στο transition game, που άνετα θα μπορούσαν να είχαν καλύτερη κατάληξη από τους συμπαίκτες του.

Βαθμολογία: 6.5/10

Kostas Tsimikas: Αρκετά καλός ο Κώστας, καλύπτοντας το κενό του Robertson. Όμορφη assist για το 1-0 του Nunez, χωρίς όμως να φανεί ιδιαίτερα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Βαθμολογία: 7/10

Joe Gomez: Θα μιλούσαμε για μια πολύ καλή εμφάνιση, αν δεν υπήρχε το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Gomez, σε ένα άτσαλο μαρκάρισμα μπροστά στα μάτια του Gareth Southgate. Παρόλα αυτά, κράτησε την αυτοπεποίθησή του και έμεινε σε καλό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο.

Βαθμολογία: 6/10

Liverpool 1-0 West Ham - As it happened - Liverpool FC - This Is Anfield

Virgil Van Dijk: Δεν ταλαιπωρήθηκε και δεν ταλαιπώρησε. Λίγες φορές έπαιξε η West Ham από την πλευρά του, με τον Ολλανδό να αντιμετωπίζει σωστά όποια απειλή προκλήθηκε από τα «Σφυριά».

Premier League, i risultati della 12^ giornata in diretta live

Thiago Alcantara: Δεν είχε πολλή επιρροή στο παιχνίδι της Liverpool όσο αγωνίστηκε. Όμορφο build up στον Τσιμίκα στη φάση του γκολ του Nunez. Αντικαταστάθηκε νωρίς στο δεύτερο μέρος.

Jordan Henderson: Πολύ πιο σημαντικός στην ανάπτυξη της Liverpool από τον Thiago, με επιρροή τόσο στο αμυντικό παιχνίδι με ατελείωτο pressing, όσο και στο επιθετικό παιχνίδι των «Κόκκινων» με πολλές προωθήσεις. Από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια του αρχηγού.

Βαθμολογία: 8.5/10

Mohamed Salah: Αρκετά απομονωμένος, δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους ούτε όταν ήρθε πιο κεντρικά, μετά την αποχώρηση του Nunez.

Fabio Carvalho: Πέρασε αρκετά απαρατήρητος, χωρίς να υποπέσει σε κάποιο μεγάλο λάθος, χωρίς όμως και να κάνει το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι.

Βαθμολογία: 5.5/10

Roberto Firmino: Αρκετά υποτονικός σε σχέση μετα προηγούμενα παιχνίδια. Είχε 2-3 ευκαιρίες με καλές προϋποθέσεις, όμως δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί.

Liverpool v West Ham, Brentford v Chelsea: Premier League clockwatch – live

Darwin Nunez: Ο πρωταγωνιστής στο επιθετικό παιχνίδι της Liverpool. O Nunez πραγματοποίησε ίσως την πιο ολοκληρωμένη εμφάνισή του με την κόκκινη φανέλα πετυχαίνοντας ένα όμορφο, σεντερφορίσιο τέρμα, φτάνοντας τα 3 στους 4 τελευταίους αγώνες. Είχε ακόμα 2 εκπληκτικά σουτ, με το πρώτο να τραντάζει το δεξί δοκάρι του Fabianski, και το δεύτερο να το διώχνει σε κόρνερ ο Πολωνός τερματοφύλακας. Ο Nunez βρίσκει ρυθμό, και αυτό μόνο θετικό μπορεί να είναι για την Liverpool.

Βαθμολογία: 8/10

Harvey Elliott (στη θέση του Darwin Nunez στο 57′): Λεπτά συμμετοχής για τον νεαρό Άγγλο, που δεν έδωσε όμως κάτι παραπάνω στο παιχνίδι της Liverpool.

Curtis Jones (στη θέση του Fabio Carvalho στο 57′): Επανεμφάνιση για τον Curtis Jones, που έδειξε πολύ θετικά δείγματα σε αυτό το μισάωρο που αγωνίστηκε. Καλός στην κατοχή, βοήθησε στην κυκλοφορία, και κράτησε την ψυχραιμία του στις στιγμές που χρειαζόταν.

Fabinho (στη θέση του Thiago Alcantara στο 57′): Κάκιστος ο Βραζιλιάνος. Μια ταχύτητα κάτω από το ρυθμό του αγώνα, αργός στα μαρκαρίσματά του, και άτσαλος ταυτόχρονα.

Βαθμολογία: 4/10

James Milner (στη θέση του Roberto Firmino στο 81′): Έδωσε ενέργεια, και είχε και μια σωτήρια επέμβαση στην ευκαιρία του Soucek. Πολύτιμη η βοήθεια του Milner στους τελευταίους αγώνες.

Βαθμολογία: –

Andy Robertson (στη θέση του Kostas Tsimikas στο 81′): Λεπτά συμμετοχής και για τον Σκοτσέζο, όπου δεν έπαιξε 90 λεπτά παίρνοντας πολύτιμες ανάσες.

Jurgen Klopp: Όχι και η καλύτερη εμφάνιση που θα ήθελε ο Γερμανός τεχνικός, ωστόσο μετά από μια τέτοια βδομάδα το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει περισσότερο. Στα θετικά, οι εμφανίσεις των Nunez, Henderson και -κλασικά- Alisson. Αρνητικά στοιχεία του αγώνα αυτού ήταν η έλλειψη συγκέντρωσης -και ίσως ενέργειας- στα τελευταία λεπτά και των δύο ημιχρόνων, όπου η West Ham είχε αρκετές ευκαιρίες να πετύχει την ισοφάριση. Οι αλλαγές του περισσότερο αποσυντόνισαν την ομάδα παρά τη βοήθησαν, ωστόσο πρέπει να σκεφτούμε πως εν μέρει έχουν να κάνουν και με τους αλεπάλληλους αγώνες. Επόμενο τεστ, Νότιγχαμ Φόρεστ για την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Premier League.