Klopp: «Χάσαμε την υπομονή μας και αυτό μας κόστισε το παιχνίδι»

Οι Κόκκινοι ήττηθηκαν για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις, στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη West Ham, με 3-2.

Οι γηπεδούχοι παρότι ισοφαρίστηκαν στο τέλος του ημιχρόνου, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Divock Origi απλώς να μειώνει, με τους Λονδρέζους να παίρνουν τη νίκη και να προσπερνούν τη Liverpool στη βαθμολογία με έναν βαθμό.

Δείτε τι είχε να πει ο Jurgen Klopp για την εμφάνιση της ομάδας και το αποτέλεσμα καθώς και τις διαιτητικές αποφάσεις μέσω VAR:

Για το αποτέλεσμα και την εμφάνιση της Liverpool και την άποψή του για το πρώτο γκολ της West Ham που μέτρησε κανονικά…

«Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού αλλά ήμασταν ήδη πίσω στο σκορ με 1-0 από στημένη φάση. Ισοφαρίσαμε με ένα υπέροχο γκολ και πραγματικά είχαμε πάρει τα ηνία του παιχνιδιού. Προφανώς η West Ham παίζει πολύ καλά φέτος αλλά σήμερα ήταν κάτι από την παλιά West Ham – κάθισαν πίσω και περίμεναν να μας τιμωρήσουν από στημένες φάσεις και αντεπιθέσεις. Στο πρώτο ημίχρονο δεν αφήσαμε κάτι τέτοιο να συμβεί εκτός από ένα στημένο, αν είμαι 100% σωστός, στη φάση όπου πέτυχαν το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε τη μπάλα αρκετές φορές, περισσότερες από ότι στο πρώτο ημίχρονο. Τα άλλα δύο γκολ τα πέτυχαν από αντεπίθεση και στημένη φάση – το δεύτερο ήταν εξαιρετικά εκτελεσμένο κόρνερ και ωραίο τελείωμα από τον Zouma. Αλλά όλα αυτά δεν έπρεπε να συμβούν γιατί θα μπορούσαμε να ελέγξουμε και το δεύτερο ημίχρονο. Για κάποιο λόγο μου φάνηκε ότι χάσαμε την υπομονή μας, ήταν σαν να μην είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες και θέλαμε να αλλάξουμε τα πράγματα που κάναμε λάθος. Στην πραγματικότητα ο τρόπος παιχνιδιού μας άλλαξε πολύ νωρίς, έπρεπε να ανέβουμε πιο ψηλά για να το κάνουμε για να έχουμε καλύτερη προστασία που εν τέλει δεν είχαμε. Μετά ήμασταν σε καταστάσεις που χάσαμε τη μπάλα. Έτσι ακριβώς εξελίχθηκε το παιχνίδι».

Για τις αποφάσεις σχετικά με το πρώτο γκολ και το μαρκάρισμα του Aaron Creswell στον Jordan Henderson…

«Ναι, για αυτό μίλησα πρώτα για το παιχνίδι ανεξάρτητα από αυτές τις αποφάσεις. Ναι, χάσαμε το παιχνίδι. Αλλά θεωρώ ότι ήταν ξεκάθαρο φάουλ στον Alisson, πως γίνεται να μην είναι; Ο ώμος του Ogbonna τον εμποδίζει να πιάσει τη μπάλα. Δεν ξέρω ποιος ήταν VAR σήμερα. Δε γίνεται πάντα να το βλέπει ο διαιτητής μέσα στο παιχνίδι, αλλά σε μια δύσκολη κατάσταση όπως αυτή θα πρέπει και ο διαιτητής να βοηθάει. Πως γίνεται να μην είχε ήδη σφυριχτεί αυτό φάουλ; Αλλά ο διαιτητής το έκανε εύκολο για τον εαυτό του και σκέφτηκε αμέσως τον VAR. Ο VAR το είδε και είπε ότι δεν ήταν ξεκάθαρο φάουλ, δεν ξέρω καν γιατί. Μου φάνηκε πολύ παράξενο».

«Μετά, είδα τη φάση με τον Creswell και τον Hendo και από το replay που είδα είναι ξεκάθαρη κόκκινη κάρτα. Δεν χρειάζεται να γίνει συζήτηση για το αν ήταν ή όχι, ήταν ξεκάθαρο ότι είναι κόκκινη, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως δε δόθηκε. Πιθανότατα ο διαιτητής θα πει ότι βρήκε πρώτα τη μπάλα, αλλά μια επικίνδυνη πρόκληση δε μπορεί να φτάνει σε τέτοιο σημείο στον αντίπαλο, ψηλά στα μπούτια του, δε μπορείς να πηγαίνεις έτσι στη διεκδίκηση της μπάλας. Δεν παίρνουμε φυσικά εμείς τις αποφάσεις και ο διαιτητής δεν ξέρω τι θα πει τώρα, αλλά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού φαινόταν αρκετά σίγουρος με τις αποφάσεις του».

Για την προστασία των τερματοφυλάκων στις στημένες φάσεις…

«Έχει να κάνει με τον διαιτητή σε αυτές τις καταστάσεις. Ο διαιτητής είναι πάντα σωστός. Δεν ξέρω, δεν είναι ότι μαρκάρεις, είναι ότι εμποδίζεις τον τερματοφύλακα. Αυτό κάνουν οι ομάδες. Ο τερματοφύλακας δεν έχει την ευκαιρία να αντιμετωπίσει σωστά μια τέτοια κατάσταση, επειδή αν σπρώξει κάποιον για να έχει χώρο τότε είναι φάουλ του τερματοφύλακα και μετά είναι ένα διαφορετικό πρόβλημα. Είχαμε μερικά τέτοια γκολ φέτος ήδη – ένα από τα γκολ που βάζει η Brentford απέναντι στην Arsenal είχα πει ότι είναι φάουλ στον τερματοφύλακα γιατί είχαν κατεβάσει το χέρι του τερματοφύλακα σε εκείνη τη φάση. Δεν το αντιλήφθηκαν πολλοί άνθρωποι όπως εγώ, για να είμαι ειλικρινής – οι άνθρωποι του ποδοσφαίρου, ναι, αλλά όλοι οι υπόλοιποι προφανώς όχι και ειδικότερα οι διαιτητές. Για τους τερματοφύλακες είναι δύσκολο και θα συμβαίνει πολύ συχνά αν δεν επεμβαίνουν οι διαιτητές. Είναι, για μένα, καθαρό φάουλ και ο τερματοφύλακας είναι τελείως μόνος του εκείνη τη στιγμή γιατί κανείς δε μπορεί να τον βοηθήσει, γιατί του γίνεται φάουλ, η μπάλα μπαίνει στα δίχτυα και μετά φαίνεται χαζός και αυτό είναι όλο. Δε θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο».