Klopp: «Υπεύθυνοι αποκλειστικά εμείς για την ήττα»

Αυτή ήταν η εκτίμηση του Jurgen Klopp, μετά την ήττα με 3-1 από τη Brentford τη Δευτέρα το βράδυ, στο GTech Community Stadium.

Το αυτογκόλ του Konate, και η κεφαλιά του Wissa, έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους, στο πρώτο ημίχρονο.

Το γκολ του Oxlade Chamberlain στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, έδωσε ελπίδες στους Reds, ωστόσο η Liverpool δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και λίγα λεπτά πριν το τέλος, δέχθηκε το τελικό 3-1 από τον Mbeumo.

Δείτε τι είχε να πει ο Klopp:

Για το αποτέλεσμα και την εμφάνιση της Liverpool…

«Η αρχή στο παιχνίδι ήταν αρκετά καλή – είχαμε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες, και θα έπρεπε να έχουμε σκοράρει πριν καν η Brentford πάρει το πρώτο κόρνερ της. Το ξέρω ότι ο κόσμος δε θέλει να το ακούσει αυτό, αλλά χρησιμοποιούν οτιδήποτε σε τέτοιες καταστάσες και για αυτό είναι πολύ δύσκολο να αμυνθείς. Θα πρέπει να το ξαναδώ, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι. Μετά η μπάλα πέρασε, ο Ibou δε μπορούσε να τη δει όταν χτύπησε πάνω του, και μετά μπήκε το αυτογκόλ. Γνωρίζαμε εξ αρχής ότι είναι μια δυνατή ομάδα, και δε μπορείς να αποφύγεις όλα τα κόρνερ και όλα αυτά τα πράγματα».

«Το παιχνίδι ουσιαστικά καθορίστηκε από το δεύτερο γκολ, που είναι ξεκάθαρα δική μας ευθύνη και τίποτα άλλο. Γλιτώσαμε με το offside που έδωσε ο VAR, το οποίο είναι εντάξει, αλλά μετά δεν ήμασταν καθόλου έτοιμοι όταν έκαναν εκ νέου επίθεση. Έκαναν τη σέντρα και πέτυχαν το γκολ, που ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι υπέρ τους. Είχαμε μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, την κεφαλιά του Ibou που ήταν αμαρκάριστος, τη φάση του Ox μέσα στην περιοχή που δε μπόρεσε να κοντρολάρει καλά τη μπάλα, και φυσικά υπάρχει και η φάση του Darwin και του Κώστα. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε εξαιρετικά, ακριβώς όπως θέλαμε. Είχαμε τον Robbo να δημιουργεί ευκαιρία κατευθείαν με το που μπήκε. Είχαμε το γκολ του Darwin που έκανε ένα πολύ ωραίο τελείωμα, που όμως ήταν για λίγο offside. Μετά όμως πετύχαμε άμεσα ένα όμορφο γκολ με τον Ox, που μας βοήθησε, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος χάναμε τον ρυθμό και δεν είχαμε μετά ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι μας».

«Νιώσαμε την ένταση του παιχνιδιού και τη στιγμή που πήγαμε να προσαρμοστούμε ξανά, δεχθήκαμε το τρίτο γκολ, το οποίο έπρεπε να ακυρωθεί για μένα, γιατί είναι ένα σπριντ και από τους δύο παίκτες και όταν δέχεσαι σπρώξιμο, μπορείς να χάσεις την ισορροπία σου και να πέσεις κάτω. Δεν είναι προφανώς κάποιο σκληρό φάουλ ή κάτι τέτοιο, απλά μια μικρή κατάσταση την οποία μπορείς να σφυρίξεις, αλλά προφανώς ο Stuart Atwell το είδε διαφορετικά. Ο VAR που το τσέκαρε, δεν έδωσε κάτι, γιατί υπάρχει αυτή η φράση πλέον το αν δεν είναι ξεκάθαρο και προφανές δε σφυρίζεται. Οπότε, το δεύτερο γκολ έκρινε το παιχνίδι, το τρίτο δεν έπρεπε να μετρήσει, και εμείς θα μπορούσαμε να έχουμε παίξει πολύ καλύτερα».

«Από στημένες φάσεις, η Brentford πάντα έχει την ευκαιρία να προκαλέσει χάος. Αυτό κάνουν και το κάνουν πολύ καλά. Το σέβομαι αυτό και το κάνουν με πολύ καλή οργάνωση αλλά είχαμε αρκετές ευκαιρίες σε ένα όχι και τόσο καλό παιχνίδι για μας. Είχαμε ευκαιρίες ακόμη κι έτσι, και πρέπει να βελτιωθούμε και σε αυτό το κομμάτι, σε άλλες στιγμές όπως στο δεύτερ γκολ – είναι δώρο από μας και αυτό είναι που πραγματικά με εκνεύρισε. Τα άλλα γκολ, το ένα έπρεπε να ακυρωθεί και το άλλο ήταν άτυχο. Ναι δεν αισθάνομαι ωραία μετά από αυτήν την εμφάνιση. Ο συνεργάτης σας από το BBC με ρώτησε πόσο χειρότεροι είμαστε σε σχέση με πέρσι και συνέκρινε τα δύο παιχνίδια – στο περσινό παιχνίδι εδώ είχαμε φέρει 3-3. Νομίζω ότι τώρα είχαμε περισσότερες ευκαιρίες από ότι πέρσι, και όλα τα άλλα ήταν τα ίδια, ένα άγριο και χαοτικό παιχνίδι όπως και τώρα. Τα έδωσαν όλα, και εμείς παλέψαμε, δεν είναι ότι δεν παλέψαμε, αλλά στο τέλος εμείς είμαστε υπεύθυνοι για την ήττα».

