Crystal Palace 1 – 3 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Τρίποντο με πρωταγωνιστή… Alisson!

Η Liverpool πέρασε αρκετά δύσκολα από το Selhust Park και εκμεταλλεύτηκε το χθεσινό στραβοπάτημα της Manchester City στο Saint Mary’s Stadium μειώνοντας τη διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων στους 9 βαθμούς και έχοντας ματς λιγότερο!

Η Liverpool μπήκε με πολύ όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′ με κεφαλιά του van Dijk έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Robertson. Οι Reds συνέχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 32′. Εξαιρετική σέντρα του Robertson, κοντρόλ και εκτέλεση του Chamberlain που πέτυχε γκολ για 2η συνεχόμενη αγωνιστική. Από εκεί και μετά άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με την Liverpool να κάνει αρκετά «φθηνά» λάθη και να δίνει αρκετές ευκαιρίες στους γηπεδούχους που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί!

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson: Ο φύλακας-άγγελος της εστίας! Ο Βραζιλιάνος αναγκάστηκε να κάνει μερικές πολύ δύσκολες επεμβάσεις από το 35′ και μετά, προκειμένου να διαφυλάξει το προβάδισμα της Liverpool. Είναι ξεκάθαρα ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και δύσκολα η ομάδα μας θα έπαιρνε τους 3 βαθμούς αν δε βρισκόταν σε τόσο καλή μέρα. Στο γκολ της Palace δε φέρει ευθύνη ενώ ήταν καλός με τη μπάλα στα πόδια.

Βαθμολογία: 9/10(MOTM)

Trent Alexander-Arnold: Ξεκίνησε αρκετά δυνατά προσπαθώντας να δημιουργήσει «ρήγματα» από την δεξιά πλευρά και δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο ανασταλτικό κομμάτι. Στο 2ο ημίχρονο, παρουσίασε, μαζί με την υπόλοιπη ομάδα, χειρότερη εικόνα κάνοντας λανθασμένες και βιαστικές μεταβιβάσεις. Παρ’ όλ’ αυτά, πιστώνεται την εξαιρετική μπαλιά στον Jota που φέρνει το πέναλτι με το οποίο η ομάδα μας «κλείδωσε» τη νίκη.

Βαθμολογία: 7/10

Joel Matip: Αρκετά ασταθής ο Καμερουνέζος για 2η συνεχόμενη εμφάνιση. Δε φάνηκε να έχει καλό έλεγχο με την μπάλα στα πόδια και σε 1-2 περιπτώσεις αποτέλεσε πηγή κινδύνου για την ομάδα μας, με τον Alisson να σώζει. Οι τοποθετήσεις του ήταν μέτριες ενώ δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει τις καθιερωμένες κούρσες του, όπως μας έχει συνηθίσει τελευταία.

Βαθμολογία: 5.5/10

Virgil van Dijk: Άνοιξε το σκορ ο Ολλανδός μόλις στο 8ο λεπτό και σε γενικές γραμμές τα πήγε καλά, σίγουρα ήταν πολύ ανώτερος του παρτενέρ του. Θα μπορούσε να έχει καλύτερη αντίδραση στη φάση της μείωσης των γηπεδούχων αλλά ήταν εξαιρετική και η μεταβίβαση του Schlupp. Κυριάρχησε στον αέρα και ανταπεξήλθε στην πίεση της Palace.

Andrew Robertson: Εξαιρετικό πρώτο μέρος από τον Σκωτσέζο που «σέρβιρε» και τα 2 γκολ των Reds. Είχε πάρα πολλά ανεβάσματα, όρεξη και σίγουρα ήταν ο κορυφαίος, πέραν του Alisson. Στο δεύτερο μέρος είχε περισσότερα αμυντικά καθήκοντα και σε γενικές γραμμές περιόρισε τους επιθετικούς της Palace με εξαίρεση 1-2 ατομικές ενέργειες του Olise, που ήταν πολύ κινητικός.

