Norwich 0 – 3 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Taki lad!

Η Liverpool «πέρασε» εύκολα με 3-0 από το Carrow Road, επαναλαμβάνοντας την ιστορία με τη Norwich City και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Carabao Cup.

Σε ένα παιχνίδι όπου η Liverpool παρατάχθηκε με πολλά νέα παιδιά στη σύνθεσή της, δίνοντας την ευκαιρία σε δύο ποδοσφαιριστές να κάνουν το επίσημο ντεμπούτο τους με το Liver bird στο στήθος, η ομάδα μας δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει μία άνετη νίκη-πρόκριση, τσεκάροντας το εισητήριό της για τον τέταρτο γύρο του League Cup. Ο Minamino «άνοιξε» το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με παλικαρίσιο τρόπο. Στο 42′ ο Kelleher απέκρουσε το πέναλντι του Τζόλη, το οποίο έκανε ο Bradley στον Γιαννούλη. Στο 50′ ο Τσιμίκας «σέρβιρε» το δεύτερο γκολ στον Origi, ενώ ο Minamino έκανε ωραία ενέργεια, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 80′, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Caoimhín Kelleher: Δε χάνει ευκαιρία να δείχνει την κλάση του και όποτε παίρνει ευκαιρίες να τις «αρπάζει» από τα μαλλιά ο Ιρλανδός! Είχε μερικές εξαιρετικές επεμβάσεις, ενώ «έσωσε» τη Liverpool από την ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, πραγματοποιώντας σωτηρία επέμβαση στο πέναλντι του Χρήστου Τζόλη.

Βαθμολογία: 9/10

Conor Bradley: Ο μικρός δεξιός μπακ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις. Άνετος με τη μπάλα στα πόδια, ωραίες συνεργασίες στα σωστά επιθετικά του ανέβασματα. Η εικόνα του «χαλάει» από το πέναλντι στο οποίο υπέπεσε καθώς και κάποιες απροσεξίες. Του «κόπηκαν» τα φτερά για ένα διάστημα.

Βαθμολογία: 6.5/10

Joe Gomez: Αρχηγός της Liverpool χθες ο διεθνής Άγγλος στόπερ. Χρειαζόταν μία εξαιρετική εμφάνιση, την οποία και βρήκε. Σταθερότατος στα αμυντικά του καθήκοντα, έδειξε την ταχύτητα και τη δύναμή του στους επιθετικούς της Norwich, είχε πολλές κερδισμένες μονομαχίες. Τέλος, δε γίνεται να μην αναφέρουμε το… καρυδάτο τάκλιν στο πέναλντι των γηπεδούχων.

Βαθμολογία: 8/10

Ibrahima Konaté: Πάνω-κάτω, τα ίδια με τον Gomez. Το γαλλικό «τέρας» έδειξε τον περίσσιο δυναμισμό του, περιόρισε σημαντικά τους αντιπάλους επιθετικούς. Ηρεμία, ταχύτητα και δύναμη, αφήνουν υποσχέσεις για τη μοναδική μεταγραφή του καλοκαιριού. Μερικά μικρά «θεματάκια» στη συνεννόησή του με τον αρχηγό εντοπίσαμε, τα οποία είναι απολύτως λογικό να συμβούν.

Βαθμολογία: 7.5

Κώστας Τσιμίκας:

Καταπληκτικός ο Κώστας! Η ομάδα προηγήθηκε και πάλι από δική του εκτέλεση κόρνερ, ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε από συστημένη σέντρα του στον Origi. Μέτρησε ακόμα μία ασίστ φέτος, ήταν πλήρως απελευθερωμένος και είχε τρομερά επιθετικά ανεβάσματα. Όσον αφορά το αμυντικό κομμάτι, είχε μερικές ασταθείς πάσες στο πρώτο ημίχρονο. Κατά τ’ άλλα, οπότε χρειάστηκε δήλωσε «παρών»,, κάνοντας περίφημη δουλειά κόντρα στον παίκτη που είχε να αντιμετωπίσει. Δεν ξεκινάει κάτι, συνεχίζει από την τρομερή προετοιμασία και δείχνει σε κάθε ευκαιρία ότι μπορεί να σταθεί επάξια. Αντικαταστάθηκε στο 60ο λεπτό.

Curtis Jones: Ξεκίνησε νωθρά, αλλά το βρήκε στην πορεία. Με διάφορα ο καλύτερος του χθεσινού κέντρου. Στην 50η εμφάνισή του με τους Reds, ο Curtis έδειξε τα τρομερά στοιχεία που έχει στην κατοχή της μπάλας, ενέπνεε ασφάλεια στον νευραλγικό χώρο του κέντρου, ενώ λίγο έλειψε να σκοράρει με μία εκπληκτική ενέργεια.

