Football, bloody hell | Liverpool 4-3 Tottenham: Match Review

Η Liverpool προηγήθηκε με 3-0 κόντρα στην Tottenham, κατάφερε να ισοφαριστεί στο 90+3′ αλλά ο Jota τη λύτρωσε στο 90+4′, χαρίζοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του Klopp (4-3), η οποία ανέβηκε στην 5η θέση προσπερνώντας τους Spurs 5 αγωνιστικές πριν το φινάλε της Premier League.

Επόμενο ματς για τους Reds την Τετάρτη 3/5 (22:00) με τη Fulham για την εξ αναβολής 28η αγωνιστική της Premier League.

Premier League at its finest. Το καλύτερο πρωτάθλημα στον κόσμο χάρισε ξανά μια μοναδική παράσταση στο Anfield, με τη Liverpool να προηγείται με 3-0 της Tottenham, να ισοφαρίζεται στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και στο αμέσως επόμενο λεπτό να λυτρώνεται με γκολ του Jota για το 4-3.

Οι Reds με την 4η διαδοχική τους νίκη βρίσκονται πλέον στην 5η θέση με 56 βαθμούς, καθώς άφησαν στην 6η θέση την Tottenham (54 β.), έχοντας και ματς λιγότερο (το μεσοβδόμαδο με τη Fulham). Στην 4η θέση είναι η Manchester United (63 β. με δύο ματς λιγότερα).

Το πρόγραμμα της Liverpool μέχρι το τέλος της σεζόν

28η αγωνιστική (εξ αναβολής): Liverpool – Fulham / Τετάρτη 3 Μαΐου 22:00
35η αγωνιστική: Liverpool – Brentford / Σάββατο 6 Μαΐου 19:30
36η αγωνιστική: Leicester – Liverpool / Σάββατο 13 Μαΐου 17:00
37η αγωνιστική: Liverpool – Aston Villa / Σάββατο 20 Μαΐου 17:00
38η αγωνιστική: Southampton – Liverpool / Κυριακή 28 Μαΐου 18:30

Η Liverpool μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στο ματς. Οι Reds άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Jones μετά από ωραία σέντρα του Alexander-Arnold, ο Diaz έκανε το 2-0 δύο λεπτά αργότερα με εντυπωσιακό πλασέ στην κίνηση, ενώ στο 15ο λεπτό ο Salah ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 από το σημείο του πέναλτι, σκοράροντας στο 300ό του παιχνίδι με τη Liverpool.

Η Tottenham στη συνέχεια βρήκε τον τρόπο για να συνέλθει από το σοκ. Ο Kane μείωσε σε 3-1 στο 40ό λεπτό κι εκεί η κατάσταση έδειχνε να αλλάζει.

Οι Λονδρέζοι είχαν δύο δοκάρια με Son και Romero, ενώ στο 77ό λεπτό Νοτιοκορεάτης σκόραρε για το 3-2 και έκανε το ματς… ροντέο.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της Liverpool, ωστόσο στο 90+3′ ο Richarlison βρέθηκε αμαρκάριστος σε πλεονεκτική θέση και με με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3.

Η Liverpool, όμως, βρήκε τη λύτρωση στο αμέσως επόμενο λεπτό. Με τη σέντρα, ο Alisson έκανε το βολέ, ο Lucas γύρισε λανθασμένα την μπάλα προς τα πίσω, ο Jota μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-3, χαρίζοντας μια σπουδαίας σημασίας νίκη στους Reds.

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson; Fabinho, Elliott (Henderson 63′), Jones (Milner 86′); Salah, Diaz (Jota 63′), Gakpo (Nunez 73′)

Tottenham: Forster; Romero, Dier, Davies; Porro (Lucas 90′), Hojbjerg, Skipp (Richarlison 84′), Perisic (Danjuma 90′); Kulusevski (Sarr 66′), Son, Kane