Για την αμυντική λειτουργία της Liverpool…

«Στο τέλος φαινόταν ότι μπορούν να μας βάλουν και τέταρτο γκολ με τις αντεπιθέσεις, αλλά αυτό έγινε όταν μας έκαναν το 3-1 και εμείς είχαμε ανέβει πολύ ψηλά. Ο τρόπος που παίζουν είναι ξεκάθαρος. Και ο τρόπος που αμυνθήκαμε στο δεύτερο γκολ δε με εξέπληξε, είναι απλό, είναι λάθος. Απλώς έβγαλαν σέντρα την οποία έπρεπε να αντιμετωπίσουμε καλύτερα έχοντας δύο παίκτες, αλλά παρόλα αυτά αφήσαμε και πάλι να γίνει η σέντρα και μετά είχαν δύο παίκτες στο πίσω δοκάρι, το οποίο ξέραμε ότι το κάνουν από πριν, οπότε έπρεπε να πηδήξουμε στο σωστό timing, κάτι που δεν κάναμε και για αυτό αυτό το γκολ έπρεπε να το αντιμετωπίσουμε πολύ καλύτερα. Αλλά δεν έχει να κάνει με τη γενική λειτουργία που αμυνόμαστε».

«Δε μπορείς να αντιμετωπίζεις σωστά όλες τις μακρινές μπαλιές. Ήταν ευθείς στο παιχνίδι τους – αυτό τους περιορίζει σε ορισμένες οπτικές αλλά σε τέτοιου είδους παιχνίδια, τους δίνει πάντα τη δυνατότητα να δημιουργήσουν χάος, και το οργανώνουν πολύ καλά όλο αυτό, με όλο τον σεβασμό μου, οπότε είναι καλό για αυτούς. Αλλά δε μπορείς πάντα να αμυνθείς τέλεια, πρέπει επίσης να παλέψεις και να αξιοποιήσεις τις ευκαιρίες σου, επειδή η αμυντική τους λειτουργία δεν είναι ότι δε μας επέτρεψε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Οπότε δε θα ήταν καμία έκπληξη αν το παιχνίδι ήταν 2-2 μετά από 55 λεπτά, και από εκεί και έπειτα θα λάτρευα να δω πως θα πήγαινε το παιχνίδι. Αλλά αυτό δεν έγινε και όταν δεχθήκαμε το τρίτο γκολ, μπορούσατε να δείτε ότι μετά από όλα αυτά τα έντονα παιχνίδια που είχαμε – δε φαινόταν ότι υπήρχε πίστη πλέον για κάτι διαφορετικό».

Για τις 3 αλλαγές το ημίχρονο…

«Ο Virgil μου είπε ότι ένιωσε λίγο τον μυ του αλλά είπε ότι είναι καλά, και είναι πολύ καλός κριτής σε αυτά τα πράγματα. Αλλά δεν ήθελα να ρισκάρω- και οι φυσικοθεραπευτές μας έδειξαν αρκετά χαρούμενοι που δεν πήρα το ρίσκο. Αλλά δε θεωρώ ότι είναι τραυματισμός, απλά ένιωσε την ένταση του παιχνιδιού. Ναι, οι άλλες δύο ήταν για τακτικούς λόγους. Προφανώς είχαμε ευκαιρίες. Μπορούσαμε να βάλουμε τον Naby, ο οποίος νομίζω ότι έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, αλλά και τον Robbo – ο οποίος δημιούργησε ευκαιρία κατευθείαν με το που μπήκε στο παιχνίδι. Χρειαζόμασταν αυτήν την ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας, και για αυτό έγιναν οι αλλαγές».

Για το τι είπε στην ομάδα του στο ημίχρονο…

«Ξεκινήσαμε καλά και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι δεν είναι; Οπότε τίποτα ιδιαίτερο. Απλά έπρεπε να υπενθυμίσουμε στα παιδιά όλα αυτά τα πράγματα που πρέπει να κάνουμε για να δημιουργήσουμε προβλήματα στη Brentford. Οπότε ένα 2-0 είναι καλό αλλά και επικίνδυνο, και νομίζω ότι το δείξαμε άμεσα. Όταν ήταν 2-1, ήμασταν πιο κοντά στην ισοφάριση από ότι ήταν η Brentford στο τρίτο γκολ. Αλλά παρέμεινε μια μεγάλη μάχη επειδή η Brentford τα έδωσε όλα. Φυσικά άξιζαν τη νίκη, είναι ξεκάθαρο αυτό, αλλά όπως είπα το δεύτερο γκολ καθόρισε το παιχνίδι, επειδή αν στο δεύτερο ημίχρονο σκοράραμε και ήταν η ισοφάριση θα ήταν πολύ καλύτερο από το 2-1. Αυτό είναι όλο».

Για τη θέση της Liverpool στο πρωτάθλημα…

«Για να αλλάξουμε τη θέση μας στο πρωτάθλημα πρέπει να κερδίζουμε παιχνίδια, αλλά τώρα κάναμε ακριβώς το αντίθετο, οπότε δεν κερδίσαμε κάτι από το παιχνίδι. Όπως είπα, πρέπει να κερδίζουμε παιχνίδια και για την ώρα έχουμε πολλές απουσίες, και αυτό φαίνεται από τις αλλαγές που έχουμε και όταν κάνουμε δεν είναι ότι έχουμε πολλούς επιθετικούς παίκτες για να ξεκουράσουμε κάποιον και να πούμε ‘ εντάξει, έκανες πολλά, αρκετά για σήμερα’. Οπότε αυτή τη στιγμή πρέπει όλοι να παλέψουν. Αυτή είναι η κατάσταση και τίποτα άλλο».