Genk 1 – 4 Liverpool – Βαθμολογίες Παιχτών: The Ox is back!

Με σβηστές μηχανές η Liverpool πήρε τη δεύτερη νίκη της στους ομίλους του Champions League επικρατώντας με 1-4 της Genk και πέρασε στη δεύτερη θέση του ομίλου με 6 βαθμούς.

Κόντρα σε μια Genk που το πάλεψε στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής, η ομάδα μας πέτυχε 4 γκολ, δεν κατάφερε -γι’ακόμα μια φορά- να κρατήσει το clean sheet και επέστρεψε στην Αγγλία με τους 3 βαθμούς της νίκης στο τσεπάκι σε ένα ξεκούραστο παιχνίδι όπου Ox και Keita πήραν χρόνο συμμετοχής.

Ο Oxlade-Chamberlain με όμορφο σουτ εκτός περιοχής πέτυχε μόλις στο 2′ το 0-1. Η Genk στη συνέχεια δημιούργησε φάσεις, δεν κάταφερε όμως να πετύχει κάποιο γκολ, ενώ είδε και τον διαιτητή σωστά να ακυρώνει το τέρμα του Samata μετά από υπόδειξη του επόπτη για offside.

Στην επανάληψη η Liverpool κυριάρχησε στην κατοχή, και πέτυχε 3 γκολ με απίστευτο σουτ του Ox, με πανέμορφη ομαδική συνεργασία των Wijnaldum-Firmino-Salah-Mane και πολύ όμορφη κίνηση με σώμα και τελείωμα του Salah. To μόνο που κατάφερε η Genk είναι να πετύχει το γκολ της τιμής στο 88′ με τον Odey.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Mια πολύ σημαντική επέμβαση στην αρχή του παιχνιδιού, και 2-3 επεμβάσεις ρουτίνας στη συνέχεια. Πολύ καλός και πάλι με την μπάλα στα πόδια. Καλός ο Adrian, καλύτερος όμως ο Alisson.

Βαθμολογία: 7/10

Dejan Lovren: Είχε τα προβληματάκια του στην αρχή του παιχνιδιού με τους επιθετικούς της Genk να φεύγουν 2-3 φορές στην πλάτη του, ωστόσο βελτιώθηκε στη συνέχεια. Φέρει ωστόσο ευθύνη και στο γκολ της Genk, καθώς από δικό του λάθος ξεκίνησε η φάση.

Βαθμολογία: 6.5/10

Virgil Van Dijk: Κανένα λάθος για τον Ολλανδό, σε μια πολύ σταθερή εμφάνιση.

Βαθμολογία: 7.5/10

James Milner: Δεν είναι Arnold, το ξέρουμε αυτό, όμως έκανε τη δουλειά που έπρεπε χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Αγωνίστηκε και ως αριστερό μπακ στην επανάληψη, τα κάνει όλα και συμφέρει.

Andrew Robertson: Φάνηκε κουρασμένος, χωρίς να έχει κάποια σημαντική συμμετοχή στο παιχνίδι της ομάδας μας και σωστά αντικαταστάθηκε για να πάρει ανάσες.

Βαθμολογία: 6/10

Fabinho: Ηγετική παρουσία γι’ακόμα μια φορά στο χώρο του κέντρου, όπου δεν άφησε την Genk να κάνει το παιχνίδι της. Επιθετικά δε βοήθησε ιδιαίτερα, αλλά υπάρχουν άλλοι γι’αυτό το λόγο.

Naby Keita: Πολύ σωστές μεταβιβάσεις -οι περισσότερες του γηπέδου μάλιστα-, σωστή πρώτη πάσα, όμορφες συνεργασίες, θετική παρουσία. Τον θέλουμε ανεβασμένο για τη συνέχεια της χρονιάς.

Alex Oxlade-Chamberlain: Θετική παρουσία, ωστόσο όχι κάτι το ιδιαίτερο πέραν των δύο γκολ, τα οποία βέβαια είναι σημαντικότατα οπότε και ανεβάζουν τη βαθμολογία του. Είναι ίσως ο μόνος παίχτης της ομάδας μας που έχει το σουτ από μακρινή απόσταση. Welcome back, Ox!

Βαθμολογία: 8/10 (MOTM)

Sadio Mane: Κινητικός, όχι σε απίστευτο βαθμό αλλά φάνηκε να έχει όρεξη και το γκολ ήρθε ως επιβράβευση με ωραίο τσίμπημα της μπάλας.

Mohamed Salah: Μισό κλικ κάτω από τον Mane στην επανεμφάνισή του, με το πανέμορφο γκολ που πέτυχε να έρχεται και γι’αυτόν ως επιβράβευση της σκληρής δουλειάς που έκανε στο γήπεδο.

Roberto Firmino: Tα έκανε όλα! Αν είχε πετύχει ένα γκολ ίσως να ήταν αυτός ο άνθρωπος του αγώνα, όμως ο Bobby είχε συμμετοχή στις περισσότερες φάσεις της ομάδας μας! Μοίρασε ασσιστ, συμμετείχε στο τρίτο γκολ, έκανε και αυτήν την εκπληκτική ραμπόνα, πίεσε.. Ε, μόνο το γκολ του έλειπε!

Joe Gomez (στο 63′ στη θέση του Andrew Robertson): To.. κακό παιδί της ομάδας! Πέρασε στο γήπεδο ως δεξί μπακ, είχε κάποιες θετικές στιγμές και δέχτηκε και μια κίτρινη κάρτα χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Georginio Wijnaldum (στο 72′ στη θέση του Alex Oxlade-Chamberlain): Ακόμα μερικά λεπτά συμμετοχής για τον Ολλανδό που ξεκουράστηκε και είχε ανάμειξη στο τρίτο γκολ της Liverpool.

Divock Origi (στο 80΄ στη θέση του Roberto Firmino): Άλλη μια συμμετοχή για τον Βέλγο, που αγωνίστηκε κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Θετική παρουσία στο γήπεδο για τη Liverpool, κυρίως μετά τα πρώτα λεπτά. Έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Ox και Keita, δεν έδωσε όμως στον Lallana. 3 βαθμοί με σβηστές μηχανές, άκρως ικανοποιητικό αποτέλεσμα.