Εκρηκτική πρεμιέρα με σούπερ Salah και υπέροχο Τσιμίκα | Norwich 0-3 Liverpool: Match Review

Η Liverpool επικράτησε 3-0 της Norwich στο Carrow Road και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη φετινή Premier League με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Mo Salah (2 ασίστ, 1 γκολ) – Πολύ καλή παρουσία του Κώστα Τσιμίκα που ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Επόμενο ματς για τους Reds, το Σάββατο 21/8 (14:30) με την Burnley στο Anfield για την 2η αγωνιστική της Premier League.

Η Liverpool ήταν εντυπωσιακή στην 1η αγωνιστική της φετινής Premier League, καθώς πήρε άνετη νίκη με 3-0 της Norwich στο Carrow Road. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Mo Salah, ο οποίος πρώτα μοίρασε δύο ασίστ σε Jota και Firmino και μετά σκόραρε, βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα.

Με το γκολ που πέτυχε ο Salah έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης επί εποχής Premier League που σκοράρει σε 5 διαδοχικές πρεμιέρες πρωταθλήματος.

Σπουδαία εμφάνιση για τον Κώστα Τσιμίκα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο βασικό σχήμα της Liverpool στο πρωτάθλημα, έπαιξε 90 λεπτά και ήταν αρκετά δραστήριος και απειλητικός. Από την άλλη, ντεμπούτο στην Premier League έκανε και ο Γιαννούλης για τη Norwich, ενώ το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «καναρινιών», ο Χρήστος Τζόλης, έμεινε στον πάγκο.

Παραλίγο ασίστ από τον τρομερό Τσιμίκα – Ο Jota έδωσε το προβάδισμα στη Liverpool

Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός στην Premier League, ενώ και ο βράχος Van Dijk έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο βασικό σχήμα μετά τον περασμένο Οκτώβριο!

Η Norwich είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα, αλλά η Liverpool έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ.

Στο 10ο λεπτό, ο Τσιμίκας με φανταστική ατομική ενέργεια πέρασε τον Cantwell, έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Zota, αλλά ο Gibson πρόλαβε τελευταία στιγμή και απομάκρυνε σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Πορτογάλος επιχείρησε να σκοράρει με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Krul έδιωξε δύσκολα.

Οι Reds άρχισαν να κυριαρχούν και να πιέζουν στο μισό γήπεδο, με τον Τσιμίκα να ξεχωρίζει καθώς ήταν αρκετά δραστήριος από τα αριστερά σε άμυνα και επίθεση.

Η ομάδα του Farke απείλησε για πρώτη φορά στο 20ό λεπτό, με τον Cantwell να βρίσκει από τα δεξιά τον Pukki στην περιοχή, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Alisson είχε κλείσει τη γωνία του και έδιωξε.

Η Liverpool απάντησε στις ευκαιρίες τρία λεπτά αργότερα. Ο Mane έκανε τη σέντρα για τον Σαλάχ, ο Αιγύπτιος σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Krul.

Οι Reds ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν λίγο αργότερα να πάρουν το προβάδισμα. Ο Alexander-Arnold σέντραρε από τα δεξιά, ο Salah πήγε να κάνει κοντρόλ και ουσιαστικά έστρωσε στον Jota, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1 στο 26ο λεπτό.

Η Liverpool συνέχισε να πιέζει και έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμά της στο 34ο λεπτό. Μετά από κόρνερ του Τσιμίκα από τα αριστερά, ο Salah έκανε το σουτ αλλά ο Cantwell έδιωξε, ενώ στη συνέχεια ο Matip δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία, με τον Cantwell να προλαβαίνει την πορεία της μπάλας και να διώχνει σε κόρνερ.

Ασίστ (άλλη μία) και γκολ ο αρχοντικός Salah

Η Liverpool δεν είχε διάθεση να ρίξει ρυθμούς στο δεύτερο μέρος. Έψαχνε συνεχώς το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη. Και έφτασε κοντά στο 49ο λεπτό, όταν ο Alexander-Arnold βρήκε από τα δεξιά στην περιοχή τον Mane στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά ο Aarons πρόλαβε και έδιωξε.

Στο 63ο λεπτό ο Τσιμίκας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη Liverpool. Μετά από ωραία κυκλοφορία των Reds, ο Mane πάσαρε στον Τσιμίκα στα αριστερά, αυτός έκανε το συρτό σουτ αλλά η ο Krul μπλόκαρε την μπάλα.

Η πίεση της Liverpool απέδωσε καρπούς και πέτυχε αυτό που έψαχνε. Οι Reds βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Mane έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε. Ο Salah ακολούθησε τη φάση και επωφελήθηκε, βγάζοντας από τα δεξιά πάσα πάρε-βάλε στον Firmino, ο οποίος νίκησε τον Krul από κοντά για το 0-2 στο 65ο λεπτό.

Η Liverpool είχε εξασφαλίσει τη νίκη και ο Salah λίγο αργότερα έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα από τα αριστερά, οι αμυντικοί της Norwich απομάκρυναν την μπάλα, με τον Salah να γίνεται αποδέκτης και με υπέροχο σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Αιγύπτιος έγραψε κι εκείνος το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 στο 74ο λεπτό.

Η Norwich έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 87ο λεπτό, με τον Alisson να αποκρούει σωτήρια δύο φορές και να κρατάει το πρώτο clean sheet της σεζόν για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Tsimikas; Milner, Keita (Elliott 83′), Oxlade-Chamberlain (Fabinho 60′); Salah, Jota (Firmino 60′), Mane

Norwich: Krul; Aarons, Hanley, Gibson, Giannoulis; Lees-Melou, Gilmour, Rupp; Rashica (Idah 77′), Pukki (Sargent 77′), Cantwell (Dowell 86′)