Πρόκληση με ομάδα…. ανάγκης! (Pregame)

Ημέρα μεγάλου αγώνα για τη Liverpool, ημέρα πολύ σημαντικού αγώνα. Οι Reds υποδέχονται τη Manchester City στο Anfield για την 11η αγωνιστική της Premier League και θέλουν να πάρουν… κάτι. Πολύ περισσότερο τη νίκη, καθώς η αισχρή συγκομιδή στο πρωτάθλημα δεν περνάει απαραίτητη από κανέναν. Η αποστολή της ομάδας μας στον σημερινό αγώνα μόνο εύκολη δεν είναι!

Υπό άλλες συνθήκες θα ήταν ένας από τους αγώνες της χρονιάς που θα παρακολουθούσε με καθηλωμένο το βλέμμα όλος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης. Μία κλασική «μονομαχία» ανάμεσα στις δύο ομάδες για το ποιος θα πάρει την κορυφή τα τελευταία χρόνια. Ωστόσο τα πράγματα, τουλάχιστον για την ώρα, μόνο έτσι δεν είναι. Από τη μία υπάρχει η Liverpool του Jürgen Klopp, η οποία έχει παίξει 8 παιχνίδια και έχει «μαζέψει» μόλις 10 βαθμούς, ούσα στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη υπάρχει η Manchester City του Pep Guardiola, που βρίσκεται στη 2η θέση (πίσω από την 1η Arsenal) με 23 πόντους σε 9 ματς.

ΝΕΑ ΟΜΑΔΑΣ:

Την περασμένη Τετάρτη (12/10) είχε υποχρεώσεις Champions League στη Γλασκώβη, καθώς φιλοξενούνταν από τους Rangers. Αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς στο ματς, ισοφάρισε στο 24′ και στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε απίστευτα πράγματα από την ομάδα του Jürgen Klopp , η οποία πήρε, εν τέλει, τη νίκη με το φοβερό 7-1. Δύο γκολ και μία ασίστ ο Firmino, τρεις ασίστ ο Jota, το πιο γρήγορο hat-trick στην ιστορία της διοργάνωσης πέτυχε ο Salah, δεύτερο σερί ματς με γκολ για τον Núñez αλλά και ασίστ για τους ακραίους μπακ της ομάδας, όχι Arnold και Robertson, αλλά Gomez και Τσιμίκα, παρακαλώ! Γενικώς, το βράδυ της Τετάρτης είχε πολλούς λόγους μετά από καιρό για να χαμογελάσει η Liverpool, η οποία ουσιαστικά «κλείδωσε» την παρουσία της στις «16» καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και για τη σεζόν 2022/23.

Τι κι αν ο Ibrahima Konaté επέστρεψε πρόσφατα στην αγωνιστική δράση; Ο Γάλλος στόπερ αντιμετωπίζει πρόβλημα μυϊκού τραυματισμού και είναι εξαιρετικά αμφίβολος για το παιχνίδι κόντρα τη City. Τα τελευταία δεδομένα δείχνουν ότι δε θα μπορέσει να αγωνιστεί.

Από εκεί και πέρα, στα «πιτς» είναι οι Arnold, Arthur, Keita και Díaz. Στα των επιστροφών, αρκετές πιθανότητες συγκεντρώνει το ενδεχόμενο να είναι στην αποστολή ο Curtis Jones, ενώ ο Andy Robertson αγωνίστηκε ως αλλαγή στο ματς με τους Rangers και είναι πλήρως έτοιμος.

ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Μία ημέρα νωρίτερα, την Τρίτη (11/10), η Manchester City ταξίδεψε στη Δανία προκειμένου να αντιμετωπίσει την Copenhagen, σε ένα παιχνίδι που το μεγάλο «κανόνι» των Cityzens, Erling Haaland, έμεινε στον πάγκο για να πάρει μερικές ανάσες. Ακυρωμένο γκολ του Rodri και κόκκινη στον Sergio Gómez είχε μεταξύ άλλων το… μενού, σε ένα παιχνίδι που γρήγορα θα ξεχαστεί, με τη City να μένει στο 0-0, ωστόσο να παίρνει και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι γαλάζιοι θα ταξιδέψουν στο Merseysid χωρίς να υπολογίζουν στις υπηρεσίες των τραυματιών Kyle Walker (δεξιός μπακ) και Kalvin Phillips (μέσος).

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ:

Τελευταία φορά που είδαμε τις αρμάδες των Jürgen Klopp εναντίον Pep Guardiola να κοντράρονται ήταν στις 16 Απριλίου 2022 για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας, στο Wembley. Η Liverpool έκανε ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο με τους Konaté (9′) και Mané (17′, 45′) να «πυροβολούν» την εστία του Steffen. Στην επανάληψη, η Manchester City έβγαλε αντίδραση και σκόραρε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (47′) με τον Grealish. Το μόνο που κατάφερε από εκεί και πέρα ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1′) με τον Silva. Κάπως έτσι, οι Reds πήραν με σκορ 3-2 την πρόκριση στον τελικό του FA Cup, όπου και στη συνέχεια το κατέκτησαν κόντρα στην Chelsea.

Αν θέλουμε, τώρα, να βρούμε την τελευταία φορά που αγωνίστηκαν για το πρωτάθλημα της Premier League, θα πρέπει να πάμε στην 10η Απριλίου 2022, όταν οι δύο σύλλογοι «μονομάχησαν» στο ντέρμπι τίτλου της 32ης αγωνιστικής στο Etihad. Προβάδισμα στο 5′ για τους γηπεδούχους με τον De Bruyne, άμεση «απάντηση» των φιλοξενούμενων με τον Jota στο 13′. Ξανά προβάδισμα για τη City στο 37′ με τον Jesus, ξανά «απάντηση» στο 47′ με τον Mané. Τελικό σκορ 2-2.

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ:

Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 221 φορές και η Liverpool έχει τη συντριπτική πλειοψηφία στην προϊστορία, «μετρώντας» 107 νίκες. Η City έχει κερδίσει 58 φορές, ενώ 56 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Liverpool (4-3-3): Alisson — Milner, Gomez, van Dijk, Robertson — Fabinho, Henderson, Thiago — Salah, Jota, Firmino.

Manchester City (4-3-3): Ederson — Cancelo, Dias, Aké, Gómez — Rodri, De Bruyne, silva — Mahrez, Foden, Haaland.