Manchester United 2 – 4 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: 2 down, 3 to go!

Στο -αναβληθέν- ντέρμπι της 34ης αγωνιστικής, και ίσως το μεγαλύτερο παιχνίδι της σεζόν για τη Liverpool, η ομάδα του Jurgen Klopp επιβλήθηκε με 2-4 της Manchester United και έκανε ένα ακόμα προς την κατάκτηση της 4ης θέσης της Premier League.

Μετά το χθεσινό (12/5) δώρο της Arsenal, η οποία επικράτησε με 0-1 της Chelsea, τα πράγματα για τη Liverpool ήταν ξεκάθαρα: “Κάνεις το 4 στα 4 και μπαίνεις τετράδα. Κρατάς την τύχη στα χέρια σου.”

Oι παίκτες του Klopp μπήκαν μουδιασμένα στο γήπεδο, και η Manchester United ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο Old Trafford στο 10ο λεπτό, με πολύ όμορφο σουτ του Bruno Fernandes, με τον Phillips να μην μπορεί να απομακρύνει την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του Alisson. To τέρμα του Πορτογάλου ήταν αυτό που αφύπνησε τη Liverpool που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, πίεσε ψηλά, έχασε ευκαιρίες, είδε πέναλτι να ακυρώνεται με τη χρήση του VAR, ισοφάρισε όμως στο 34′ με όμορφο τακουνάκι του Jota μετά από άστοχο σουτ του Phillips. Kατάφερε μάλιστα να προηγηθεί πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με πανέμορφη κεφαλιά του Firmino μετά από φάουλ του Arnold στο 45’+2΄.

Όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο. Πίεση ψηλά, κλέψιμο μπάλας, σουτ Arnold, γκολ στην επαναφορά ο Firmino, και 1-3! Jota και Arnold έχασαν ευκαιρίες να κλειδώσουν το παιχνίδι στη συνέχεια του Β’ μέρους, με τον Rashford να μειώνσει σε 2-3 με ωραίο πλασέ και να παίρνουμε και πάλι τα πιεσόμετρα. Στο 70′ μάλιστα, η Manchester United έχασε τριπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει μετά από λάθος του Phillips, με τον ίδιο να σώζει βέβαιο γκολ στη γραμμή. Ο Salah ήταν αυτός όμως που είπε την τελευταία λέξη στο παιχνίδι, με τον Αιγύπτιο να διαμορφώνει το τελικό 2-4 στο 90ο λεπτό του παιχνίδιού και να δίνει μια υπερπολύτιμη νίκη στη Liverpool.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson Becker: Επικίνδυνος για τη Liverpool γι’ακόμα ένα παιχνίδι ο Βραζιλιάνος. Τυχερός που η ομάδα μας δε δέχτηκε γκολ μετά το λάθος του νωρίς στο παιχνίδι, λάθος το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε ο Cavani.

Βαθμολογία: 5/10

Man United 3-2 Liverpool: Player Ratings - Liverpool FC - This Is Anfield

Trent Alexander-Arnold: Ακόμα ένα παιχνίδι που δίκασε τον Southgate υπό την παρουσία του. Είχε τις περισσότερες επαφές με την μπάλα, τις περισσότερες δημιουργίες ευκαιριών, άψογος αμυντικά και -σχεδόν- 2 assist. Τι άλλο να ζητήσεις; Ο Trent του 2ου γύρου είναι συγκλονιστικός.

Βαθμολογία: 9.5/10 (ΜΟΤΜ)

Andrew Robertson: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Robbo, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, μιας και επιθετικά το τελευταίο τρίμηνο έχει επισκιαστεί από τις εμφανίσεις του Trent. Πρέπει να βελτιώσει την τελική του πάσα.

Βαθμολογία: 7/10

Nat Phillips: Περίεργο παιχνίδι για τον Άγγλο αμυντικό, που γενικά βρέθηκε στο επίκεντρο του αγώνα. Μία με το -αρχικά- αυτογκόλ του, που τελικά μέτρησε ως τέρμα του Bruno, μία με το πέναλτι που κέρδισε και τελικά ακυρώθηκε, μία με την assist του στο τέρμα του Jota, αλλά και το λάθος του στην επανάληψη και την απομάκρυνσή του πάνω στη γραμμή. Αν δεν είχε τα 2 λάθη, θα μιλούσαμε για εξαιρετικό παιχνίδι, ωστόσο αυτά σαφώς του κοστίζουν στην τελική βαθμολογία.

