Atletico Madrid 2 – 3 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Alisson to the rescue!

Σε ένα παιχνίδι που διασκέδασε τον ουδέτερο φίλαθλο, η Liverpool επικράτησε της Atletico Madrid με 2-3 και έκανε το 3 στα 3 στη φάση των ομίλων του UEFA Champions League.

Δύσκολο βράδυ στο Wanda Metropolitano της Μαδρίτης είχε η Liverpool, όπου αντιμετώπισε μια πολύ παθιασμένη Atletico Madrid, που ήθελε απεγνωσμένα κάποιο αποτέλεσμα για να μην μπει σε περιπέτειες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Jurgen Klopp μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο γήπεδο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Mohamed Salah, ενώ 5 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με εκπληκτικό σουτ του Naby Keita. Ωστόσο κάπου εκεί η ομάδα του Diego Simeone αποφάσισε να παρουσιαστεί στο γήπεδο και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μείωσε σε 2-1 με κοντινό πλασέ του Griezmann στο 20′, ενώ ο ίδιος παίκτης μετά από όμορφη προσπάθεια του Joao Felix έκανε το 2-2 με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ. Το 2-2 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με την Atletico Madrid μάλιστα να είναι και η αδικημένη του ημιχρόνου, χάνοντας ακόμα 2 μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Fabinho εισήλθε στο γήπεδο και «έδεσε» το κέντρο του Klopp αντί του soft Keita, με τον Griezmann να αποβάλλεται από το γήπεδο με ανόητο τρόπο στο 52ο λεπτό, όταν με δολοφονική προβολή έφερε τις σχάρες των παπουτσιών του στο κεφάλι του Firmino. Με εξίσου ανόητο τρόπο ο Hermoso υπέπεσε σε πέναλτι στον Jota στο 78′, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ και πάλι ο Salah διαμορφώνοντας και το τελικό 2-3.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson Becker: Ενώ στα πρώτα λεπτά φάνηκε πως θα είχε ένα πολύ εύκολο βράδυ, εν τέλει κάτι τέτοιο δεν επαληθεύτηκε. Πραγματοποίησε 3 μεγάλες επεμβάσεις στο Α’ ημίχρονο, με αποκορύφωμα το τετ-α-τετ του Griezmann, παίρνοντας δίκαια τον τίτλου του Man of the Match.

Βαθμολογία: 8.5/10 (MOTM)

Trent Alexander-Arnold: Είχε κάποια θέματα στο μαρκάρισμα της δεξιάς πλευράς, ωστόσο να σημειώσουμε πως η Atletico είχε πολλές φορές υπεραριθμία από το συγκεκριμένο άκρο. Φάνηκε να έχει νεύρα προς το τελείωμα του παιχνιδιού, και αυτό αντικατοπτρίζεται και από την κίτρινη κάρτα που δέχτηκε.

Βαθμολογία: 6/10

Atletico 2-3 Liverpool - As it happened - Liverpool FC - This Is Anfield

Andrew Robertson: Περίπου στο ίδιο μήκος κύματος και ο Robertson, με αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις, μια φάση που κάλυπτε τον κατά τα άλλα εκτεθειμένο παίκτη της Atletico και σχεδόν μηδαμινή επιθετική βοήθεια.

Βαθμολογία: 5/10

Atletico Madrid vs Liverpool LIVE: Stream FREE, score – Griezmann double  squares match after Salah and Keita goals

Joel Matip: Φέρει ευθύνη στο δεύτερο τέρμα της Atletico, όπου βγήκε εκτός θέσης για να μαρκάρει τον Joao Felix καλύπτωντας τον Keita. Δεν μπόρεσε να έχει κάποια αντίδραση στο πρώτο γκολ των Ροχιμπλάνκος παρόλο που ήταν σε πλεονεκτική θέση για να ανακόψει την πορεία της μπάλας προς το τέρμα. Αρκετά καλός κατά τα άλλα.

Βαθμολογία: 5.5/10

Virgil Van Dijk: Και αυτός φέρει ευθύνη στο δεύτερο τέρμα της Atletico όπου έχασε τον Griezmann, ενώ φάνηκε να είναι λίγο «shaky» σε διάφορες περιπτώσεις, κάτι που δε μας έχει συνηθίσει ο Virgil.

