Fabinho: «Ο πανηγυρισμός μου ήταν για τη μητέρα και τον πατέρα μου»

Το γκολ του Fabinho στη νίκη της Κυριακής απέναντι στη Leeds United, προσέφερε μια συγκλονιστική στιγμή για τον μέσο της Liverpool να τιμήσει τον πατέρα του.

Ακολουθώντας τη φάση μετά τη κεφαλιά του Virgil van Dijk, ο Fabinho έκανε δύο τα τέρματα των Κόκκινων στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 στο Elland Road πέντε λεπτά μετά το ημίχρονο.

Το No.3 έδειξε αμέσως τον ουρανό καθώς ξεκίνησε έναν πανηγυρισμό που είχε σημαντικό νόημα μετά το θάνατο του πατέρα του τον περασμένο μήνα.

«Ήταν μια ιδιαίτερη στιγμή για μένα», δήλωσε ο Fabinho στο Liverpoolfc.com μετά τον αγώνα. «Φυσικά, σκεφτόμουν και τον μπαμπά μου και τη μαμά μου, επειδή η μητέρα μου βρίσκεται στη Βραζιλία τώρα.

«Ήθελα απλώς να σκοράρω για τη μητέρα μου και τον πατέρα μου επίσης. Αφού σκόραρα ήθελα να κοιτάξω ψηλά και να αφιερώσω αυτό το γκολ στον ουρανό στον Θεό. Θέλω να ευχαριστήσω τον Θεό γιατί όταν ο Alisson σκόραρε [την περασμένη σεζόν] είπε ότι ήταν δώρο από τον Θεό και πιστεύω ότι το ίδιο έγινε και με μένα.

«Ήταν μια μοναδική στιγμή για μένα».

Ο Fabinho αρχικά ήταν να μην αγωνιστεί στο παιχνίδι της Premier League στο Yorkshire, μέχρι που η Βραζιλιάνικη Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία απέσυρε την καταγγελία στη FIFA καθώς ο ίδιος, ο Alisson Becker και ο Roberto Firmino δεν συμμετείχαν στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της χώρας τους λόγω περιορισμών καραντίνας του COVID-19.

Και ήταν ενθουσιασμένος που μπόρεσε να συμβάλει σε ένα αποτέλεσμα που αύξησε τους συνολικούς πόντους της Liverpool στους 10 από τους πιθανούς 12 μέχρι τώρα στη σεζόν 2021-22.

«Προετοιμαστήκαμε για το παιχνίδι και ήμασταν έτοιμοι να παίξουμε», εξήγησε. «Κάποιες στιγμές ήμουν στην αρχική ομάδα και κάποιες στιγμές έπρεπε να αλλάξουμε γιατί δεν ξέραμε αν ήμουν σε θέση να παίξω.

«Ήμουν χαρούμενος που μπόρεσα να παίξω για την ομάδα γιατί πέτυχα το δεύτερο γκολ μας και είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση της ομάδας και με την προσωπική μου απόδοση επίσης».

Η προσπάθεια του Φαμπίνιο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ήταν ανάμεσα στα γκολ των Mo Salah και Sadio Mane καθώς οι Reds πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση σε μία δύσκολη έδρα.

Η νίκη επισκιάστηκε από έναν σοβαρό τραυματισμό στον αστράγαλο, του Harvey Elliott, ο οποίος οδήγησε τον 18χρονο να μεταφερθεί στο νοσοκομείο, και να χρειαστεί άμεσα χειρουργείο.

Η ομάδα του Jurgen Klopp θα συνεχίσει να κρατάει τα θετικά από την εμφάνιση στο φορτωμένο πρόγραμμα, το οποίο περιλαμβάνει μια αναμέτρηση στο Champions League με τη Milan στο Anfield, το επόμενο διάστημα, όπως είπε ο Fabinho.

«Είναι ένα πολύ καλό ξεκίνημα [στη σεζόν] και ήταν σημαντικό να κρατήσουμε το clean sheet ξανά εδώ», πρόσθεσε.

«Παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή, επιθετική ομάδα, οπότε ήταν σημαντικό ο τρόπος που ελέγξαμε σχεδόν όλο το παιχνίδι. Έτσι, για την ομάδα και για την αυτοπεποίθησή μας, ήταν μια πολύ καλή νίκη».