Liverpool 4 – 0 Manchester United – Βαθμολογίες παικτών: Μαέστρος Thiago, επιτέλους γκολ για Salah!

Η Liverpool συνέχισε από ‘κει που σταμάτησε τον… περασμένο Οκτώβρη στο Old Trafford, διαλύοντας την Manchester United με 4-0 στο μεγάλο ντέρμπι του Αγγλικού ποδοσφαίρου!

Οι Reds μπήκαν φορτσάτοι στο Anfield και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5′ χάρις στο κοντινό πλασέ του Diaz, έπειτα από συρτή σέντρα του Salah. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 22′ με τον Salah να νικάει τον De Gea σε μια πανέμορφη ομαδική ενέργεια και ασίστ του Mané! Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κανένα πρόβλημα, καθώς η United δεν έκανε ούτε 1 τελική μέχρι την ανάπαυλα.

Στο 2ο μέρος η Liverpool χαλάρωσε, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ιδιαίτερα και «χτύπησε» στο 68′. Κλέψιμο του Robertson, πάσα στον Diaz και γύρισμα του Κολομβιανού στην καρδιά της άμυνας που βρισκόταν ο Mané, ο οποίος «έγραψε» το 3-0! Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Mo Salah στο 85′, αξιοποιώντας στο έπακρο την εξαιρετική κάθετη του Jota και πλασάροντας τον De Gea. Αυτή η νίκη φέρνει τη Liverpool, έστω και προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο +2 απ’ τη Manchester City που αγωνίζεται το βράδυ κόντρα στην Brighton.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson: Πραγματοποίησε ίσως το πιο άνετο 1ο ημίχρονο τη φετινή σεζόν, αφού δεν δέχτηκε ούτε 1 τελική προσπάθεια! Στο 2ο μέρος χρειάστηκε να δείξει την ποιότητα του σε μια διπλή ευκαιρία των «Κόκκινων Διαβόλων», αλλά τίποτα παραπάνω. Σταθερός με την μπάλα στα πόδια γι’ ακόμα μια φορά

Βαθμολογία: 8/10

Trent Alexander-Arnold: Μπορεί επιθετικά να μην ήταν και η πιο «ενεργή» του εμφάνιση, ωστόσο αμυντικά τα πήγε εξαιρετική απέναντι στους Elanga, Rashford, Sancho. Μια παρουσία που αποδεικνύει πως ο Trent μπορεί και να αμυνθεί άκρως αποτελεσματικά.

Joel Matip: Κανένα πρόβλημα για τον Καμερουνέζο στόπερ. Η Matip δέχθηκε ελάχιστη πίεση και σε όσες χρειάστηκε να επέμβει, το έκανε με επιτυχία. Συμμετέχει στη φάση του 2ου γκολ, αφού «κουβάλησε» τη μπάλα μέχρι τις παρυφές της μεγάλης περιοχής της United και την πάσαρε στον Mané.

Virgil van Dijk: Ισχύουν τα ίδια με τον παρτενέρ του, τον Matip. Ο Ολλανδός δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Andrew Robertson: Με μια λέξη, ακούραστος. Ο Robbo δεν σταμάτησε να πιέζει επί 90 λεπτά, ακόμα και στο χρονικό σημείο στο οποίο η αναμέτρηση είχε κριθεί. Αμυντικά δεν είχε θέματα και επιθετικά βοήθησε αρκετά με τα κλεψίματα του. Ένα από αυτά «ξεκλείδωσε» το 3ο γκολ, που ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Βαθμολογία: 8.5/10

Fabinho: Συνέχεια πολύ καλών εμφανίσεων για τον Fab, που «εξαφάνισε» τον Bruno Fernandes απ’ το ματς και ανέκοψε επιθετικές προσπάθειες των «Κόκκινων Διαβόλων», που έτσι και αλλιώς ήταν αρκετά περιορισμένες.

