Έκανε τη δουλειά εύκολα και απλά | Liverpool 2-0 Union Saint-Gilloise: Match Review

Με τον Gravenberch να σκοράρει το πρώτο του γκολ με τους Reds και τον Jota να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα» στις καθυστερήσεις, η Liverpool επικράτησε εύκολα με 2-0 της Union Saint-Gilloise στο Anfield και έκανε το 2/2 στον 5ο όμιλο του Europa League – Βασικός ο Τσιμίκας σε όλο το 90λεπτο.

Επόμενο ματς για τους Reds την Κυριακή 8/10 (16:00) με την Brighton στο Amex Stadium για την 8η αγωνιστική της Premier League.

Πρώτο ευρωπαϊκό ματς στο Anfield, πρώτη νίκη για τη Liverpool. Με τον Κώστα Τσιμίκα να ξεκινά ξανά βασικός σε αγώνα Europa League (και ορισμένες ακόμη αλλαγές), οι Reds επικράτησαν 2-0 της αξιόμαχης Union Saint-Gilloise κι έκαναν το 2×2 στον 5ο όμιλο του Europa League.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Toulouse λύγισε με 1-0 τη LASK Linz.

5η αγωνιστική: Πέμπτη 30 Νοεμβρίου – LASK Linz (Εντός έδρας) – 22:00

6η αγωνιστική: Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου – Union Saint-Gilloise (Εκτός έδρας) – 19:45

Η ομάδα του Klopp δημιουργούσε διαρκώς ευκαιρίες και άνοιξε το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα.

Μετά από μακρινό σουτ του Alexander-Arnold, ο τερματοφύλακας των Βέλγων δεν μπλόκαρε την μπάλα και ο Gravenberch βρέθηκε στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή, σκοράροντας από κοντά το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Reds για το 1-0 στο 44ο λεπτό.

Το τρίποντο σφράγισε στις καθυστερήσεις ο Jota που πλάσαρε άψογα στο τετ-ατετ για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold (Gomez 63′), Konate, Quansah, Tsimikas; Endo (Mac Allister 46′), Elliott, Gravenberch (Szoboszlai 79′); Salah (Diaz 46′), Jota, Nunez (Jones 46′)

Union SG: Moris; Mac Allister (Sykes 86′), Burgess, Machida; Castro-Montes, Amani (Rasmussen 75′), Vanhoutte (Sadiki 75′), Puertas, Terho (Lapoussin 67′); Nilsson (Rodriguez 67′), Amoura