Ντεμπούτο Τσιμίκα στο απολαυστικό πάρτι πρόκρισης | Lincoln City 2-7 Liverpool: Match Review

Η Liverpool, έχοντας βασικό για 90 λεπτά τον Κώστα Τσιμίκα, ξεπέρασε χαρακτηριστικά εύκολα το εμπόδιο της Lincoln City στο LNER Stadium (2-7) και πήρε την πρόκριση για τον 4ο Γύρο του EFL Cup.

Επόμενος αγώνας για τους Reds, την Δευτέρα 28/9 με την Arsenal (22:00) στο Anfield για την 3η αγωνιστική της Premier League.

Οι Reds ξεκίνησαν και φέτος τις υποχρεώσεις τους για το EFL Cup (γνωστό ως Carabao Cup) και στο πρώτο τους παιχνίδι στον 3ο Γύρο, δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία.

Η Liverpool επικράτησε άνετα με 7-2 της Lincoln City (ομάδα της League One) εκτός έδρας και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Arsenal.

Ο Klopp, όπως συνηθίζει, έκανε αρκετές αλλαγές και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Ντεμπούτο έκανε ο Κώστας Τσιμίκας (ο οποίος ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι), ο Diogo Jota και ο 19χρονος Rhys Williams.

Δύο γκολ για τους Reds πέτυχαν οι Minamino και Curtis Jones, ενώ από ένα σημείωσαν οι Shaqiri, Grujic και Origi. Για την Lincoln σκόραρε ο Edun και ο Montsma.

«Καθάρισε» από νωρίς

Η Liverpool ξεκίνησε δυνατά και πήρε νωρίς το προβάδισμα.

Στο 9ο λεπτό, ο Shaqiri με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1, ενώ στο 18ο λεπτό, μετά από λάθος στην άμυνα της Lincoln, ο Minamino με τρομερό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής σημείωσε το 0-2.

Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Curtis Jones στη συνέχεια.

Ο 19χρονος scouser αξιοποίησε την κεφαλιά-πάσα του Origi και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3 στο 32ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, πήρε την μπάλα από τον Elliott, πέρασε δύο αντιπάλους και νίκησε τον Palmer για το 0-4.

Φεστιβάλ από γκολ, ντεμπούτο και για Jota

Μόλις 17” χρειάστηκε ο Minamino στο δεύτερο ημίχρονο για να σκοράρει ξανά. Οι Reds πίεσαν και έκλεψαν την μπάλα, ο Elliott δεν μπόρεσε να νικήσει τον Palmer από κοντά, αλλά ο Ιάπωνας ακολουθούσε τη φάση και από κοντά έκανε το 0-5.

Στο 57ο λεπτό, ο Elliott πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου και τη θέση του πήρε ο Diogo Jota, ο οποίος έκανε κι αυτός ντεμπούτο με τους Reds.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, σε ένα τρελό εξάλεπτο, μπήκαν τρία γκολ μαζεμένα.

Η Lincoln κατάφερε να μειώσει με τον Edun (1-5) στο 60ό λεπτό, ο Grujic ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-6 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 65ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Montsma σκόραρε με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή (2-6).

Είχε προηγηθεί στο 64ο λεπτό η πρώτη τελική του Τσιμίκα, ο οποίος πήρε μέτρα στο γήπεδο, πάτησε περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Palmer.

Τον… χορό των γκολ έκλεισε ο Origi στο 89ο λεπτό. Ο Minamino βρήκε τον Βέλγο στον κενό χώρο κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-7.

Lincoln: Palmer; Bradley, Montsma, Eyoma, Melbourne; Edun, Bridcutt (Hopper 59′), Jones (McGrandles 59′); Anderson, Grant, Scully

Liverpool: Adrian; N.Williams, R.Williams, Van Dijk (Fabinho 46′), Tsimikas; Grujic, Jones; Shaqiri (Keita 75′), Minamino, Elliott (Jota 57′); Origi