Klopp: «Μια πολύ απογοητευτική μέρα»

Ο Γερμανός τεχνικός τόνισε ότι η ήττα απέναντι στη Bournemouth, το μεσημέρι του Σαββάτου, ήταν απογοητευτική καθώς οι Reds δε μπόρεσαν να αλλάξουν την κατάσταση μετά το γκολ του Billing στο πρώτο ημίχρονο.

Με τον Mohamed Salah να χάνει πέναλτι στο 68ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν έκτοτε πολλά για να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Δείτε τι είχε να πει ο Klopp:

Για την απογοήτευσή του όσον αφορά την εμφάνιση…

«Είμαι πολύ απογοητευμένος. Το παιχνίδι ήταν σχεδόν το αντίθετο από αυτό που θέλαμε να δείξουμε και να κάνουμε σήμερα. Νομίζω ότι παίξαμε για σχεδόν 95 λεπτά το παιχνίδι που ήθελε να παίξει η Bournemouth και μερικά λεπτά ίσως, μερικές στιγμές, κάναμε τα πράγματα που θέλαμε να κάνουμε στην πραγματικότητα. Στο πρώτο ημίχρονο νομίζω ότι οι δύο-τρεις καλύτερες στιγμές μας ήταν παρόμοιες: βρήκαμε κενούς χώρους, και από εκεί βγαίναμε στην πλάτη της άμυνας. Πετύχαμε ένα γκολ που ακυρώθηκε ως offside, αλλά ούτως ή άλλως ήταν καλή κατάσταση, είχαμε και άλλες καταστάσεις που θα μπορούσαμε να τις τελειώσουμε καλύτερα. Είχαμε μεγάλες ευκαιρίες μετά από στημένες φάσεις τις οποίες δεν χρησιμοποιήσαμε, όπου έπρεπε να σκοράρουμε αλλά δεν το κάναμε».

«Αλλά σε μια κατάσταση – δεν ήταν η μόνη κατάσταση που είχε η Bournemouth, αλλά ήταν μια από τις καταστάσεις που είχε, όπου εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους και βγήκαν στην πλάτη της άμυνας και δεν καλύψαμε ο ένας τον άλλον αρκετά καλά σε αυτές τις στιγμές, και για μία φορά ο Ali δεν μπορούσε να μας σώσει. Δεν είδα ακόμα πώς πέρασε η μπάλα πάνω από τη γραμμή, υπήρχαν παίκτες μπροστά μου κατά τη διάρκεια που γινόταν η φάση, οπότε δεν μπορούσα να το δω αυτό».

«Οπότε ήμασταν πίσω στο σκορ με 1-0. Είχαμε 45 με 50 λεπτά για να αλλάξουμε την κατάσταση. Νόμιζα ότι ξεκινήσαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, ήμασταν λίγο πιο ξεκάθαροι στις καταστάσεις μας, πήραμε ένα πέναλτι, το οποίο χάσαμε. Είναι φυσικά υποθετικό – αλλά αν σκοράραμε εκεί, δεν κάνει το παιχνίδι καλύτερο από το πρώτο ημίχρονο, αλλά θα μας έδινε την κατάλληλη ώθηση. Αλλά δεν σκοράραμε και μετά μπορούσατε να δείτε ότι ήμασταν λίγο βιαστικοί, δεν δημιουργήσαμε αρκετά πράγματα, σε στιγμές αντεπιθέσεων η Bournemouth πάλεψε μαζικά, με πολύ μεγάλο πάθος, κέρδισε αυτές τις μπάλες και μετά οι παίκτες της Bournemouth έδειξαν πραγματικά την ποιότητά τους, κρατώντας την μπάλα. Δεν μπορούσαμε αμυνθούμε εξαρχής, οπότε έπρεπε να γυρίσουμε πίσω και να αμυνθούμε εκεί. Δεν μπορώ να θυμηθώ, ίσως είχαν μια μεγάλη ευκαιρία ή ένα καλό τελείωμα, τα υπόλοιπα τα αντιμετωπίσαμε, αλλά είναι ακόμα αρκετά εξαντλητικό και μετά έχεις πολύ δρόμο για να ξαναφτάσεις στην περιοχή τους και έτσι χάσαμε το παιχνίδι. Πολύ, πολύ, πολύ απογοητευτικό, ναι».

