Klopp: «Σαν ήττα το σημερινό αποτέλεσμα»

Ο Jürgen Klopp παραδέχτηκε ότι η ισοπαλία της Liverpool με 1-1 με την West Bromwich Albion έχει την αίσθηση της ήττας, δηλώνοντας ότι η ομάδα του δεν άξιζε να κερδίσει το παιχνίδι της Κυριακής στο Anfield.

Ακολουθήστε το LiverpoolFans.gr τώρα ΚΑΙ στο Twitter!

Το υπέροχο γκολ του 12ου λεπτού του Sadio Mane έβαλε τους πρωταθλητές μπροστά στα πρώτα στάδια μιας κυρίαρχης απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ και, αφού οι επισκέπτες είχαν επιστρέψει στον αγώνα μετά το διάλειμμα, ο Semi Ajayi πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης μέσα στα τελευταία 10 λεπτά.

Ο Roberto Firmino έφτασε στη συνέχεια πολύ κοντά σε ακόμη ένα νικητήριο γκολ, αλλά ο Βραζιλιάνος δεν πανηγύρισε έπειτα από μια ωραία απόκρουση του Sam Johnstone.

«Ναι, αλλά ξέρω ότι έχουμε έναν βαθμό περισσότερο από πριν, οπότε είναι εντάξει», απάντησε ο Klopp, όταν ρωτήθηκε αν το αποτέλεσμα «αισθάνθηκε σαν απώλεια από ορισμένες απόψεις».

«Το πρόβλημα που έχω είναι νομίζω ότι η West Brom άξιζε τον βαθμό – είναι δικό μας λάθος, αλλά άξιζαν έναν βαθμό στο δεύτερο ημίχρονο.

«Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πολύ περίεργο παιχνίδι, δεν γνωρίζω ακόμα τα στατιστικά, αλλά φαίνεται ότι ήταν 90/10 κατοχή ή κάτι τέτοιο. Δεν μπορώ να θυμηθώ μια αντεπίθεση ή οτιδήποτε άλλο, απλά παίζαμε και είναι μια τεράστια πρόκληση, το ξέρω, να παραμείνουμε σε καλό δρόμο και να επιμένουμε ξανά και ξανά και ξανά.

«Αλλά θα έπρεπε να το κάναμε γιατί από την άλλη πλευρά είναι ακριβώς η ίδια πρόκληση να υπερασπιστεί όπως η West Brom υπερασπίζεται για 95 λεπτά, γιατί δεν άλλαξαν τίποτα όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0.

«Τα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, είχαν περισσότερες καταστάσεις από ότι στο σύνολο του πρώτου ημιχρόνου και θα μπορούσαμε να το τακτοποιήσουμε περνώντας απλά εύκολα και γρήγορα την μπάλα στον επόμενο παίκτη. Προετοιμάστε τη θέση για τη μεταβίβαση, καθώς και για τις διαδρομές και τέτοια πράγματα.

«Έτσι θα μπορούσαμε να το κάνουμε και δεν το κάναμε και για αυτό φταίμε ότι είναι στο τέλος 1-1 και όχι 1-0 ή 2-0 ή οτιδήποτε άλλο. Αυτό πρέπει να αποδεχτούμε και φυσικά το κάνουμε αυτό.»

Η ισοπαλία σημαίνει ότι οι Reds κάθονται τώρα με τρεις βαθμούς διαφορά στην κορυφή της Premier League.

Το ταξίδι της Τετάρτης στη Newcastle United αντιπροσωπεύει το τελευταίο παιχνίδι της Liverpool για το 2020 και ο Klopp ελπίζει ότι η ομάδα του θα ανταποκριθεί με χαρακτηριστικό τρόπο στην αποτυχία της Κυριακής.

«Δεν είναι η πρώτη μέρα μου στη δουλειά», είπε ο Γερμανός.

«Θα έπρεπε να έχουμε κερδίσει το παιχνίδι, ή θέλαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι και δεν το κάναμε, και τώρα είμαστε όλοι ‘απογοητευμένοι’ ή οτιδήποτε άλλο. Τα αγόρια είναι πιο θυμωμένα από οτιδήποτε άλλο γιατί ξέρουν ότι δεν ήταν τέλειο, αλλά αυτό είναι και τώρα, φυσικά, πρέπει να παίξουμε το επόμενο παιχνίδι σε τρεις ημέρες.

«Δεν ζούμε σε ονειρικό έδαφος και απλώς κερδίζουμε ποδοσφαιρικούς αγώνες γιατί θέλουμε να τους κερδίσουμε: πρέπει να δουλέψουμε για αυτό και πρέπει να παίξουμε για αυτό και πρέπει να τελειώσουμε τις καταστάσεις και πρέπει να κάνουμε πάσες σωστές στιγμές. Αυτά τα πράγματα, που μπορούν να τα κάνουν τα αγόρια. Αυτό είναι.

«Στο τέλος, φέραμε ισοπαλία σε ένα παιχνίδι της Premier League, αυτό μπορεί να συμβεί. Μπορεί να συμβεί εναντίον της West Brom, είχαν έναν νέο προπονητή και έπαιξαν στο πρώτο ημίχρονο ένα σύστημα που δεν έβλεπα πολύ στη ζωή μου, 6-4 ή οτιδήποτε άλλο. Είναι εντάξει, έχουν προκλήσεις να παραμείνουν τέτοιοι πειθαρχημένοι για την υπόλοιπη σεζόν.

«Πρέπει επίσης να είμαστε πειθαρχημένοι, με διαφορετικό τρόπο. Πρέπει να κάνουμε και τα δύο, να είμαστε επιθετικοί και ενεργοί, δημιουργικά και αμυντικά. Αυτό πρέπει να κάνουμε και θα μπορούσαμε να το κάνουμε καλύτερα απόψε. Αυτό είναι.

«Ο Joel τραυματίστηκε και δεν είναι η πρώτη φορά που τραυματίζεται κεντρικός αμυντικός μας. Φυσικά δεν είναι καλό, ειδικά τώρα καθώς ήταν και πάλι σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά δεν μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό. Απλώς πρέπει να το αποδεχτούμε και να συνεχίσουμε.»