Throwback: «Πεντάρα» και απονομή (pics-vids)

Η Liverpool φιλοξενεί στο Anfield την Πέμπτη (04/03) την Chelsea σε ένα πολύ σημαντικό ματς για την «μάχη» της τετράδας στη φετινή Premier League και το LiverpoolFans.gr θυμάται το αντίστοιχο περσινό ματς και την απονομή που ακολούθησε για το πολυπόθητο 19ο πρωτάθλημα των Reds.

Το ημερολόγιο έγραφε Τετάρτη 22 Ιουλίου 2020 και η ήδη πρωταθλήτρια βLiverpool θα έπαιζε με την Chelsea στο Anfield για την προτελευταία αγωνιστική της Premier League 2019/20.

ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΜΕΡΑ! Μετά τη λήξη του αγώνα, η Liverpool θα σήκωνε το πρώτο της πρωτάθλημα μετά από 30 χρόνια και το 19ο της ιστορίας της. Όλο το Liverpool ήταν στο πόδι! Οι εκατομμύρια οπαδοί της μεγάλης Liverpool ήταν στο πόδι!

Άλλοι είχαν το όνειρο από μικροί. Μεγάλωσαν, παντρεύτηκαν, έκαναν παιδιά. Άλλοι, οι μεγαλύτεροι, το προσμονούσαν επί τρεις δεκαετίες. Άλλοι, οι μικρότεροι, είχαν ακούσει πολλά από τους μεγαλύτερους και το περίμεναν πως και πως κι αυτοί. Μη τα πολυλόγουμε. Το περίμεναν ΟΛΟΙ!

Πάμε όμως στα του αγώνα τώρα. Φτάνοντας στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Reds ψάχνουν το γκολ και πιέζουν την «μπλε» άμυνα. Ο Wijnaldum κλέβει τη μπάλα, δίνει στον Keita και αυτός με ένα τρομερό σουτ ανοίγει τον χορό των γκολ, κάνοντας το 1-0.

Στο 38′ ήταν η σειρά του Trent Alexander-Arnold να σκοράρει ξανά απέναντι στην Chelsea. Η Liverpool κερδίζει φάουλ αρκετά έξω από την αντίπαλη περιοχή και ο Άγγλος το εκτελεί αριστοτεχνικά για το 2-0, αφήνοντας τον Kepa «άγαλμα».

Εκτέλεση κόρνερ από τον Robertson στο 43′, «αναμπουμπούλα» στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Wijnaldum το εκμεταλλεύεται και σουτάρει δυνατά από κοντά, κάνοντας τρία τα τέρματα της Liverpool, η οποία έχει «πνίξει» την Chelsea.

Στις καθυεμστερηςις του πρώτου ημιχρόνου η Chelsea προσπαθεί να βρει ενα γκολ. Σουτάρει από κοντά ο Willian, ο Alisson θα αποκρούσει, όμως το ριμπάουντ θα πάει στον Giroud, ο οποίος δε θα δυσκολευτεί από κοντά να μειώσει.

Στο ένατο λεπτό της επανάληψης ο Trent θα βγάλει μια καταπληκτική σέντρα και ο Firmino με πολύ ωραία κεφαλιά «εκτελί» τον Kepa για το 4-1.

Στα επόμενα λεπτά η Chelsea θα βρει δύο γκολ.

Αρχικά, στο 61ο λεπτό, ο Pulisic θα «μοιράσει» στον Abraham και αυτός από κοντά δεν αστόχησε, κάνοντας το 4-2.

Λίγο αργότερα, και συγκεκριμένα στο 73′, ο Hudson-Odoi θα σεντράρει από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Pulisic μέσα στην περιοχή, ο οποίος με μία καταπληκτική ενέργεια θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 4-3, μειώνοντας σε απόσταση αναπνοής.

Το πάρτι, όμως, δεν είχε υπήρχε περίπτωση να χαλάσει ούτε λίγο και γι’ αυτό φρόντισε ο Alex Oxlade-Chamberlain, ο οποίος στο 84′ «έγραψε» το τελικό 5-3, έπειτα από τρομερή ενέργεια και ασίστ του Robertson.

ΤΕΛΟΣ! Είχε φτάσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η ώρα να στεφθεί πρωταθλήτρια. Τριάντα χρόνια ήταν υπεραρκετά, επιστροφή στο θρόνο!

Θυμηθείτε τους 11 που είχε παρατάξει στο χορτάρι του Anfield εκείνη την ημέρα ο Jürgen Klopp:

Alisson – Alexander-Arnold, Gomez, van Dijk, Robertson – Keita (Chamberlain 66′), Fabinho, Wijnaldum (Jones 66′) – Salah, Mane (Origi 87′), Firmino (Minamino 87′).