Chelsea 0 – 0 Liverpool (5-6 στα πέναλτι) – Βαθμολογίες Παικτών: Alisson αποκρούει – Τσιμίκας σκοράρει για το Κύπελλο!

Σ’ έναν τελικό «αντιγραφή» αυτού του Carabao Cup, η Liverpool επικράτησε στα πέναλτι επί της Chelsea με 6-5, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης και κατέκτησε το Κύπελλο Αγγλίας για πρώτη φορά μετά απ’ το 2006 και 8η συνολικά στην ιστορία της!

Οι Reds μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του Wembley απειλώντας 2-3 φορές μέσα στα πρώτα 10 λεπτά την εστία του Mendy, με το τετ α τετ του Diaz να ξεχωρίζει. Στη συνέχεια η Chelsea ισορρόπησε και είχε και αυτή τις στιγμές της, ωστόσο οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο χωρίς σκορ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Mo Salah αποχώρησε με πρόβλημα στο προσαγωγό στο 33ο λεπτό του τελικού. Στην επανάληψη, τόσο η Liverpool όσο και η Chelsea είχαν καλές στιγμές για να «ανοίξουν» το σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν και συνεπώς οδηγήθηκαν στην παράταση. Ο ρυθμός του έξτρα μισάωρου ήταν φανερά πιο χαμηλός και η διαδικασία των πέναλτι ήταν σχεδόν αναπόφευκτη. Εκεί η Liverpool τα κατάφερε, με τον Κώστα Τσιμίκα να εκτελεί το 7ο και καθοριστικό πέναλτι, ενώ ακριβώς πριν ο Alisson απέκρουσε το πέναλτι του Mount.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson: Εξαιρετικός καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Από την κανονική διάρκεια ξεχωρίζει η καίρια επέμβαση του στο τετ α τετ με τον Alonso στο 30′, μια φάση στην οποία χτύπησε, ωστόσο κατάφερε να συνεχίσει στο ματς. Στη διαδικασία των πέναλτι αποκρούει την εκτέλεση του Mount, που ουσιαστικά «χάρισε» το μισό τρόπαιο στη Liverpool! Πολύ καλός με τη μπάλα στα πόδια επίσης.

Βαθμολογία: 10/10 (MOTM)

Trent Alexander-Arnold: Βρήκε «μαγικά» τον Diaz βγάζοντας τον απέναντι στον Mendy στην αρχή του ματς και γενικά πήρε αρκετές πρωτοβουλίες επιθετικά. Βρισκόταν αρκετά συχνά στον άξονα για να δημιουργήσει ρήγματα ως επιπλέον παίκτης. Αμυντικά, αν εξαιρέσουμε την αρχή του 2ου ημιχρόνου που ταλαιπωρήθηκε από τον Alonso, παίρνει εξαιρετικό βαθμό. Ευστόχησε στο πέναλτι που κλήθηκε να εκτελέσει.

Βαθμολογία: 9/10

Ibrahima Konaté: Αγωνίστηκε σε όλα τα ματς της διοργάνωσης και έτσι ο Jurgen Klopp τον εμπιστεύτηκε και στον μεγάλο τελικό. Ο Ibou ανέλαβε προσωπικά τον Lukaku και τα πήγε περίφημα, μην αφήνοντας τον Βέλγο να απειλήσει στο ελάχιστο την εστία του Alisson.

Βαθμολογία: 8.5/10

Virgil van Dijk: Οργάνωσε εξαιρετικά την άμυνα για ακόμα μια φορά. Στο ένας με έναν ήταν, ως συνήθως, ανίκητος και κυριάρχησε στον «αέρα». Αντικαταστάθηκε μετά τη λήξη της κανονικής διάρκειας λόγω ενός θέματος τραυματισμού, που δεν φαίνεται όμως να είναι κάτι σοβαρό.

Andrew Robertson: Βοήθησε αρκετά τον Diaz με τα ανεβάσματα του, θα μπορούσε να είχε πετύχει και γκολ καθώς βρέθηκε 2 φορές σε πλεονεκτική θέση. Την πρώτη δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα, ενώ τη δεύτερη την έστειλε στο δοκάρι του Mendy. Όσο περνούσε η ώρα, του έβγαινε όλο και περισσότερη κούραση ενώ ταλαιπωρήθηκε σε ορισμένες περιπτώσεις από τα ανεβάσματα του James. Αντικαταστάθηκε στο 2ο μέρος της παράτασης από τον Τσιμίκα

Βαθμολογία: 7.5/10

Jordan Henderson: Κλήθηκε να μπει στα «παπούτσια» του τραυματία Fabinho και σε γενικές γραμμές τα πήγε καλά στο ανασταλτικό κομμάτι. Κράτησε και μοίρασε μπάλα, προσπαθώντας αρκετά συχνά να βρει με γεμίσματα τους Mane και Diaz. Μια μεστή εμφάνιση απ’ τον αρχηγό που στο τέλος σήκωσε ακόμα ένα τρόπαιο!

Thiago: Ήταν ο μεγάλος άτυχος του τελικού του Carabao Cup καθώς τότε τραυματίστηκε στην προθέρμανση. Σήμερα, ωστόσο, δήλωσε παρών και έδωσε μια επιπλέον διάσταση στο κέντρο της Liverpool. Πάρα πολύ ενέργεια απ’ τον Ισπανό μέσο που δημιούργησε παιχνίδι, πίεσε ψηλά, μάρκαρε. Ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε.

