Jota λαμπρός την οδηγεί | Liverpool 2-0 Leicester City: Match Review

Χάρη σε 2 γκολ του τρομερού Diogo Jota, η Liverpool επικράτησε 2-0 της Leicester City στο Anfield και μείωσε εκ νέου τη διαφορά της στους 9 βαθμούς από την κορυφή της Premier League (με παιχνίδι λιγότερο).

Επόμενο ματς για τους Reds, την Κυριακή (13/2, 16:00) στο Turf Moor με την Burnley για την 25η αγωνιστική της Premier League.

Οι υποχρεώσεις του πρωταθλήματος επέστρεψαν, με τη Liverpool να κάνει το καθήκον της εύκολα και… σβηστά, καθώς επικράτησε με 2-0 της Leicester στο Anfield για την 24η αγωνιστική της Premier League και μείωσε εκ νέου τη διαφορά της στους 9 βαθμούς (51 β.) από την πρωτοπόρο Manchester City (60 β.), έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Reds ήταν Diogo Jota, με τον Πορτογάλο επιθετικό να σημειώνει και τα δύο γκολ της αναμέτρησης.

Κόκκινο προβάδισμα με φορμαρισμένο Jota

Ο Jurgen Klopp άφησε στον πάγκο τον Κώστα Τσιμίκα (ο οποίος δεν πήρε χρόνο συμμετχοχής), όπως και τον Mo Salah που επέστρεψε από το Copa Africa, με τον Luis Diaz να ξεκινάει βασικός και να κάνει την πρώτη του εμφάνιση στην Premier League.

Οι Reds κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Firmino να απειλεί πρώτος στο 6ο λεπτό χωρίς να βρει στόχο. Η Leicester μπλόκαρε επιθετικά τη Liverpool, με τον Alexander-Arnold να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 19ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Schmeichel έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Τη λύση στην ομάδα του Klopp έδωσαν οι στημένες φάσεις και έτσι ήρθε το πρώτο γκολ. O Alexander-Arnold εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Van Dijk πήρε την κεφαλιά, ο Schmeichel απέκρουσε και ο Jota που ακολουθούσε τη φάση έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 34ο λεπτό.

Jota strikes again!

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έπεσε αισθητά, με τη Liverpool να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να φορτσάρει στο τελευταίο 20λεπτο ψάχνοντας το δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού πέρασε στο ματς ο Salah, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κεφάτος στην επιστροφή του μετά το Copa Africa. Ο Luis Diaz άνοιξε τον… χορό των χαμένων ευκαιριών στο 69ο λεπτό, ενώ ο Αιγύπτιος έχασε 3 μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει (74′, 75′, 78′).

Οι «αλεπούδες» απείλησαν για πρώτη φορά στο 81ο λεπτό, με το σουτ του Iheanacho από αριστερά στην περιοχή να φεύγει άουτ, ενώ ο Schmeichel σταμάτησε ξανά τον Diaz ένα λεπτό αργότερα.

Μετά από τόσες χαμένες ευκαιρίες, ο Jota ήταν εκείνος που έδωσε ξανά τη λύση στη Liverpool. Ο Πορτογάλος δέχτηκε τρομερή ασίστ από τον Matip και με δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Schmeichel για το τελικό 2-0 στο 87ο λεπτό.

Αυτό ήταν το 12ο γκολ του στη φετινή Premier League (17ο σε όλες τις διοργανώσεις) και παραμένει 2ος σκόρερ στο πρωτάθλημα πίσω από τον Salah (16).

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson; Fabinho, Thiago, Jones (Elliott 59′); Jota, Diaz (Minamino 90′), Firmino (Salah 59′)

Leicester: Schmeichel; Justin, Amartey, Ndidi, Thomas; Albrighton, Dewsbury-Hall, Soumare (Tielemans 60′), Maddison; Lookman (Barnes 79′), Daka (Iheanacho 60′)