Reality check | Bournemouth 1-0 Liverpool: Match Review

Από την εφτάρα στο κάζο. Η Liverpool έδειξε για άλλη μια φορά την αστάθεια που την χαρακτηρίζει φέτος, καθώς μετά το 7-0 κόντρα στη Manchester United, ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από τη Bournemouth και έχασε εκ νέου έδαφος στη μάχη για την είσοδο στην τετράδα της Premier League.

Επόμενο ματς για τους Reds, την Τετάρτη 15/3 (22:00) με τη Real Madrid στο Santiago Bernabeu για τη ρεβάνς της φάσης των «16» του Champions League.

Τι και αν η Liverpool προερχόταν από 5 σερί ματς χωρίς ήττα. Τι και η ψυχολογία ήταν στα ύψη μετά την πρόσφατη 7άρα επί της Manchester United. Η ομάδα του Jurgen Klopp παρουσιάζοντας και πάλι αψυχολόγητες και χαώδεις διακυμάνσεις στην απόδοσή της έχασε από την Bournemouth με 1-0 στο Vitality Stadium.

Η Liverpool έχασε πολύ σημαντικό έδαφος στη μάχη της Ευρώπης καθώς περέμεινε στην 5η θέση με 42 βαθμούς, με την Tottenham να είναι στην 4η θέση με 48 β (και παιχνίδι περισσότερο).

Οι γηπεδούχοι φανέρωσαν με το… καλησπέρα τις προθέσεις τους, όταν στο 10′ ο πολύ καλός και κινητικός σε όλο το ματς Ουατάρα, πέρασε και τον Άλισον , αλλά το πλασέ του δεν κατέληξε στην εστία σοκάροντας το κοινό του Vitality Stadium. Η Λίβερπουλ αντέδρασε άμεσα αλλά στο 12΄ο Ρόμπερτσον νικήθηκε από τον Νέτο και λίγο αργότερα ο Γκάκπο είδε τον διαιτητή της αναμέτρησης να του ακυρώνει ορθώς το γκολ που πέτυχε ως οφσάιντ.

Τελικά ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Ουατάρα ως εκτελεστής, το έκανε ως δημιουργός καθώς από τα πόδια του ξεκίνησε η φάση που έφερε τον Μπίλινγκ σε θέση βολής προ του Άλισον για το 1-0 στο 28′. Το ημίχρονο κύλισε χωρίς άλλη ευκαιρία άξια αναφοράς, με τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι στο 45′ να καταρρίπτονται από τον VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν αναμενόμενο οι Reds πίεσαν για την ισοφάριση και πολλοί πίστεψαν ότι αυτή θα έρθει όταν ο διαιτητής συμβουλευόμενος και το VAR έδωσε πέναλτι σε χέρι του Σμιθ μετά από σέντρα του Άρνολντ στο 68′. Δεν ήταν η μέρα της Λίβερπουλ, με τον Σαλάχ να το πιστοποιεί με μια τραγική εκτέλεση πέναλτι που δεν βρήκε καν την εστία του Νέτο!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διατηρήσουν σε υψηλά επίπεδα την πίεση και έψαξαν για το 1-1 που όμως δεν ήρθε ποτέ. Τελευταία ευκαιρία ήταν στις καθυστερήσεις με τον Γκάκπο να επιχειρεί ένα βολέ στην κίνηση από πλάγια θέση (90+3′) αλά Φαν Μπάστεν αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Οι συνθέσεις

Bournemouth: Neto; Smith (Fredericks 80′), Senesi, Stephens, Kelly; Lerma (Cook 80′), Rothwell, Billing (Christie 70′); Ouattara, Anthony (Vina 88′), Solanke (Semenyo 88′)

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold (Milner 65′), Konate, Van Dijk, Robertson; Fabinho (Henderson 65′), Elliott (Jota 46′), Bajcetic (Carvalho 87′); Salah, Nunez (Firmino 65′), Gakpo