Football, bloody hell | Manchester United 4-3 Liverpool (παρ.): Match Review

Σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά και πιο αξέχαστα ντέρμπι στην ιστορία του FA Cup, η Liverpool πήρε αυτό που άξιζε τελικά. Οι Reds έχασαν αμέτρητες ευκαιρίες, έμειναν στο 2-2 στην κανονική διάρκεια με τη Manchester United (με ανατροπή), πήραν ξανά το προβάδισμα στην παράταση με τον Elliott αλλά η United με γκολ στο 120+2′ πήρε buzzer beater νίκη-πρόκριση (4-3) στα ημιτελικά του θεσμού.

Επόμενο ματς για τους Reds, μετά τη διακοπή για τα play off του Nations League, την Κυριακή 31/3 (16:00) με την Brighton στο Anfield για την 30ή αγωνιστική της Premier League.

Η Λίβερπουλ είναι 17 βαθμούς πάνω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Premier League αλλά δεν το έδειξε στο FA Cup.

Σε ένα ασύλληπτο ντέρμπι με πάνω από 50 τελικές εκατέρωθεν, η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή, δέχτηκε την ισοφάριση και στην παράταση παρότι προηγήθηκε ξανά στο 105′, η Γιουνάιτεντ με γκολ στο 112′ και το 120+2′ (4-3) πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Η Λίβερπουλ ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και θα μπορούσε να πει κανείς ότι «αυτοκτόνησε» στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όταν και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» με την υπόθεση πρόκριση

Δεν το έκανε σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις επέδειξε μεγάλη επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να δεχτεί την ισοφάριση στο 88΄ στη μοναδική επίσκεψη των γηπεδούχων στην περιοχή της.

Μάλιστα, λίγο έλειψε να το πληρώσει πολύ ακριβά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με την απίστευτη ευκαιρία που έχασε ο Μάρκους Ράσφορντ. Παρότι η ομάδα του Τεν Χαγκ προηγήθηκε στο 10΄ με τον ΜακΤομινέι, από κει και πέρα το γήπεδο… έγειρε προς την περιοχή του Ονάνα. Πριν κλείσει το ημίχρονο η Λίβερπουλ έφερε τα πάνω κάτω με τους ΜακΑλιστερ (44΄) και Σαλάχ (45΄+2), δείχνοντας ότι ήταν θέμα χρόνου να «κλειδώσει» τη νίκη-πρόκριση.

Δεν το έκανε, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Έλιοτ μετά την ισοφάριση από τον Άντονι στο 88΄, την πρώτη φορά στο β΄ μέρος που οι «κόκκινοι διάβολοι» βρέθηκαν με αξιώσεις στην περιοχή του Κέλεχερ. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Ελιοτ με αρκετή δόση τύχης στο 105΄ (μετά το σουτ που επιχείρησε η μπάλα βρήκε στο πόδι του Έρικσεν, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Ονάνα) «έγραψε» το 3-2.

Ο προημιτελικός, όμως, δεν είχε τελειώσει. Από ένα… φθηνό λάθος του Νούνιες έξω από την περιοχή στο 112΄, ο ΜακΤόμινέι πάσαρε στον Ράσφορντ κι αυτή την φορά ο Άγγλος διεθνής επιθετικός σημάδεψε σωστά (3-3).

Ακολούθησε η τεράστια ευκαιρία του ΜακΤομινέι στο 116΄ (αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Κέλεχερ) και στο 120΄ και από λάθος του Ελιοτ, ο 20χρονος Ντιαλό, που είχε περάσει ως αλλαγή, πλάσαρε τον Κέλεχερ και με το τελικό 4-3 έστειλε τη United.

Man United: Onana; Wan-Bissaka (Maguire 71′), Varane (Amad 85′), Lindelof (Mount 106′), Dalot; Mainoo (Eriksen 80′), McTominay; Garnacho, Fernandes, Rashford; Hojlund (Antony 71′)

Liverpool: Kelleher; Gomez (Tsimikas 101′), Quansah, Van Dijk, Robertson (Bradley 76′); Endo, Szoboszlai (Elliott 72′), Mac Allister; Salah (Gakpo 76′), Diaz (Clark 113′), Nunez