Jordan Henderson: Ίσως ο μοναδικός παίκτης που υστέρησε. Ο αρχηγός έκανε ένα σχετικά καλό πρώτο ημίχρονο, μαζεύοντας αρκετές δεύτερες μπάλες. Στην επανάληψη, όμως, φάνηκε εκτός ρυθμού, με πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις και έδειχνε ότι δεν μπορεί να ελέγξει τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Βαθμολογία: 6/10

Thiago: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφάνιση, σίγουρα μια από τις καλύτερες με τη φανέλα της Liverpool. Ο Thiago βρισκόταν σε κάθε σημείο του γηπέδου για να βοηθήσει είτε σε ανασταλτικό είτε σε οργανωτικό επίπεδο. Ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, μοίραζε τέλεια την μπάλα και ήταν απίστευτα γρήγορος στην σκέψη, την οποία αδυνατούσε να ακολουθήσει η United! Ο Ισπανός χαφ έχει βρει τον καλύτερο του εαυτό στο πιο κομβικό σημείο της σεζόν και η παρουσία του στο κέντρο δίνει άλλη «αύρα»!

Βαθμολογία: 10/10 (MOTM)

Mo Salah: Επιστροφή στα γκολ για τον «King Mo» έπειτα από τις 12/03 κόντρα στην Brighton και στα γκολ από open play από τις 19/02 και τη Norwich! Ο Αιγύπτιος ήταν διαρκής απειλή και μπελάς για την αντίπαλη άμυνα, έφτασε τα 22 γκολ στη φετινή Premier League, πρόσθεσε και ακόμα 1 ασίστ στην στατιστική του και ελπίζουμε πως αυτό το «ξεμπούκωμα» θα του δώσει την απαραίτητη ψυχολογία και ορμή ενόψει της συνέχειας!

Βαθμολογία: 9.5/10

Sadio Mané: Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση πιστοποιώντας τη με ακόμα 1 γκολ, το οποίο είναι το 5ο του στα τελευταία 5 ματς! Συνεχές pressing και ταλαιπωρία των αντίπαλων αμυντικών, ενώ είχε και μια πανέμορφη ασίστ στη φάση του 2-0!

Luis Diaz: Έχει ταιριάξει απόλυτα και απ’ την πρώτη στιγμή με το στυλ παιχνιδιού της ομάδας. Άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ στο 5΄ και «έφτιαξε» το 3-0 στο 68′. Ο Diaz ήταν διαρκής «πονοκέφαλος» για την United και αποτελεί ένα δυνατό χαρτί του Jurgen Klopp, ενόψει της τελικής ευθείας.

Diogo Jota (στη θέση του Luis Diaz στο 70′): Στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε, δημιούργησε το 4ο γκολ. Δε θα μπορούσε να ζητήσει κανείς κάτι παραπάνω.

Βαθμολογία: 7.5/10

Naby Keita (στη θέση του Thiago στο 80′): Ακόμα μια συμμετοχή για τον Naby.

Βαθμολογία: –

James Milner (στη θέση του Fabinho στο 86′): Συμμετοχή για τον Millie.

Jurgen Klopp: Παρέταξε μια από τις πιο δυνατές ενδεκάδες που θα μπορούσε να διαθέτει, ενώ δεν επηρεάστηκε από την απουσία του Bobby Firmino. H Liverpool μπήκε από την πρώτη στιγμή με μοναδικό σκοπό τη νίκη και την πέτυχε πολύ άνετα. Στο πρώτο μέρος η εμφάνιση ήταν κυριαρχική, μη αφήνοντας την United όχι μόνο να απειλήσει αλλά και να περάσει το κέντρο. Στο 2ο μέρος υπήρξε μια μικρή χαλάρωση, που δεν άλλαξε κάτι στο ματς όμως. Οι Reds βρήκαν ακόμα 2 γκολ και ο Γερμανός τεχνικός απέσυρε τους Diaz, Thiago, Fabinho για να τους προφυλάξει, αφού ακολουθούν συνεχόμενα καθοριστικά ματς σε Αγγλία και Ευρώπη!

Βαθμολογία: 10/10