Για το αν αυτό το πισωγύρισμα είναι περισσότερο απογοητευτικό επειδή έρχεται μετά από το 7-0 της προηγούμενης αγωνιστικής…

«Τα πισωγυρίσματα είναι πισωγυρίσματα, αλλά βρισκόμαστε στην κατάσταση που βρισκόμαστε λόγω αυτών, έτσι είναι. Και είμαστε στην κατάσταση που βρισκόμαστε και λόγω των καλών εμφανίσεων. Δεν είχαμε μόνο πισωγυρίσματα, αλλά είχαμε πάρα πολλά, αυτό είναι ξεκάθαρο. Η σημερινή μέρα ήταν σίγουρα ένα μεγάλο πισωγύρισμα, χωρίς αμφιβολία. Τώρα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε και θα το αντιμετωπίσουμε. Ένα από τα πράγματα που μάθαμε αυτή τη σεζόν ήταν να αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις. Πρέπει να φροντίσουμε να ανακάμψουμε σωστά γιατί την Τετάρτη έχουμε προφανώς και ένα μεγάλο παιχνίδι. Μετά είναι η διακοπή για εθνικές, ελπίζω να επιστρέψουν όλοι υγιείς. Στη συνέχεια, έχουμε μια τεράστια εβδομάδα όσον αφορά τον αντίπαλο. Υπάρχουν πολλά να κάνουμε, αλλά σήμερα δεν είναι η στιγμή για μένα να μιλήσω γι’ αυτό. Αυτό το παιχνίδι ήταν ένα τεράστιο χτύπημα και με τέτοια αποτελέσματα πρέπει να τα αποδεχτείς, πρέπει να ρίξεις μια ματιά πόσο μεγάλα είναι τα σημάδια και μετά προχωράς παρακάτω».

Για το αν το γεγονός ότι η Liverpool είχε να πάρει πέναλτι από πέρσι τον Απρίλιο επηρέασε τον Mo Salah…

«Όχι. Νομίζω ότι έπρεπε να είχαμε περισσότερα πέναλτι. Δεν μπορώ να σας πω τώρα πότε ακριβώς, αλλά υπήρξαν πολλές καταστάσεις. Δεν είναι σημαντικό. Μια κατάσταση όπου γίνεται φάουλ στον Mo Salah και δεν παίρνει καν φάουλ, σημαίνει προφανώς ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με τον Mo στον αγωνιστικό χώρο όπως να κρατάς και τέτοια πράγματα και να μην παίρνει καν [φάουλ]. Δεν έχει να κάνει με το αποτέλεσμα, απλά με ρωτήσατε για τα πέναλτι. Πήραμε ένα πέναλτι, το χάσαμε. Βοηθούν, αν τα αξίζουμε, μια ομάδα που είναι αρκετά κυρίαρχη συνήθως, και είμαστε ομάδα που βρίσκεται αρκετά στην αντίπαλη περιοχή, ήταν περίεργο που δεν είχαμε περισσότερα. Τώρα είχαμε ένα και το χάσαμε, οπότε αυτό ήταν».

Για το αν τον ανησυχεί το εκτός έδρας ρεκόρ της ομάδας φέτος…

«Ανησυχώ, ναι, το βλέπω. Νομίζω ότι στα εντός έδρας παιχνίδια είμαστε στην πρώτη τετράδα, αν έχω δίκιο. Με τα εκτός έδρας παιχνίδια δεν είμαστε καν στην Ευρώπη. Υπάρχει πάντα ένας λόγος για την κατάσταση που βρίσκεσαι και τα εκτός έδρας παιχνίδια μας είναι σίγουρα ένας. Θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερους βαθμούς και στην έδρα μας – ή ίσως θα έπρεπε. Εκτός έδρας, σίγουρα. Ήταν μια μεγάλη δύναμή μας τα τελευταία χρόνια, έκανε πραγματική τη διαφορά μεταξύ τους, αλλά έτσι είναι όταν είσαι επιτυχημένος, όταν κάνεις τα πράγματα με συνέπεια με τον σωστό τρόπο, με την ποιότητα που έχουμε, έχεις μια καλή ευκαιρία να κερδίσεις εκτός έδρας. Αυτήν τη σεζόν δεν έγινε αρκετά συχνά. Είναι ένα ξεκάθαρο πρόβλημα, για να είμαι ειλικρινής».