Βαθμολογία: 7.5/10

Rhys Williams: Πολύ ώριμη εμφάνιση για τον Rhys Williams, ίσως στο καλύτερό του παιχνίδι με την κόκκινη φανέλα. Αλάνθαστος.

Βαθμολογία: 8/10

Manchester United vs. Liverpool score: Live updates, highlights from  rescheduled Premier League match - CBSSports.com

Fabinho: Όχι και το καλύτερό παιχνίδι, έχασε την μπάλα 11 φορές και υπέπεσε σε αρκετά φάουλ. Παρά το κακό του πρώτο 45λεπτο -φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ της United, αγωνίστηκε κάπως καλύτερα στην επανάληψη.

Βαθμολογία: 6/10

Georginio Wijnaldum: Ο καλύτερος της τριάδας του κέντρου. Απορροφούσε την πίεση της United στο πρώτο μέρος, κρατώντας υπέροχα την μπάλα. Στην επανάληψη φάνηκε η κόπωσή του και γι’αυτό αντικαταστάθηκε.

Thiago Alcantara: Μέτριο πρώτο 45λεπτο, αρκετά ανεβασμένος όμως στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχίζει και αποκτάει την κακή συνήθεια να κάνει φάουλ εκτός περιοχής, μας έπιασε λίγο η καρδιά μας. Δυνατή εμφάνιση, έχει ανεβάσει στροφές.

Live: Manchester United v Liverpool - Premier League updates

Diogo Jota: Επιλέχθηκε τελευταία στιγμή αντί του Sadio Mane, και δικαίωσε τον Klopp για την επιλογή του. Δραστήριος μπροστά, πίεσε σωστά, πέτυχε την ισοφάριση, ενώ έπρεπε να είχε διπλασιάσει τα τέρματά του με το δοκάρι να του στερεί το γκολ.

Manchester United 2-4 Liverpool: Jürgen Klopp's reaction - Liverpool FC

Mohamed Salah: Συγκλονιστική και απίστευτα ώριμη η εμφάνιση του Salah, με την ένταση που βγάζει στον πανηγυρισμό του στο 2-4 να εκφράζει όλους μας εκείνη τη στιγμή. Δεν είναι το τέρμα που πέτυχε, είναι η πίεση που άσκησε, είναι ότι κυνηγούσε να μαρκάρει μέχρι την περιοχή του Alisson, είναι ότι κράτησε και μοίρασε πάρα πολύ σωστά μπάλα.

Βαθμολογία: 9/10

Man United 2-4 Liverpool: Bobby gives Reds huge top 4 boost - Liverpool FC  - This Is Anfield

Roberto Firmino: Έχει φάει το κράξιμο που λίγοι έχουν φάει τα τελευταία χρόνια, σήμερα όμως ήταν εκεί, με δύο πολύ σημαντικά τέρματα να δώσει μια τρομερής σημασίας νίκη στην ομάδα του Klopp.

Curtis Jones (στη θέση του Georginio Wijnaldum στο 74′): Δε φάνηκε ιδιαίτερα, κυρίως γιατί η Liverpool είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο τελευταίο τέταρτο, είχε όμως την assist για το γκολ του Salah.

Sadio Mane (στη θέση του Diogo Jota στο 74′): Χάνει βαθμούς για την επιλογή του να μη δώσει το χέρι στον Klopp μετά το παιχνίδι. Δε χρειαζόταν.

Neco Williams (στη θέση του Mohamed Salah στο 92′): Συμμετοχή για τον νεαρό Ουαλό.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Όταν η μπάλα καίει, ο Klopp είναι εκεί! Εξαιρετικό στήσιμο αλλά και κίνητρο στην ομάδα, σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι. Μετά το αρχικό σοκ, που όπως δήλωσε και ο ίδιος δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίζουν το overload στις πτύρυγες, η Liverpool ανέβασε ρυθμό, πίεσε ψηλά μέχρι το 60′ και δίκαια έκανε την ανατροπή δείχνοντας χαρακτήρα. Η κούραση ήταν λογική, ό,τι χτίστηκε κινδύνεψε να χαθεί, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε και η ομάδα του Γερμανού πήρε τους 3 υπερπολύτιμους βαθμούς της νίκης που της δίνουν το πάνω χέρι στο κυνήγι της τετράδας.

Βαθμολογία: 9.5/10