Napoli 2 – 0 Liverpool – Βαθμολογίες Παιχτών: Fabinho και Adrian σε ψηλές πτήσεις!

Ποδαρικό.. με το αριστερό για τη Liverpool στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, καθώς η ομάδα μας γνώρισε την ήττα από τη Napoli με 2-0.

Άσχημο ξεκίνημα για τη Liverpool στο Champions League. Σε ένα αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι στο San Paolo, η Napoli με αμφιλεγόμενη απόφαση πέναλτι υπέρ της στο 82ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Dries Mertens να ευστοχεί από τα 11 βήματα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από λάθος των Van Dijk-Robertson, o Llorente σφράγισε τη νίκη των Ιταλών πετυχαίνοντας το 2-0 με κοντινό πλασέ.

Πριν συμβούν τα παραπάνω, και οι 2 ομάδες είχαν καλές στιγμές με τον Mertens να απειλεί από τη μία πλευρά και τους Salah, Mane από τη μεριά των κόκκινων.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Adrian: Μεγάλο παιχνίδι από τον Ισπανό, ίσως το καλύτερό του με τη φανέλα της Liverpool. Είχε μια διπλή απόκρουση στα σουτ του Fabian Ruiz στο πρώτο ημίχρονο, είχε την τρομερή επέμβαση στο κοντινό πλασέ του Mertens στην επανάληψη, ενώ βρέθηκε κοντά στο να πιάσει και το πέναλτι του Βέλγου. Καμία ευθύνη στα γκολ και πολύ καλός στις εξόδους αλλά και με την μπάλα στα πόδια.

Βαθμολογία: 8.5/10

Trent Alexander-Arnold: Σε ένα παιχνίδι που ξεκάθαρα είχε οδηγία να μην ανεβαίνει ιδιαίτερα για βοήθειες, ο Arnold είχε περιορισμένη συμμετοχή στην ανάπτυξη της Liverpool. Το παραπάνω σε συνδυασμό με ορισμένα λαθάκια σε μεταβιβάσεις αλλά και τοποθετήσεις, αφήνοντας χώρο στον Insigne σε αρκετές περιπτώσεις, συνέβαλλαν ώστε το χθεσινό παιχνίδι να μην είναι και το καλύτερο του Άγγλου αμυντικού.

Βαθμολογία: 6.5/10

Andrew Robertson: Ούτε του Σκοτσέζου ήταν η καλύτερη μέρα στη δουλειά. Σχετικά ακίνδυνος επιθετικά, με τα ίδια προβλήματα που είχε και ο Άρνολντ στο αμυντικό κομμάτι. Έχει και μερική ευθύνη στο δεύτερο γκολ, θα αισθάνεται όμως αδικημένος μιας και το πέναλτι που του καταλογίστηκε πάνω στον Callejon φέρει βαριές ενστάσεις.

Βαθμολογία: 6/10

Joel Matip: Ο Καμερουνέζος αμυντικός για ακόμα μια φορά ήταν αλάνθαστος. Κανένα πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Lozano, σταθερός και αποτελεσματικός.

Βαθμολογία: 7.5/10

Virgil Van Dijk: Κακό παιχνίδι για τον Ολλανδό, κυρίως για το λάθος του στο τέλος του αγώνα που ουσιαστικά δώρισε το δεύτερο τέρμα στη Νάπολι. Σταθερός κατά τα υπόλοιπα.

Fabinho: Η όαση μέσα στην έρημο. Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Βραζιλιάνος μέσος ήταν εξαιρετικός στη δουλειά του. Έκοβε ότι περνούσε από το κέντρο, μοίραζε σιγουριά με τις μεταβιβάσεις του και γενικά διανύει μια περίοδο εξαιρετικής φόρμας.

Βαθμολογία: 8.5/10 (MOTM)

Jordan Henderson: Πολλά χιλιόμετρα από τον αρχηγό, με αρκετή βρώμικη δουλειά. Πολλές κερδισμένες μπάλες, πήρε ορισμένες επιθετικές πρωτοβουλίες αλλά αυτές δεν ήταν αρκετές για να προσφέρουν κάτι ουσιώδες. Σωστό pressing.

Βαθμολογία: 7/10

James Milner: Αρκετά άφαντος στο παιχνίδι, κυρίως όταν δίπλα είχε τον Fabinho που έπαιρνε όλα τα φώτα πάνω του. Σωστά ήταν η πρώτη διορθωτική κίνηση του Jurgen Klopp.

Mohamed Salah: Δε βρέθηκε στη λίστα των σκόρερ, ωστόσο είχε ενέργεια, είχε ευκαιρίες, πίεσε σωστά και ήταν καλός. Στη μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα μας, έκανε τα πάντα σωστά, ωστόσο ο Meret του στέρησε το πολυπόθητο γκολ με όμορφη επέμβαση.

Sadio Mane: Όχι τόσο δραστήριος όσο ο Salah, με ένα άσχημο τελείωμα και μια κακή πάσα στον Salah σε κόντρα της ομάδας μας. Δυστυχώς σήμερα ήταν αναποτελεσματικός.

Roberto Firmino: Ούτε αυτός ήταν στην καλύτερή του βραδιά. Είχε εκλάμψεις με ωραίο κοντρόλ της μπάλας και έξυπνες πάσες, ωστόσο είχε και αρκετές άσχημες στιγμές που σπαταλούσαν πιθανές ευκαιρίες για γκολ και χαλούσαν επιθέσεις.

Georginio Wijnaldum (στη θέση του James Milner στο 66′): Πέρασε στο παιχνίδι για να δώσει φρεσκάδα στο χώρο του κέντρου, ωστόσο ήταν σχετικά άφαντος.

Xherdan Shaqiri (στη θέση του Jordan Henderson στο 87′): Λίγα λεπτά συμμετοχής ακόμα για τον Ελβετό.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Έστησε την ομάδα με σκοπό κυρίως την ισοπαλία, και αυτό του βγήκε μέχρι τη λανθασμένη απόφαση του πέναλτι. Η Liverpool ήλεγχε το ρυθμό και ήταν η πιο επικίνδυνη από τις δύο ομάδες, ωστόσο κάτι τέτοιο δε μετατράπηκε σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Πλέον τα όνειρα για την πρώτη θέση του ομίλου γίνονται δύσκολα και μένει να δούμε πως θα το αντιμετωπίσει αυτό. Έρχεται δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην Chelsea, σε ένα πρώτο test για το βάθος του ρόστερ και την κούραση των παιχτών.