West Bromwich 1-2 Liverpool – Βαθμολογίες παικτών: Corner taken slowly… ALISSOOOOOOOON!!

Τι έκανες ρε Alisson;;;;; Έπρεπε να το ζήσουμε κι αυτό! Γκολ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού από τον τερματοφύλακά μας και η τετράδα είναι στα χέρια μας. Το σκορ έγραψε 1-2 και αυτό είναι που έχει σημασία στην «μάχη» για έξοδο στο Champions League.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε την Liverpool μουδιασμένη, με την West Brom να το εκμεταλλεύεται με άριστο πλασέ του Robson Kanu. Στην φάση βέβαια, ευθύνη φέρουν οι Phillips και Robertson που δεν κάλυψαν εγκαίρως τον χώρο που άφησε ο Williams.

Ένα τέταρτο αργότερα όμως, ο Salah με σεμιναριακό πλασέ εκτός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1, ύστερα και από την μεγάλη επιμονή του Mane στην διεκδίκηση της μπάλας. Το ημίχρονο έκλεισε με την Liverpool να έχει κλείσει στην περιοχή τους παίκτες του Allardyche, έχοντας μάλιστα και την τεράστια ευκαιρία του Firmino, το σουτ του οποίου κατέληξε στο δοκάρι.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Liverpool να πιέζει αλλά το γκολ να μην έρχεται. ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ, ο Alisson μας λύτρωσε και διατήρησε στα χέρια μας την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Ας περάσουμε όμως στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson Becker: Τα λόγια είναι περιττά.

West Bromwich Albion 1-2 Liverpool: Stunning Alisson header seals Reds  injury-time win - Eurosport

Βαθμολογία: 10/10 (MOTM)

Trent Alexander-Arnold: Είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, βοηθώντας αρκετά στα ανεβάσματα την ομάδα του, σε ένα σημείο του παιχνιδιου όπου η Liverpool ήταν πίσω στο σκορ με την πλάτη στον τοίχο. Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε αρκετά, έκανε αρκετά λάθη – ευτυχώς όχι κρίσιμα – τα οποία καθυστερούσαν αρκετά τους συμπαίκτες του. Ωστόσο, ήταν αυτός που εκτέλεσε το ιστορικό κόρνερ!

Βαθμολογία: 8/10

Nathaniel Phillips: Μέτριο παιχνίδι από τον Άγγλο αμυντικό, φέρει ευθύνη στο γκολ των γηπεδούχων, και γενικά εκτίθεται αρκετά σε ψήλη ζώνη άμυνας καθώς υστερεί σημαντικά στην ταχύτητα.

Βαθμολογία: 6.5/10

Rhys Williams: Αρκετά κακό παιχνίδι από τον νεαρό Rhys, έδειξε σε αρκετές φάσεις εκτός τόπου και χρόνου, δεν έχει αντίληψη του χώρου κάτι που τον καθιστά επικίνδυνο για την ομάδα του.

Βαθμολογία: 5.5/10

Andrew Robertson: Ο παλαιστής. Ο βιονικός Robbo. Τις λανθασμένες πάσες του θα τις διορθώσει ένα λεπτό μετά με ένα σπριντ. Βοήθησε όσο μπορούσε και για ένα ακόμα παιχνίδι έδωσε όσα περισσότερα μπορούσε.

Βαθμολογία: 7.5/10

Fabinho: Σχεδόν άφαντος. Σχεδόν καμία κερδισμένη μονομαχία. Σχεδόν έπαιξε. Όλα μέτρια.

Βαθμολογία: 6/10

Thiago Alcantara: Άριστος, μαγικός και ηγετικός. Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και καλύτερος, με αποκορύφωμα το τελευταίο μισάωρο που φαινόταν να έχει πάρει «στις πλάτες του» την ομάδα. Τα λόγια περιττά και για τον Thiago.

West Brom 1-2 Liverpool - Player Ratings - Liverpool FC - This Is Anfield

Βαθμολογία: 9/10

Curtis Jones: Έπαιξε για μία ώρα και ήταν καλός. Αρκετά βελτιωμένος με την μπάλα στα πόδια, ενώ είχε και αρκετά μεγάλη ευστοχία στις πάσες του.

Sadio Mane: Πολύ κακό παιχνίδι από τον Mane. Εμφάνιση χωρίς καθαρό μυαλό, αρκετά λάθη και σχεδόν καμία επιθετική βοήθεια. Το μόνο ίσως θετικό είναι η επιμονή του στο γκολ της ισοφάρισης από τον Salah.

Βαθμολογία: 5/10

Roberto Firmino: Ένα σχετικά καλό ματς από τον επιθετικό των Reds με αρκετά ωραίες σκέψεις και πολύ καλό pressing. Ωστόσο, πολλές φορές καθυστερούσε και δεν του βγήκαν όλα όσα θα ήθελε και ο ίδιος.

Mohhamed Salah: Για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν από τους κορυφαίους. Έβαλε ένα πολύ δύσκολο γκολ, έδειχνε να είναι μέσα σε όλες τις φάσεις της Liverpool, ενώ θα μπορούσε να έχει και μία ασίστ αν ο Gini έβαζε το πλασέ στο 90′.

The established XI or rotation after injury returns? - Predicting  Liverpool's line-up vs. West Brom - Liverpool FC - This Is Anfield

Xherdan Shaqiri: Μπήκε στο 60′ στην θέση του Jones με σκοπό να δώσει επιπλέον λύσεις και ,εν τέλει, δεν έδωσε τίποτα. Απογοητευτική εμφάνιση.

Βαθμολογία: 4.5/10

Georginho Wijnaldum: Έπαιξε λίγο για να κριθεί.

Βαθμολογία: -/10

Jurgen Klopp: Αιφνιδιασμός από τον τραυματισμό του Jota. Έτσι ξεκίνησε το ματς για αυτόν. Κατάφερε όμ,ως να παρουσιάσει μία ομάδα που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο, τον εξέθεσε η άμυνα του καθώς και οι αρκετές λανθασμένες επιθετικές επιλογές. Νίκησε κι αυτό έχει σημασία, και ο τρόπος το κάνει ακόμα πιο γλυκό.