Βαθμολογία: 8/10

Naby Keita: Ξεκίνησε δυνατά, έχοντας και ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στη συνέχεια της φάσης του τετ α τετ του Diaz, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Ο μέσος απ’ τη Γουινέα είχε ωραίες σκέψεις, πίεσε, έβγαλε πάθος και ενέργεια. Με την πάροδο του χρόνου, η απόδοση του έπεσε και αντικαταστάθηκε στο 74′ απ’ τον Milner.

Βαθμολογία: 6/10

Mo Salah: Δεν μπόρεσε να μπει για τα καλά στο κλίμα του αγώνα, αφού στο μισάωρο έμεινε στο έδαφος λόγω τραυματισμού. Ελπίζουμε να μην έχει κάτι σοβαρό!

Sadio Mane: Ο ρόλος του στο κέντρο της επιθετικής 3αδας τον έχει ανανεώσει για τα καλά. Μπορεί να μην σκόραρε αλλά βοήθησε αρκετά σε άλλους τομείς του παιχνιδιού, γυρνώντας στο κέντρο για να υποδεχτεί τη μπάλα και να την «κουβαλήσει» μέχρι τα όρια της αντίπαλης περιοχής, όπου έψαχνε είτε τον Jota είτε τον Diaz. Θα μπορούσε να είχε τελειώσει την διαδικασία των πέναλτι νωρίτερα, όμως η εκτέλεσή του σταμάτησε στον συμπατριώτη του Mendy.

Βαθμολογία: 7/10

Luis Diaz: Διαρκής πονοκέφαλος για την αντίπαλη άμυνα. Ο Κολομβιανός αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την Chelsea και το μόνο που του έλειψε ήταν το ιδανικό τελείωμα. Είχε την τεράστια ευκαιρία στην αρχή όταν δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον Mendy, ενώ συνέχισε να απειλεί τους Λονδρέζους με την ταχύτητά του και όχι μόνο. Αντικαταστάθηκε στο 98′ όταν πλέον ήταν φανερά κουρασμένος. Συνολικά ήταν για ακόμα μια φορά εξαιρετικός και παράλληλα κατέκτησε το 2ο του τρόπαιο μέσα σε λίγους μήνες παρουσίας στο Liverpool!

Diogo Jota(στη θέση του Mo Salah στο 33′): Ήταν φανερά πιο «μέσα» στο κλίμα του αγώνα σε σχέση με πρόσφατες εμφανίσεις του, ταλαιπωρώντας την άμυνα της Chelsea. Οι τελικές του επιλογές ήταν ένα σημαντικό ζήτημα για τον ίδιο. Ευστόχησε σε ένα πολύ κρίσιμο πέναλτι που κράτησε ζωντανή τη Liverpool.

James Milner (στη θέση του Naby Keita στο 74′): Απ’ τη στιγμή που μπήκε μέσα, η Liverpool είχε μια ακόμα ηγετική μορφή στο χώρο του κέντρου. Ο… αειθαλής Milner έδωσε τα πάντα στο διάστημα που αγωνίστηκε, πίεσε μέχρι και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και παραλίγο να είχε ασίστ, αλλά ο Robertson βρήκε το δοκάρι.

Joel Matip (στη θέση του Virgil van Dijk στο 90′): Αντικατέστησε τον Ολλανδό λόγω ενός μικροθέματος του τελευταίου και τα πήγε περίφημα στην παράταση. Κανένα πρόβλημα τόσο χαμηλά όσο και ψηλά.

Roberto Firmino (στη θέση του Luis Diaz στο 98′): Επιστροφή στη δράση για τον Bobby μετά το πρόβλημα τραυματισμού του. Ο Βραζιλιάνος μπήκε σε ένα χρονικό σημείο που η Liverpool είχε οπισθοχωρήσει και ήταν φανερά εκτός ρυθμού, χωρίς να μπορεί να προσφέρει πολλά. Έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στη διαδικασία των πέναλτι.

Βαθμολογία: 5/10

Κώστας Τσιμίκας (στη θέση του Andrew Robertson στο 111′): Δεν χρειάζεται να πούμε και πολλά! Ευστόχησε στην τελευταία εκτέλεση πέναλτι του τελικού και χάρισε το τρόπαιο στη Liverpool! Μαγικές στιγμές για τον Έλληνα μπακ που διανύει την καλύτερη περίοδο της καριέρας του!

Jurgen Klopp: Γνώριζε από πριν πως δε θα είχε τον Fabinho, έχασε και στο μισάωρο τον Salah. Αναμφίβολα το έργο του Γερμανού τεχνικού δεν ήταν εύκολο, έχοντας απέναντι του ένα εξαιρετικό σύνολο. Επέλεξε την πιο «λογική» δεδομένων των συνθηκών ενδεκάδα, που είχε αρκετές σημαντικές ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια που πιθανόν να «ξεκλείδωναν» τo ματς. Στο τέλος, όπως και λίγους μήνες πριν και τον τελικό του Carabao Cup, ήταν αυτός που χαμογέλασε και κατέκτησε το μοναδικό τρόπαιο που του έλειπε. Το σύνολο που έχει δημιουργήσει, έχει φτάσει να παλεύει μέσα Μαΐου για όλες τις διοργανώσεις και μόνο συγχαρητήρια αξίζει γι’ αυτό το κατόρθωμα.

Βαθμολογία: 9.5/10