Chelsea 0 – 0 Liverpool (10-11 στα πέναλτι) – Βαθμολογίες Παικτών: Van Dijk και Kelleher «χαρίζουν» το τρόπαιο!

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό που έληξε 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, η Liverpool επικράτησε με 11-10 στα πέναλτι της Chelsea και έγινε η κυπελλούχος του Carabao Cup για τη φετινή σεζόν!

Σε έναν τελικό που τα είχε όλα εκτός από γκολ, η Liverpool επικράτησε στα πέναλτι επί της Chelsea με 11-10, με την κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά και την παράταση να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0. Παρόλα αυτά, το σκορ θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε και από τις δύο μεριές, καθώς ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν, με 4 ακυρωθέντα τέρματα συνολικά.

Τι να πρωτοπούμε γι’αυτόν τον αγώνα; Για τις χαμένες ευκαιρίες του Mount; Για τη διπλή επέμβαση του Mendy στους Keita και Mane; Για το -σωστά- ακυρωθέν τέρμα του Matip; Για τα 3 ακυρωθέντα τέρματα της Chelsea (Havertz x2, Lukaku) λόγω offisde; Τι να πρωτοπούμε;

Μετά από 120 λεπτά παιχνιδιού, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δρόμο προς τα δίχτυα, με τη διαδικασία των πέναλτι να είναι αυτή που έκρινε τον αγώνα. Εκεί, και οι 11 παίκτες της Liverpool ευστόχησαν, με τον Kepa -ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 120′ στη θέση του Mendy- να είναι ο μοιραίος για την Chelsea, αφού έστειλε την μπάλα από το Wembley… στο Stamford Bridge! Έτσι η Liverpool κατέκτησε το πρώτο της τρόπαιο για τη φετινή σεζόν, όντας η κυπελλούχος του Carabao Cup!

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Carabao Cup: Liverpool Beats Chelsea on Penalties - 27.02.2022, Sputnik  International

Caoimhin Kelleher: Ο Ιρλανδός τερματοφύλακας ήταν αυτός που αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του κυπέλλου, με τον Klopp να του δίνει τα γάντια και για τον τελικό. Κράτησε το clean sheet με ωραίες επεμβάσεις στις ευκαιρίες των Pulisic και Lukaku, ευστόχησε στο πέναλτι, δεν έπιασε κάποιο, αλλά είδε τον Kepa να στέλνει το δικό του ψηλά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μια πάρα πολύ καλή πορεία στο θεσμό, που συνοδεύτηκε από άξιο clean sheet στον τελικό.

Βαθμολογία: 9/10

Trent Alexander-Arnold: Είχε καλές στιγμές επιθετικά, με όμορφες μακρινές μπαλιές και σέντρες, ωστόσο εκτέθηκε αρκετές φορές αμυντικά με τα overlap του Alonso να προκαλούν υπεραριθμίες από την πλευρά του που δεν μπορούσε να καλύψει.

Βαθμολογία: 7/10

Joel Matip: Αγωνίστηκε για 90 λεπτά και ήταν γι’ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός. Είχε μια κακή στιγμή σε μια από τις ευκαιρίες του Mount, πέτυχε τέρμα που -σωστά- ακυρώθηκε για offside στον Van Dijk, ενώ αντικαταστάθηκε στην παράταση από τον Konate ώστε να μπορέσει ο τελευταίος να μαρκάρει αποτελεσματικότερα τον Lukaku.

Βαθμολογία: 7.5/10

Chelsea vs Liverpool LIVE: Carabao Cup final latest score and goal updates  as Thiago in tears after injury - Washington latest

Virgil Van Dijk: Αμυντικός βράχος ο Ολλανδός, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Αλάνθαστος, κέρδισε πάρα πολλές εναέριες μονομαχίες, βρέθηκε στο μάτι του ακυρωθέντος γκολ του Matip καθώς ξεκινώντας από θέση offside παρεμπόδισε τον Reece-James να ακολουθήσει τον Mane, ενώ στη διαδικασία των πέναλτι «έβαλε στη θέση του» τον Kepa με μια από τις καλύτερες εκτελέσεις πέναλτι που έχουμε δει.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Andrew Robertson: Πολύ δυνατός τόσο στο επιθετικό, όσο και στο αμυντικό κομμάτι ο Σκοτσέζος. Εξαιρετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα, ενώ ήταν μια πηγή κινδύνων από την αριστερή πλευρά. Έχει δέσει άψογα με τον Luis Diaz.

Βαθμολογία: 8/10

Chelsea vs Liverpool Live in India, Preview, Kick of Time EFL Final Carabao  Cup » Shiva Sports News

Fabinho: Ο καλύτερος από την τριάδα του κέντρου. Φοβερός ανασταλτικά, ενώ ήταν εκεί για να υποδεχθεί την πρώτη πάσα στο επιθετικό κομμάτι.

