Klopp: «Όλοι ήταν 100% συγκεντρωμένοι και έδωσαν τα πάντα»

Τεράστια νίκη πέτυχε η Liverpool στο Λονδίνο, επικρατώντας της Tottenham με 1-2, με τον Mo Salah να σκοράρει και τα 2 τέρματα των Reds.

Ο Jurgen Klopp στη συνέντευξη τύπου μετά το ματς δήλωσε απόλυτα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα αλλά και με την διάθεση των παικτών του ιδιαίτερα μετά τη μείωση του σκορ από τον Kane, ενώ επαίνεσε τους Konate και Salah για τις εμφανίσεις τους.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γερμανού τεχνικού:

Για τους πανηγυρισμούς του μετά το τελικό σφύριγμα και αν αυτοί έδειξαν πόσο σημαντικό ήταν το αποτέλεσμα για τη Liverpool:

«Ναι, δεν ήταν στα πλάνα μου να πω την αλήθεια. Δεν ήθελα να το κάνω, αλλά παρασύρθηκα λιγάκι και αισθάνθηκα ότι ο κόσμος το άξιζε μετά από μια δύσκολη περίοδο. Χρειάστηκε να κάνουν αρκετά ταξίδια για να δουν τους πρώτους 3 πόντους στην Premier League εκτός έδρας. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για όλους. Κάναμε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, παίξαμε ωραίο ποδόσφαιρο, ελέγξαμε το παιχνίδι, σκόραραμε πανέμορφα γκολ και πιο μετά στο 2ο ημίχρονο έρχεται η μείωση του σκορ. Η Tottenham πήρε πολλά ρίσκα, έπαιξε άμεσα, άλλαζε το παιχνίδι και επιχειρούσε σέντρες. Όλα αυτά μας δυσκολεύουν πολύ στο να αμυνθούμε, υπάρχουν αρκετές μάχες για δεύτερες μπάλες. Είχαμε κάποιες στιγμές να αντεπιτεθούμε, ωστόσο δεν ήμασταν αρκετά ακριβείς. Θα είχε αλλάξει όλο το ματς, αν είχαμε πετύχει ένα τρίτο γκολ, όμως αυτό δε συνέβη. Το γκολ της Tottenham ήταν αρκετά όμορφο και εμείς έπρεπε να συνεχίσουμε να παλεύουμε. Το καταφέραμε και είμαι πολύ χαρούμενος».

Για το αν το ευχαρίστησε περισσότερο η εμφάνιση στο πρώτο ή το δεύτερο ημίχρονο:

«Και στα δύο, γιατί να πρέπει να επιλέξω; Αν το πρώτο ημίχρονο ήτανε 0-0, τότε η Tottenham θα έκανε τα πάντα μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε θα μας δυσκόλευε. Χρειάζεται να εκμεταλλευόμαστε τις ευκαιρίες μας και αυτό έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια έπρεπε να παλέψουμε για να κρατήσουμε το αποτέλεσμα και το έκαναν τα παιδιά».

Για το αν ήταν χαρούμενος με την εμφάνιση του Ibrahima Konate:

«Απολύτως. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικός. Είχε ένα εξαιρετικό ματς και φυσικά χαιρόμαστε για τον Ibou, μιας και δεν τον είχαμε αρκετά μέχρι τώρα. Είναι αρκετά απαιτητικό γι’ αυτόν, είχε δύο σερί ματς στη σειρά. Ελπίζω να είναι καλά και να συνεχίσει από εδώ που σταμάτησε».

Για την φόρμα του Salah:

«Ακόμα και με το «πιο κακό» του ξεκίνημα στη σεζόν, είχε συμμετοχή στις περισσότερες ευκαιρίες στο ευρωπαικό ποδόσφαιρο, αλλά είτε αυτός είτε τα υπόλοιπα παιδιά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε έναν επιθετικό. Αυτό που μ’ ευχαρίστησε περισσότερο σήμερα είναι πως πέρα από τα 2 γκολ, έπαιξε πολύ ομαδικά. Δεν με εκπλήσσει η εμφάνιση του, αλλά είναι σημαντική γιατί συνεχώς τον ρωτάνε σχετικά με το κακό του ξεκίνημα και αισθάνεται σα να πρέπει να σκοράρει ένα χατ-τρικ. Ήταν κορυφαία εμφάνιση και έδειξε εκπληκτική διάθεση απόψε».

Για το πόσο κοντά είναι η Liverpool στο επίπεδο που θέλει:

«Δε με ενδιαφέρει. Κοιτάξτε, είναι ένα φυσιολογικό ματς για εμάς. Την περασμένη χρονιά φτάσαμε κοντά στο να κερδίσουμε 4 διοργανώσεις, δεν κερδίσαμε όμως την Tottenham και τις δύο φορές, οπότε το να κερδίζεις εδώ είναι αρκετά δύσκολο. Δεν είναι ότι πρέπει να παίζουμε συνεχώς έτσι, επιβάλλεται να δείξουμε αυτή τη διάθεση, την αφοσίωση να αμυνθούμε. Επίσης, δεν πρέπει να δείχνουμε ότι επηρεαζόμαστε όταν δεχόμαστε γκολ. Μου άρεσε αυτό απόψε, προφανώς και δε θέλουμε να δεχόμαστε γκολ, αλλά νομίζω πως η αντίδρασή μας ήταν καλή. Φυσικά μπήκε ξανά και το γήπεδο στην εξίσωση του ματς και όλα αυτά, ωστόσο όλοι ήταν 100% συγκεντρωμένοι και έδωσαν τα πάντα. Δε γίνεται να είσαι σταθερός σε απόδοση, παίζοντας όλη την ώρα καλά, όλα σχετίζονται με το σθένος που δείξαμε σήμερα».