Βαθμολογία: 8.5/10

Fabinho: Εξαιρετικό πρώτο μισάωρο από τον Βραζιλιάνο αμυντικό μέσο, χωρίς προβλήματα και με επιθετική συνεισφορά. Από εκεί και μετά, προσπάθησε να διατηρήσει ισορροπία στη μεσαία γραμμή, ωστόσο υπέπεσε και αυτός σε λάθη. Πέτυχε το 4ο γκολ του μέσα στον Γενάρη αφού κλήθηκε να εκτελέσει το πέναλτι που υποδείχθηκε στον Jota.

Jordan Henderson: Πήρε αρκετές ενέργειες πάνω του στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε στο επιθετικό κομμάτι. Στο β’ μέρος φαινόταν ως αυτός που ξεχώριζε στο κέντρο, δίνοντας πολύτιμες βοήθειες ανασταλτικά.

Βαθμολογία: 7.5/10

Curtis Jones: Μοίρασε σωστά τη μπάλα στο πρώτο μέρος ενώ πίεζε αρκετά συχνά τον τερματοφύλακα και τους αμυντικούς της Palace. Ωστόσο, χάθηκε τελείως στο 2ο ημίχρονο, βγάζοντας έντονη κούραση από ένα σημείο και μετά.

Βαθμολογία: 6/10

Alex Oxlade-Chamberlain: Ξεκίνησε αρκετά δυνατά, με όρεξη, πίεση ψηλά και γκολ στο 32′ που ήταν το 2ο τη φετινή σεζόν. Το πρόβλημα που αποκόμμισε την περασμένη Κυριακή με την Brentford δεν ήταν σοβαρό και έτσι πήρε back 2 back παιχνίδια πρωταθλήματος ως βασικός. Αντικαταστάθηκε με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, πιθανόν για να προφυλαχθεί.

Diogo Jota: Αρκετά ενεργητικός στο πρώτο μέρος, χάθηκε στο 2ο. Συμμετείχε στη φάση του 1-3 κερδίζοντας το πέναλτι που κλείδωσε τη νίκη.

Roberto Firmino: Πήρε πρωτοβουλίες και προσπάθησε να πιέσει τους αμυντικούς της Palace αλλά κινήθηκε σε αρκετά ρηχά νερά. Στο 2ο ημίχρονο ξεχάσαμε πως έπαιζε μέχρι που βγήκε αλλαγή στο 90′.

Takumi Minamino(στη θέση του Chamberlain στο 60′): Δε βοήθησε καθόλου στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε.

Βαθμολογία: 5/10

James Milner(στη θέση του Bobby Firmino στο 90′): Ακόμα μια εμφάνιση για τον πολύπειρο Άγγλο.

Βαθμολογία: –

Joe Gomez(στη θέση του Arnold στο 90’+2): Λεπτά συμμετοχής για τον Άγγλο στόπερ.

Jürgen Klopp: Παράταξε τους ίδιους 11 με το ματς με την Brentford, που μπήκαν με πολύ όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, περιόρισαν την Crystal Palace στο δικό της μισό και επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους σκοράροντας 2 φορές! Μετά το 35ο λεπτό, την κυριαρχική εμφάνιση διαδέχθηκαν τα λάθη και η παραχώρηση χώρου στους γηπεδούχους, που πήραν τα ηνία του αγώνα και μείωσαν στο σκορ με τον Edouard στο 55′. Οι παίκτες του Klopp δέχθηκαν αρκετή πίεση και κράτησαν το πολύτιμο προβάδισμα χάρη στις επεμβάσεις του Alisson. Η είσοδος του Minamino δεν πρόσφερε κάτι ουσιαστικό στους Reds ενώ θα μπορούσε ο Milner να είχε μπει και νωρίτερα. Παρά την κακή της παρουσία όμως για τουλάχιστον ένα ημίχρονο, η Liverpool πήρε τους 3 βαθμούς και δεν είχε απώλειες στο διάστημα απουσίας των Mane, Salah, Keita στο AFCON. Παράλληλα «αναζωπυρώθηκαν» οι ελπίδες τίτλου αφού η Manchester City αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Southampton.

Βαθμολογία: 6.5/10