James Milner: Ψιλοαδιάφορο παιχνίδι για τον James Milner, όπου είχε συμμετοχή στο πρώτο τέρμα του Salah παρόλο που εν τέλει δε χρεώθηκε σε αυτόν. Λίγα πράγματα κατά τα άλλα, χρεώθηκε με κάρτα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Klopp να αναγκάζεται να τον αποσύρει από το παιχνίδι.

Jordan Henderson: Ο καλύτερος από τους αρχικούς 3 του κέντρου, με πολλά τρεξίματα και επιθετικές προσπάθειες, αν και δεν είχαν όλες το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Atletico Madrid 2-3 Liverpool: Salah double on wild Champions League night  - Liverpool FC - This Is Anfield

Naby Keita: Αρνητικός πρωταγωνιστής στα δύο τέρματα της Atletico, οπου οι Lemar και Joao Felix στο πρώτο και το δεύτερο γκολ αντίστοιχα «ξεγλύστρησαν» από αυτόν. Το εξαιρετικό τέρμα που πέτυχε, είναι ο μόνος λόγος που έχει τόσο ψηλή βαθμολογία, καθώς η συνεισφορά του στα αμυντικά καθήκοντα κρίνεται ανεπαρκής.

Atletico Madrid vs. Liverpool score: Mohamed Salah penalty secures  thrilling Champions League win for Reds - CBSSports.com

Mohamed Salah: Δύο τέρματα ακόμα για τον Αιγύπτιο, που έγινε ο πρώτος σκόρερ της Liverpool στο Champions League, ξεπερνώντας τον Steven Gerrard. Είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο τη συγκεκριμένη περίοδο και το αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία.

Βαθμολογία: 7/10

Sadio Mane: Άφαντος στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, αντικαταστάθηκε όπως ήταν λογικό.

Var comes to Liverpool's rescue as 10-man Atletico Madrid denied late  penalty in five-goal thriller

Roberto Firmino: O καλύτερος της επιθετικής τριάδας από θέμα απόδοσης, αν και δεν είχε τα δύο τέρματα του Salah. Πολύ κινητικός, μέσα στις φάσεις, δημιούργησε χώρους και κέρδισε την κόκκινη του Griezmann.

Fabinho (στη θέση του Naby Keita στο 46′): Έκανε ακριβώς τη δουλειά που του ανέθεσε ο Klopp, συμαζεύοντας το κέντρο σε έναν πιο αμυντικογενή ρόλο.

Diogo Jota (στη θέση του Sadio Mane στο 63′): Δε φάνηκε ιδιαίτερα, ωστόσο κέρδισε το πέναλτι το οποίο ο Salah μετέτρεψε σε 2-3.

Alex Oxlade-Chamberlain (στη θέση του James Milner στο 63′): Θετική εμφάνιση από τον Ox, που έδωσε ενέργεια και φαντασία στο χώρο του κέντρου, ενώ είχε και μια πολύ καλή αμυντική στιγμή.

Joe Gomez (στη θέση του Trent Alexander-Arnold στο 85′): Θετική συμμετοχή στο παιχνίδι και για τον Joe Gomez, στη θέση του δεξιού μπακ.

Βαθμολογία: –

Neco Williams (στη θέση του Mohamed Salah στο 92′): Ντεμπούτο στο Champions League για τον νεαρό Ουαλό.

Jurgen Klopp: Γι’ακόμα μια φορά η ομάδα του μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, και με 2 γρήγορα τέρματα θα έλεγε κανείς πως το παιχνίδι είχε ήδη τελειώσει. Ωστόσο αμυντικά η Liverpool έδειξε ανεπαρκής, με πολλά κενά τα οποία η Atletico εκμεταλλεύτηκε για περίπου 40 λεπτά, μέχρι και το σημείο της κόκκινης κάρτας του Griezmann. Θα ήταν κανείς σωστό να πει, πως η Atletico ήταν η καλύτερη ομάδα του γηπέδου, ωστόσο οι 3 βαθμοί σε μια ασυνήθιστα κακή εμφάνιση για την Liverpool είναι καλοδεχούμενοι. Πολύ σωστές και οι αλλαγές του Klopp, με τον Fabinho να αντικαθιστά άμεσα τον Keita, ενώ οι Ox έδωσε στο γήπεδο αυτά που ήθελε ο Γερμανός. Neco Williams και Joe Gomez για να κρατηθεί το θετικό αποτέλεσμα, ήταν επίσης πολύ σωστές κινήσεις.