Throwback: Με κάθε τρόπο! (pics-vid)

Ένα ακόμη Merseyside Derby είναι προ των πυλών. Liverpool εναντίον Everton αύριο στο Anfield για την 25η αγωνιστική της Premier League και το LiverpoolFans.Gr θυμάται την περσινή επική νίκη των Reds με σκορ 5-2.

Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019. Η πόλη του Liverpool ετοιμάζεται να «χωριστεί» στα δύο για ακόμη ένα ενενηντάλεπτο. Είναι αυτό το παιχνίδι που πάντα θέλεις να κερδίζεις. Σε όποια κατάσταση και αν είσαι εσύ και σε όποια κατάσταση και αν είναι ο αντίπαλός σου.

Βεβαίως, η ομάδα του Jürgen Klopp θέλει τη νίκη σε αυτό το ντέρμπι και για να συνεχίσει να αυξάνει τη διαφορά της στον δρόμο για το πρώτο πρωτάθλημα μετά από 30 χρόνια.

Ένα πανό που ανεβάζουν από κοινού οι οπαδοί των δύο ομάδων «σπάει» καρδιές. «All scousers know the trouth. Justice for the 96», έλεγε το πανό με φόντο το κόκκινο και το μπλε αλλά και τα σήματα των δύο ομάδων του Merseyside.

Στα του ντέρμπι τώρα, η Liverpool δείχνει από τα πρώτα λεπτά ότι και αυτό το ματς θα είναι δικό της. Δε χάνει με τίποτα! Έκτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Lallana πίσω από τη μεσαία γραμμή θα δώσει τη μπάλα στον Mané και ο Σενεγαλέζος θα πραγματοποιήσει μία εξαιρετική κούρσα, βγάζοντας μία εξίσου εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Origi, η οποία θα «σπάσει» στα δύο την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο… δήμιος της Everton, θα λάβει τη μπάλα, θα περάσει και τον Pickford και κάπως έτσι θα «ανοίξει» το σκορ. Τόσο απλό!

Φτάνουμε στο 17ο λεπτό της συνάντησης. Alexander-Arnold ασύλληπτη αλλαγή παιχνιδιού για τον Mané. Αυτός θα δημιουργήσει και το δεύτερο γκολ της Liverpool, δίνοντας την κατάλληλη στιγμή στον Shaqiri, ο οποίος θα πλασάρει σωστά για το 2-0.

Η Everton θα αντιδράσει άμεσα. Τρία λεπτά αργότερα βρίσκεται στην περιοχή της ομάδας μας και πιέζει για να πετύχει κάποιο γκολ. Ο Iwobi με ωραία σέντρα θα βρει τον Keane, με τον διεθνή Άγγλο κεντρικό αμυντικό να μειώνει -προσωρινά- σε 2-1.

31ο λεπτό και η άμυνα της Liverpool έχει την μπάλα στην κατοχή της. Ο Dejan Lovren θα δει τον Origi και θα του πετάξει μια πραγματικά απίθανη μπαλιά. Πως θα αντιδράσει ο Βέλγος; Κατέβασμα, σουτ, δεύτερο προσωπικό γκολ για τον ίδιο και προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα μας. Το 3-1 είναι γεγονός.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του 45λεπτου, η Everton βρίσκεται σε επίθεση, προσπαθώντας να μειώσει και πάλι. Ο van Dijk θα «καθαρίσει» τον κίνδυνο και θα δώσει για τον Mané, ο οποίος θα δώσει με τη σειρά του στον Alexander-Arnold. Ο δεξιός μπακ της Liverpool θα κάνει μία απίθανη κούρσα σε ρόλο… αριστερού εξτρέμ, την κατάλληλη στιγμή θα δώσει στον Mané, ο οποίος δε θα δυσκολευτεί από δημιουργός γκολ να γίνει εκτελεστής και να κάνει το 4-1. «Αυτό είναι το ποδόσφαιρο της Liverpool!», όπως είπε και στη ζωντανή μετάδοση του παιχνιδιού ο κ. Χρήστος Σωτηρακόπουλος.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Richarlison θα μειώσει, κάπως, το σκορ για τα «ζαχαρωτά». Θα μειώσει σε 4-2, «εκτελώντας» τον Adrián με μια υπέροχη κεφαλιά-ψαράκι, έπειτα από ωραία σέντρα του Bernard.

Στο 85′ ο Mané χάνει τρομερή ευκαιρία να κάνει το 5-2, στη συνέχεια της φάσης ο Kean χάνει μία επίσης τρομερή ευκαιρία να μειώσει το σκορ για την Everton σε 4-3.

Τελικά, θα γίνει το 5-2 με πέντε λεπτά καθυστέρηση. Πιο συγκεκριμένα, ο Firmino θα κάνει μία καταπληκτική ενέργεια περνώντας δύο αντιπάλους και θα δώσει για τον Gini Wijnaldum, με τον Ολλανδό να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνετας το τελικό 5-2.

Ένα Anfield…. στο πόδι! Ένα Anfield έτοιμο να «εκραγεί»! Η κόκκινη πλευρά της πόλης είναι στα καλύτερά της και γιορτάζει. 14η νίκη σε 15 παιχνίδια και στο +8 από τη δεύτερη Leicester. Η Liverpool συνεχίζει ακάθεκτη στον δρόμο για την κατάκτηση του 19ου πρωταθλήματος της ιστορίας της και του πρώτου μετά από 30 χρόνια προσμονής των απανταχού Reds.