30/38 στροφές και ακόμη Top of the League | Liverpool 3-1 Sheffield United: Match Review

Η Liverpool έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στη Sheffield United, προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε αλλά ο Mac Allister με μια φωτοβολίδα ξεκλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του Klopp (3-1), με τους Reds να παραμένουν μόνοι στην κορυφή 8 αγωνιστικές πριν το φινάλε της Premier League.

Επόμενο ματς για τους Reds την Κυριακή 7/4 (17:30) με τη Manchester United στο Old Trafford για την 32η αγωνιστική της Premier League.

Η Λίβερπουλ τα βρήκε (παραδόξως) σκούρα απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιετντ που βρίσκεται στην τελευταία θέση, αγχώθηκε στην ισοφάριση, αλλά με δυο γκολ στο τελευταίο τέταρτο πήρε άλλη μία νίκη (3-1) που διατηρεί μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Premier League (70 β.) και στο +2 από Arsenal (68 β.) και +3 από Manchester City (67 β.) 8 αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, και το πέτυχε στο 17ο λεπτό. Ο τερματοφύλακας της Σέφιλντ… προσκάλεσε την πίεση του Νούνιες και τελικά έκανε το βολέ πάνω στην πλάτη του Ουρουγουανού, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Οι Reds κυκλοφορούσαν τη μπάλα και προσπαθούσαν να βρουν και δεύτερο γκολ το οποίο δεν ήρθε στο πρώτο μέρος. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Σέφιλντ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 58ο λεπτό ο Χάμερ έκανε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή, με τη μπάλα να χτυπάει στο πόδι του Μπράντλεϊ και να καταλήγει στα δίχτυα του Κέλεχερ για το 1-1.

Η Λίβερπουλ ανέβασε αναγκαστικά ρυθμούς, απείλησε με ευκαιρίες των Φαν Ντάικ και Ρόμπερτσον, αλλά η λύτρωση ήρθε με μια φοβερή σουτάρα του Μακ Άλιστερ στο 76ο λεπτό. Ο Αργεντινός βρέθηκε έξω από την περιοχή και με μια φωτοβολίδα έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα για το 2-1.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χάκπο στο 90′, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 και έστειλε ξανά τη Λίβερπουλ στην κορυφή.

Liverpool: Kelleher; Bradley, Konate, Van Dijk, Gomez (Gakpo 73′); Mac Allister, Szoboszlai (Jones 73′), Gravenberch (Robertson 60′); Salah (Elliott 60′), Diaz, Nunez

Sheffield United: Grbic; Holgate, Ahmedhodzic, Trusty; Arblaster, Bogle, Souza, Hamer (Osborn 62′), Robinson; McAtee (Osula 63′), Brereton Diaz (McBurnie 63′)