Klopp: «Αν δεν μπορείς να κερδίσεις, τότε μη χάσεις»

Στο 0-0 έμεινε η Liverpool κόντρα στην Everton στο Goodison Park και ο Jurgen Klopp μοιράστηκε τις σκέψεις για το ματς στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου.

Ο Γερμανός τεχνικός πέρα από ένα γενικό σχόλιο για το ντέρμπι, ρωτήθηκε για το αν αγχώνεται για την κατάσταση του Darwin Nunez, για τη θέση του Mo Salah αλλά και τους λόγους για τους οποίους επέλεξε να αντικαταστήσει τον Alexander-Arnold.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Klopp:

Για τις σκέψεις του για το παιχνίδι:

«Ο πρώτος κανόνας των ντέρμπι είναι: «Αν δεν μπορείς να κερδίσεις, τότε μη χάσεις». Θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει σήμερα, όμως ταυτόχρονα θα μπορούσαμε και να είχαμε χάσει. Αν μετρήσουμε την ποσότητα των ευκαιριών που είχαμε εμείς και που είχε η Everton, ίσως να ήμασταν αυτοί που αξίζαμε τη νίκη. Απ’ την άλλη, ο Ali έκανε 2 εξαιρετικές αποκρούσεις και πέτυχαν ένα γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οπότε, ήταν ένα έντονο ματς, προσπαθήσαμε να παλέψουμε μετά από ένα υπερβολικά έντονο ματς την Τετάρτη. Στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά έμοιαζε με παιχνίδι που πήγαινε από τη μια πλευρά στην άλλη, επειδή δεν διεκδικούσαμε τις δεύτερες μπάλες, μετά τις εκτελέσεις των στημένων. Μερικά από αυτά ήταν καλά και δεν τα εκμεταλλευτήκαμε. Αξιοποίησαν μερικές στιγμές που ήμασταν «ανοιχτοί» μετά από στημένα, αλλά πέρα απ’ αυτές τις περιπτώσεις δεν μας προκάλεσαν πολλά θέματα».

Για το αν ο Salah βρίσκεται περισσότερο πλάγια φέτος:

«Όχι, δεν βρίσκεται περισσότερο εκεί σε σχέση με άλλες χρονιές. Θέλουμε να έχουμε τον Μο περισσότερο σε αυτή τη θέση, αλλά θέλουμε να τον έχουμε πιο συχνά και σε κεντρικές θέσεις, όπως πάντα. Σήμερα επιθυμούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τα παιδιά σε πιο κεντρικό ρόλο, αλλά δεν είχαμε το χρόνο να προπονηθούμε σ’ αυτό. Δεν είμαι σίγουρος πως ήμουν σαφής απ’ το τι ζητούσαμε στο πρώτο ημίχρονο. Σε ορισμένες στιγμές που ο Mo ή ο Luis πήγαιναν πιο πίσω, υπήρχε ελεύθερος χώρος ανάμεσα στις γραμμές, αφού και ο Darwin κρατούσε αρκετά πίσω την τελευταία ζώνη άμυνας. Ωστόσο δεν το κάναμε συχνά αυτό σήμερα. Δε νομίζω πως είναι αρκετά στα πλάγια αυτή τη σεζόν, ίσως σήμερα σε κάποιες στιγμές να ήταν. Αλλά θα μπορούσε να σκοράρει πάλι στην τελευταία φάση».

Για το αν η αλλαγή του Alexander-Arnold ήταν για λόγους τακτικής και το αν διαχειρίζεται τον χρόνο του:

«Πρέπει να κάνουμε διαχείριση στον χρόνο του. O Milner παίζει στο κέντρο και στις δύο θέσεις στα άκρα της άμυνας, οπότε σκεφτήκαμε ξανά ότι θα ήταν σημαντικό να φέρουμε φρέσκα πόδια στο γήπεδο. Γι’ αυτό το αποφασίσαμε. Ο Trent παίζει συνεχώς, ο Robbo το ίδιο και σε τέτοιες στιγμές, που έχουμε εναλλακτικές, πρέπει να τις χρησιμοποιήσουμε. Δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση του Trent, ακόμα και αν ξέρω πως μπορεί να παίξει αρκετά καλύτερα απ’ ότι σήμερα. Χρειάζεται να προχωρήσουμε έτσι σ’ αυτή την περίοδο, δεν μπορούμε να βάζουμε για 90 λεπτά συνεχώς. Πρέπει να κοιτάξουμε που μπορούμε να κάνουμε αλλαγές και να φέρουμε νέα δυναμική στο ματς».

Για το αν είναι ζήτημα οι χαμένες ευκαιρίες του Nunez:

«Όχι. Παίζουμε συνεχώς, που σημαίνει ότι δεν μπορούμε να προπονούμαστε κανονικά σε συχνή βάση. Ήταν τιμωρημένος σε μια εβδομάδα που είχαμε 2-3 κανονικές προπονήσεις, οι υπόλοιπες ήταν ατομικές. Στις προπονήσεις, φαινόταν πολύ καλά, αλλά ακόμα δεν έχει ενσωματωθεί πλήρως και είναι απολύτως φυσιολογικό. Είχε ορισμένες ευκαιρίες που θα μπορούσε να σκοράρει, όμως γνωρίζω πως στο μέλλον θα πετύχει γκολ σε αντίστοιχες στιγμές. Ήταν αρκετά έντονο το ματς γι’ αυτόν σήμερα. Έπρεπε να αποφασίσουμε ποιος θα παίξει βασικός, αφού ο Bobby μετά τον τραυματισμό του έπαιξε 3 σερί ματς. Γι’ αυτό πήραμε την απόφαση να βάλουμε βασικό τον Darwin και τα κατάφερε για 80 λεπτά. Δεν υπάρχει ανησυχία (), είναι όλα καλά αυτή τη στιγμή»