Klopp:«Δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά που διασκέδασα τόσο πολύ σε ποδοσφαιρικό παιχνίδι»

Σε περίπτωση που δεν το αντιληφθήκατε, χθες Liverpool και Arsenal έδωσαν μια καταπληκτική παράσταση στο Anfield για το Carabao Cup, με τους «Reds» να παίρνουν τελικά τη νίκη στη διαδικασία των πέναλτι. Κι ενώ καμία ομάδα δεν ήταν εντυπωσιακή, το πάθος και η θέληση μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε κανονικό ροντέο!

Η Liverpool προηγήθηκε από νωρίς με αυτογκόλ του Mustafi και στη συνέχεια φάνηκε να καταρρεέι, καθώς δέχτηκε 3 γκολ μέχρι το 36ο λεπτό. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Milner μείωσε το σκορ σε 2-3. Στη συνέχεια ο Niles έκανε το σκορ 2-4, αλλά σχεδόν αμέσως ο Chamberlain με ένα εκπληκτικό σου ξανάφερε τη διαφορά στο γκολ και φυσικά στο 62ο λεπτό (ποιός άλλος; ) ο Divock Origi κάνει το 4-4. Και σαν να μην έφτανε το γεγονός ότι είχαμε παρακολουθήσει ήδη 8 γκολ, το show συνεχίστηκε. Η Arsenal ξαναπροηγήθηκε στο 70ο λεπτό κι η αλήθεια είναι πως η Liverpool φαινόταν να μην έχει απάντηση, αλλά είναι γνωστό πως αυτή η ομάδα δεν έχει μάθει να εγκαταλείπει. Κάπως έτσι, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ήρωας Origi κάνει το τελικό 5-5 και στέλνει το ματς στα πέναλτι. Εκεί οι «Reds» έίχαν καλύτερη ψυχολογία και πιο καθαρό μυαλό και επικράτησαν εν τέλει με 5-4.

Μια πραγματικά τεράστια νίκη,όχι τόσο λόγω του σκορ ή της εμφάνισης των παικτών, αλλά κυρίως εξ αιτίας του τρόπου που προήλθε και της νοοτροπίας που φάνηκε να έχουν άπαντες στην ομάδα. Ας διαβάσουμε τι δήλωσε ο Klopp, μετά τη χθεσινή πρόκριση κόντρα στην Arsenal.

Για τη νοοτροπία νικητή που υπάρχει στην ομάδα:

«Δε θέλω να το έχω ως κάτι δεδομένο για να είμαι ειλικρινής. Συνέβη τώρα (χθες) και κάποιες φορές στο παρελθόν, αλλά για να συμβεί επιβάλλεται να είναι μια ξεχωριστή κατάσταση- και σήμερα ήταν έτσι. Ήμουν πεισμένος ότι μπορούσαμε να δώσουμε μια πραγματική μάχη, γι αυτό αποφασίσαμε να παρατάξουμε έτσι την ομάδα. Βρεθήκαμε να χάνουμε με 1-3 ενώ παίζαμε αρκετά καλά, γιατί χάσαμε την μπάλα τη λάθος στιγμή κι ήμασταν εκτεθειμένοι. Αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις εκείνη τη στιγμή, πρέπει να περιμένεις μέχρι το ημίχρονο, οπότε ελπίζεις να μείνει το σκορ ίδιο (1-3), ώστε να αλλάξεις κάποια πράγματα. Βέβαια τελικά στο ημίχρονο το σκορ είχε γίνει 2-3, πράγμα που μας βοήθησε. Για να είμαι ειλικρινής απόλαυσα κάθε δευτερόλεπτο από το παιχνίδι. Δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά που διασκέδασα τόσο πολύ σε ποδοσφαιρικό παιχνίδι. Είδα τόσες πολλές καλές εμφανίσεις και ήμουν πολύ χαρούμενος για τα παιδιά που αγωνίστηκαν: θα θυμούνται την πρώτη τους βραδιά στο Anfield για το υπόλοιπο της ζωής τους και τελικά τη μετέτρεψαν σε μια εξαιρετική ποδοσφαιρική βραδιά. Όποιος ήρθε σήγμερα στο Anfield, είδε 19 γκολ, κάτι πραγματικά ιδιαίτερο».