Jordan Henderson: Μια αρκετά καλή, αλλά όχι εκθαμβωτική παρουσία από τον αρχηγό. Έτρεξε, πρόσφερε βοήθειες αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα συνεπής στην τελική του προσπάθεια. Αντικαταστάθηκε στα μέσα του Β’ μέρους.

Naby Keita: Βρέθηκε απρόσμενα στο αρχικό σχήμα μετά τον τραυματισμό του Thiago στο ζέσταμα. Δεν πρόσφερε κάτι το ιδιαίτερο, χωρίς να είναι κακός. Είχε μια περίεργη στιγμή, με αυτόν και τον Chalobah να σηκώνουν ψηλά το πόδι τους, και τον Keita να βρίσκει τον νεαρό Άγγλο με τις τάπες. Και αυτός αντικαταστάθηκε στην επανάληψη.

Βαθμολογία: 6/10

Chelsea 0-0 Liverpool (10-11 pens) - As it happened - Liverpool FC - This  Is Anfield

Mohamed Salah: Πολύ μέτρια εμφάνιση από τον Salah, όπου ήταν πολύ καλά κλεισμένος, ενώ έχασε και μοναδική ευκαιρία να σκοράρει όταν το μυτάκι του πέρασε πάνω από τον Mendy, αλλά δεν είχε την απαιτούμενη δύναμη να περάσει τη γραμμή.

Βαθμολογία: 5/10

Liverpool FC on Twitter: "50' - Diaz flicks the ball over Chelsea's back  line for Mane. Mendy rushes out to punch it clear. 🔵 [0-0] 🔴  #CarabaoCupFinal https://t.co/mhFcBijh2Q" / Twitter

Luis Diaz: Ο καλύτερος της επιθετικής τριάδας, με τον Kολομβιανό επιθετικό να έχει ταιριάξει τέλεια στο σύστημα της Liverpool. Πολύ δυνατός στις 1 με 1 μονομαχίες, είχε και αυτός ευκαιρία να σκοράρει, ωστόσο ο Mendy του είπε «όχι».

Chelsea FC 0-0 Liverpool LIVE! Carabao Cup final match stream, latest score  and goal updates today | Evening Standard

Sadio Mane: Πολύ δραστήριος και ο Σενεγαλέζος. Έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να πετύχει τέρμα, με τον Mendy να πραγματοποιεί μια εκπληκτική επέμβαση στη δεύτερη ευκαιρία του, σε κοντινό σουτ. Αντικαταστάθηκε, και αυτός στο Β’ μέρος.

Harvey Elliott (στη θέση του Jordan Henderson στο 80′): Πολύ αδιάφορη εμφάνιση, πέραν του εύστοχου πέναλτι δεν πρόσφερε τίποτα στο παιχνίδι.

Βαθμολογία: 4/10

Diogo Jota (στη θέση του Sadio Mane στο 80′): Σε ίδια μοίρα με τον Elliott, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός ήταν αρκετά κακός, με ελάχιστες επαφές και μηδενική επίδραση στο παιχνίδι.

James Milner (στη θέση του Naby Keita στο 80′): Έδωσε την απαιτούμενη ενέργεια και τρεξίματα σε μια κουρασμένη εντεκάδα στην παράταση.

Βαθμολογία: 6.5/10

Ibrahima Konate (στη θέση του Joel Matip στο 91′): Μπήκε με μοναδικό σκοπό να μαρκάρει τον -δυνατό- Lukaku, και ήταν σχεδόν αλάνθαστος. Πολύ ποιοτικά 30 λεπτά από τον νεαρό Γάλλο.

Divock Origi (στη θέση του Luis Diaz στο 97′): Αδιάφορα και τα λεπτά συμμετοχής του Origi.

Jurgen Klopp: Είδε τα αρχικά του πλάνα να πηγαίνουν στράφι, με τον τραυματισμό του Thiago στην προθέρμανση. Άφησε τον Kelleher ως «νούμερο 1», μιας και ο νεαρός Ιρλανδός ήταν ο βασικός τερματοφύλακας καθόλη τη διάρκεια του κυπέλλου. Η Liverpool ήταν η καλύτερη ομάδα στα 90 λεπτά παιχνιδιού, με το 0-0 όμως να είναι ένα σκορ που κάποιος θα μπορούσε να πει πως αδικεί και τις δύο ομάδες. Στην παράταση, η Chelsea ήταν σαφώς ανώτερη, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με τις αλλαγές του Γερμανού να μην αποδίδουν τα αναμενόμενα. Η Liverpool κατέκτησε τον τίτλο με 11 στους 11 παίκτες να ευστοχούν στη διαδικασία των πέναλτι, με το Carabao Cup να είναι ένας τίτλος που έλειπε από τον Klopp. Σίγουρα δεν είναι και ο τίτλος με το μεγαλύτερο κύρος, όμως δεν παύει να είναι ένα «ασημικό».