Βαθμολογία: 7/10

Naby Keïta: Για 45 λεπτά «άντεξε» στον αγωνιστικό χώρο ο μέσος από τη Γουινέα, αφού στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε από τον Klopp. Δεν έκανε απολύτως τίποτα κόντρα σε μία ομάδα χαμηλής δυναμικότητας. Στοιχηματίζουμε ότι κανείς δε θα θυμάται την παρουσία του στο συγκεκριμένο παιχνίδι, πόσω μάλλον ο ίδιος – σίγουρα θα θέλει να την ξεχάσει.

Βαθμολογία: 4.5/10

Alex-Oxlade Chamberlain: Μία από τα ίδια και για τον Άγγλο χαφ. Στο δεύτερο ημίχρονο προωθήθηκε στο αριστερό άκρο, κάνοντας και πάλι ελάχιστα πράγματα. Παρ’ όλα αυτά, χρεώθηκε την ασίστ στο δεύτερο γκολ του Minamino.

Kaide Gordon: Ξεκίνησε δυναμικά, ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα της Norwich, είχε μία καταπληκτική ενέργεια. Έπειτα κατέβασε ρυθμό, αλλά γενικά ήταν μία εμφάνιση που μας έδειξε αρκετά πράγματα από το ταλέντο του, στο ντεμπούτο του με τη Liverpool μόλις στα 16 του χρόνια. Σίγουρα θα μας απασχολήσει στο μέλλον!

Takumi Minamino: Η ευχάριστη έκπληξη του χθεσινού αγώνα! Ο Ιάπωνας πραγματοποίησε ένα τρομερό ματς, ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, ταλαιπώρησε όσο κανείς την αντίπαλη άμυνα και ξεκάθαρα ηγήθηκε της επιθετικής γραμμής της Liverpool. Πέτυχε ένα παλικαρίσσιο τέρμα και άλλο ένα με υπέροχη ενέργεια. Το μόνο που θα ευχηθούμε είναι να συνεχίσει έτσι!

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Divock Origi: Πώς καταφέρνει να «επιβιώνει» ο Βέλγος; Μετά την ασίστ στο ματς με τη Milan, έκανε μία δυνατή εμφάνιση χθες, δίνοντας ξανά ασίστ, ενώ σκόραρε για πρώτη φορά μετά από τον Ιούλιο του 2020. Έπαιξε στη φυσική του θέση, αυτή του κεντρικού επιθετικού, και έδειξε πόσο κατέχει τις «σεντερφορίσιες» κινήσεις. Δε σταμάτησε να παλεύει με τα στόπερ των γηπεδούχων, ενώ είχε μερικές όμορφες ενέργειες που δε βλέπουμε συχνά στο ρεπερτόριό του.

Βαθμολογία: 8.5/10

Tyler Morton (στη θέση του Naby Keïta στο 46′): Ντεπούτο και για τον 18χρονο Morton χθες. Ήταν ορεξάτος, έδειξε υπέροχα πράγματα. Με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ανέβασε στροφές τη μεσαία γραμμή, πολύ καλές ενέργειες με τη μπάλα στα πόδια, γρήγορος και δυνατός. Ακόμη ένα όνομα που θα μας απασχολήσει στο μέλλον!

Andrew Robertson (στη θέση του Κώστα Τσιμίκα στο 66′): Μπήκε ενώ το παιχνίδι είχε κριθεί, δε χρειάστηκε να κάνει κάτι το ιδιαίτερο. Είχε μερικές ενέργειες στις οποίες μας έδειξε την απαράμιλλη κλάση του, ενώ ήταν εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα.

Jordan Henderson (στη θέση του Curtis Jones στο 87′): Ακόμα μία συμμετοχή για τον αρχηγό μας, πογ φόρεσε το περιβραχιόνιο στα τελευταία λεπτά της «μάχης» του Carrow Road.

Βαθμολογία: –

Jürgen Klopp: Για ακόμα μία φορά μέσα στη σεζόν η Liverpool μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ξέροντας τι θέλει να πάρει. Έκανε μαεστρικό rotation και κατάφερε την ομάδα να είναι κυρίαρχη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παίζοντας με τα «δευτερότριτα» (βλ. τρία ντεμπούτα). Δεν έλειπε το καθιερωμένο pressing, εκμεταλλεύτηκε άψογα τους χώρους και βρήκε με σχετική ευκολία τις «πληγές» της Norwich, ρίχνοντας σε αυτές… αλάτι.

Βαθμολογία: 10/10