«Σαν προπονητής μάλλον πρέπει να ανησυχώ περισσότερο για τα γκολ που δεχτήκαμε, αλλά δε με νοιάζει ούτε λίγο για να πω την αλήθεια. Δε με νοιάζει γιατί τα λάθη που κάναμε ήταν προφανή. Για το γκολ του Willock δεν κάναμε κάποιο συγκεκριμένο λάθος, αλλά υπήρχε λάθος στο σχηματισμό μας. Ο Harvey κι ο Rhian άλλαξαν θέσεις κι ο Rhian ήθελε να αμυνθεί, αλλά ήταν μακριά από τον παίκτη- αυτό το χώρο εκμεταλλεύτηκε ο Willock για να πετύχει ένα ωραίο γκολ. Κατά τ’ άλλα όμως, σε όλα τα γκολ που δεχτήκαμε είχαμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Αλλά για να βελτιωθείς το πιο σημαντικό είναι να αντιδράς με τον πλέον κατάλληλο τρόπο. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και δούλεψαν πολύ σκληρά, καταθέτοντας την ψυχή τους στο γήπεδο. Πραγματικά το λάτρεψα».

Για τον Jones που πήρε το πέμπτο πέναλτι:

«Πιθανότατα πρέπει να έχεις γεννηθεί στο Liverpool για να κάνεις κάτι τέτοιο. Δεν ήταν δική μου ιδέα. Όταν είδα τη λίστα για τελευταία φορά, o Divock ήταν 5ος κι ο Curtis 4ος. Όταν είδα τον Divock να πηγαίνει στο 4ο πέναλτι, σκέφτηκα: “Οκ, προφανώς αντάλλαξαν θέσεις”. Καλή κατάσταση. Ο Curtis έχει αρκετή εμπιστοσύνη στον εαυτό του. Αυτό είναι ευχάριστο. Είμαι αρκετά χαρούμενος για εκείνον, όπως είμαι χαρούμενος για τον Caoimhin που έσωσε το πέναλτι, για τον Neco που έπαιξε πολύ καλά και έδωσε την ασιστ για το 5ο γκολ. Ο Sepp van den Berg, έπαιξε εκπληκτικά, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι εύκολο να αμυνθείς και δυστυχώς είναι δύσκολο να είσαι ο κεντρικός αμυντικός όταν δέχεται 5 γκολ η ομάδα. Αλλά μείναμε συγκεντρωμένοι και παίξαμε ποδόσφαιρο με τον τρόπου που θέλαμε κι αυτό είναι το πιο σημαντικό- το βρήκα πραγματικά απολαυστικό».

Για την αναγκαστική αλλαγή του Naby Keita:

«Το μοναδικό μελανό σημείο της βραδιάς. Δεν είμαστε σίγουροι για το τι συνέβη. Τον είδα να γλιστράει και μετά κούτσαινε λίγο. Περιμένουμε να δούμε κι ελπίζουμε να μην είναι κάτι πολύ σοβαρό».

Για το αν ο Jones ήταν απογοητευμένος που δε βρέθηκε στην αρχική ενδεκάδα:

«Θα ήταν πραγματικά τρελό αν ανησυχούσα για ένα 18χρονο αγόρι που δεν ξεκινάει σε ένα παιχνίδι κι αισθάνεται απογοητευμένο. Πιθανότατα ο Jones να ήταν απογοητευμένος αλλά- όπως του έχω ήδη πει- είναι πιο σημαντικό να είσαι καθοριστικός όσο βρίσκεσαι στο γήπεδο. Όχι το ποιος ξεκινάει στο ματς, ποιος βρίσκεται μέχρι το τέλος κι άλλα τέτοια! Πρέπει να κάνεις τα σωστά πράγματα όταν είσαι μέσα στο γήπεδο. Δεν είμαι σίγουρος για το αν απογοητεύτηκε, πρέπει να τον ρωτήσετε, αλλά δεν ανησυχώ ούτε λίγο. Είναι όλα μέρος της εξέλιξής του. Αυτά τα παιδιά, ειδικά αυτά τα εκπληκτικά παιδιά, έχουν 95% θετικές εμπειρίες στην καριέρα τους, μέχρι να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα του ενήλικου ποδοσφαίρου. Δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο, αλλά μπορώ να προσπαθήσω να τους προετοιμάσω όσο καλύτερα γίνεται».

Για την εμφάνιση του Harvey Elliott:

«Είναι εύκολο να πιστείς για την αξία του όταν τον δεις στην προπόνηση. Είναι πολύ ταλαντούχος, κι είναι πολύ καλό παιδί επίσης. Το να τον βλέπεις να ενθαρρύνει τον κόσμο στα κόρνερ… υπήρξαν κάποιες στιγμές που πραγματικά με άγγιξαν απόψε, για να είμαι ειλικρινής. Όταν ήμουν στα αποδυτήρια (μετά το παιχνίδι), είδα στην οθόνη ότι ήταν ακόμα έξω πανηγυρίζοντας και κάνοντας το γύρο του θριάμβου, δίνοντας ό,τι είχε- ήταν πραγματικά όμορφο! Τι μπορώ να πω; Για απόψε, ας μιλήσουμε για αυτούς (τους πιτσιρικάδες) όσο θέλετε, αλλά όλοι τους πρέπει να δουλέψουν σκληρά από δω και μπρος».