VAR-άτε, αντέχουμε | Napoli 2-0 Liverpool: Match Review

Ένα ματς που πήγαινε ολοταχώς για ισοπαλία άλλαξε άρδην όταν ο Μπριχ ανακάλυψε πέναλτι στη βουτιά του Καγιεχόν προς το τέλος κι ανάγκασε τη Λίβερπουλ σε ήττα στη Νάπολι (2-0), ξεκινώντας με το αριστερό την προσπάθεια για τη διατήρηση των σκήπτρων της.

Επόμενος αγώνας για τους Reds την Κυριακή 22/9 (18:30 – Cosmote Sport 1 HD) με την Τσέλσι στο Stamford Bridge για την 6η αγωνιστική της Premier League.

1η αγων. Uefa Champions League

Η αλήθεια είναι πως η Λίβερπουλ ήταν υποτονική και νωθρή στο παιχνίδι, είχε κάποιες ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν της άξιζε τέτοια αντιμετώπιση από τον Μπριχ.

Η Λίβερπουλ ηττήθηκε στο Σαν Πάολο από τη Νάπολι με 2-0 στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, με το ματς να είναι μοιρασμένο και όλα να οδηγούν στην ισοπαλία, αλλά ο Μπριχ (μαζί και το VAR) θεώρησε παράβαση τη βουτιά του Καγιεχόν στο τελευταίο δεκάλεπτο και έδειξε το πέναλτι.

Ο Μέρτενς σκόραρε από τα έντεκα βήματα και ο Γιορέντε πέτυχε το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σάλτσμπουργκ διέσυρε με 6-2 την Γκενκ και προπορεύεται στη βαθμολογία με τη Νάπολι.

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος

Ανοιχτό το ματς στο ξεκίνημα, καμία απ’ τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με τη Νάπολι να είναι εκείνη που απείλησε πρώτη νωρίς με τον Φάμπιαν να κάνει δύο απανωτά σουτ και τον Αντριάν να διώχνει σωτήρια και στη συνέχεια ο Λοθάνο σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Λίβερπουλ απάντησε στις ευκαιρίες στο 21′ με τον Χέντερσον να βρίσκει τον Μανέ, αυτός μπήκε στην περιοχή κι έκανε το σουτ από τα αριστερά αλλά ο Μέρετ έδιωξε σε κόρνερ.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, μοιρασμένη και η κατοχή (50-50), με τον Φαν Ντάικ για τη Λίβερπουλ και τον Κουλιμπαλί για τη Νάπολι να σταματούν τους αντιπάλους τους, ενώ Σαλάχ και Ρουίθ είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Πέναλτι-εφεύρεση από τον Μπριχ

Η Νάπολι ξεκίνησε με σπουδαία ευκαιρία το δεύτερο ημίχρονο με τον Ρουίθ να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι κι από κει ο Μέρτενς έκανε την προβολή αλλά ο Αντριάν έκανε ακόμη μια σπουδαία επέμβαση στο 50′ και κράτησε το μηδέν για τους Reds.

Η Λίβερπουλ αντέδρασε και έχασε κι εκείνη πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν, μετά από το δυνατό βολέ του Αντριάν, ο Μανωλάς έκανε λάθος στην άμυνα, ο Σαλάχ έκλεψε την μπάλα, πάτησε στην περιοχή αλλά ο Μέρετ απέκρουσε το δυνατό σουτ του Αιγύπτιου και η μπάλα βγήκε κόρνερ στο 65′.

Οι Reds πίεζαν τους Ναπολιτάνους και έχασαν ακόμη μια ευκαιρία με τον Μανέ να συνεργάζεται ωραία με τον Φιρμίνο, ο Σενεγαλέζος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μέρετ.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς πάει στην ισοπαλία, ένα πέναλτι-εφεύρεση του Μπριχ τα ανέτρεψε όλα.

Ο Μέρτενς βρήκε τον Καγιεχόν, αυτός από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή με τον Ρόμπερτσον να τον καταδιώκει, ο Ισπανός έπεσε κυριολεκτικά μόνος του κι ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τη Νάπολι. Το ακόμα πιο αξιοπερίεργο ήταν ότι και το VAR έδειξε ότι ήταν πέναλτι.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο Μέρτενς ανέλαβε την εκτέλεση και στο 82′ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, και λίγο πριν το τέλος του αγώνα, εκμεταλλευόμενη μια ασυνεννοησία των Reds στην περιοχή τους, σκόραραν ξανά.

Ο Φαν Ντάικ από τα αριστερά προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα προς τα πίσω, κανείς δεν κατάλαβε τι συνέβη στην άμυνα, ο Γιορέντε “τρύπωσε” και έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις.

Νάπολι: Μερέτ, Μάριο Ρουί, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ντι Λορέντσο, Αλαν (75′ Ελμας), Φαμπιάν Ρουίθ, Λοσάνο (69′ Γιορέντε), Καγιεχόν, Μέρτενς, Ινσίνιε (66′ Ζιελίνσκι)

Λίβερπουλ: Αντριάν, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (66′ Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον (87′ Σακίρι), Φαμπίνιο, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο