West Ham v Liverpool 0-2: Βαθμολογίες παικτών: Αλήθεια, ποιος μπορεί να τους σταματήσει;!

Η Liverpool δεν έχει αντίπαλο! Με συνοπτικές διαδικασίες, υπέταξε και την West Ham (0-2) και ανέβασε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στο +19!

Με τη χθεσινή νίκη, η Liverpool κέρδισε και τους 19 της αντιπάλους στην Premier League, γράφοντας ιστορία και όπως φαίνεται απλά περιμένει την… στέψη της!

Με τον Salah και τον Chamberlain να σκοράρουν, οι Reds πέρασαν ένα ήσυχο βράδυ στο (πάντα φιλόξενο) Λονδίνο και το LiverpoolFans.gr σας παρουσιάζει τις ατομικές βαθμολογίες των ποδοσφαιριστών:

Alisson Becker: Στο πρώτο ημίχρονο, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας δεν χρειάστηκε σε καμία περίπτωση, όμως στο δεύτερο ήταν πάντα εκεί. Έκανε τρεις μεγάλες επεμβάσεις και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ακόμα ένα clean sheet και μια ακόμα καλή εμφάνιση!

Βαθμολογία:  8.5/10

Trent Alexander-Arnold: Μέτρια έως κακή εμφάνιση από τον Trent, επιθετικά δεν βοήθησε, ενώ αμυντικά αντιμετώπισε προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο, με αποκορύφωμα το απίστευτο αυτογκόλ που παραλίγο να βάλει. Αντικαταστάθηκε από τον Klopp. Μπορεί και καλύτερα.

Βαθμολογία: 6/10

Joe Gomez: Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Για ακόμα μια φορά ήταν αλάνθαστος, στο λίγο που χρειάστηκε επενέβη και γενικότερα είναι ίσως ο πιο βελτιωμένος παίκτης τη φετινή σεζόν από τότε που επέστρεψε ως σέντερ μπακ.

Βαθμολογία: 8/10

Van Dijk: Γινόμαστε κουραστικοί και γραφικοί, όμως δεν γίνεται να μην λέμε τα ίδια πράγματα κάθε φορά. Το «βουνό» ήταν και σήμερα απροσπέλαστο και το απέδειξε περίτρανα στη φάση που ο Snodgrass προσπάθησε να τον προσπεράσει σε κατάσταση 1v1.

Andy Robertson: Συνεχίζει τις… χαμηλές πτήσεις ο Σκωτσέζος. Αρκετές λάθος πάσες, κακές επιλογές και επιπόλαια λάθη σε σημεία του γηπέδου που δεν επιτρέπονται. Η ξεκούραση την επόμενη εβδομάδα θα του κάνει καλό.

Βαθμολογία: 5.5/10

Jordan Henderson: Ηγετικός, όπως μας έχει συνηθίσει ο αρχηγός. Έλεγξε ολόκληρο το κέντρο, είχε αρκετές προωθήσεις, ενώ βοήθησε πολλές φορές και στο αμυντικό κομμάτι, δημιουργώντας το παιχνίδι από την άμυνα.

Oxlade-Chamberlain: Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για τον Άγγλο. Ήταν δραστήριος, έψαξε συχνά το άνοιγμα χώρων και βοήθησε στη δημιουργία του παιχνιδιού. Πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ το οποίο ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη.

Βαθμολογία: 7.5/10

Gini Wijnaldum: Για ακόμα μια φορά, ο πιο αθόρυβος παίκτης της αναμέτρησης. Σταθερός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχε πολλά ανεβάσματα και πάσες στον χώρο, ενώ λίγο έλειψε να… χαρίσει γκολ στη West Ham και στον Snodgrass, όμως ο Alisson ήταν εκεί.

Βαθμολογία: 7/10

Mohamed Salah: Τι και αν είχε δύο και τρεις παίκτες πάνω του; Ο Αιγύπτιος έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση, πέτυχε ένα τέρμα, άνοιγε συνεχώς την (κλειστή) άμυνα των Λονδρέζων, ενώ έδωσε και μια εντυπωσιακή ασίστ στον Chamberlain για το 0-2. Απλά άψογος!

Βαθμολογία: 9/10 (ΜΟΤΜ)

Roberto Firmino: Πάντα χρήσιμος ο Βραζιλιάνος. Έκανε όλη τη «βρώμικη» δουλειά εκτός περιοχής, έτρεξε, κάλυψε χώρους, δημιούργησε και θα μπορούσε να βρει δίχτυα, με τον Fabianski να του το στερεί. Μια καλή εμφάνιση.

Divock Origi: Εκτός από το κερδισμένο πέναλτι και ένα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, δεν πρόσφερε τίποτε άλλο στο παιχνίδι. Αγωνίστηκε ως αριστερό εξτρέμ και ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει όσο ήθελε από αυτή τη θέση.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

Fabinho: Για ακόμα μια φορά, από την ώρα που πέρασε στο ματς, έκανε όσα λάθη είχαν οι περισσότεροι σε ολόκληρο το παιχνίδι. Βρίσκεται φανερά εκτός ρυθμού και χρειάζεται αγώνες στα πόδια του και προπονήσεις για να επανέλθει στο επιθυμητό επίπεδο.

Βαθμολογία: 4/10

Naby Keita: Αγωνίστηκε ελάχιστα και δε μπορεί να κριθεί.

Βαθμολογία: -/10

Curtis Jones: Αγωνίστηκε ελάχιστα και δε μπορεί να κριθεί.

Jurgen Klopp: Δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στον David Moyes από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η Liverpool κατέβηκε κυρίαρχη στο γήπεδο και το απέδειξε από το πρώτο λεπτό. Εξαιρετικό διάβασμα του αντιπάλου προπονητή και σωστή τακτική ώστε να… «σπάσει το λεωφορείο». Πραγματικά τι άλλο να πούμε για αυτόν τον άνθρωπο; Σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο και δεν έχει κανέναν απολύτως σκοπό να σταματήσει. Μεγάλος Jurgen!

Βαθμολογία: 9.5/10