Watford 0 – 5 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Give the ball to Bobby and he will score!

Σε ένα άνετο μεσημέρι στο Λονδίνο, η Liverpool επικράτησε εύκολα της Watford με 0-5 και επέστρεψε -προσωρινά- στην κορυφή της Premier League.

Πολύ εύκολο αποδείχθηκε το ταξίδι της Liverpool στο Λονδίνο, όπου με μια εξαιρετική εμφάνιση ισοπέδωσε τη Watford επικρατώντας με 0-5, επιστρέφοντας στην κορυφή της Premier League προσωρινά, με το παιχνίδι της Chelsea κόντρα στην Brentford να εκκρεμεί.

Ο Sadio Mane στο 9ο λεπτό μετά από εξαιρετική assist του Salah με εξωτερικό φάλτσο άνοιξε το σκορ, με τον Firmino να διπλασιάζει τα τέρματα της Liverpool πριν το ημίχρονο, σπρώχνοντας την μπάλα σε κενή εστία έπειτα από γύρισμα του Milner. O ίδιος έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα στο ξεκίνημα της επανάληψης με παρόμοιο τρόπο, έπειτα από γύρισμα του Robertson, ενώ λίγο αργότερα ο Mo Salah με εκπληκτική ατομική ενέργεια έγραψε το 0-4. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Roberto Firmino να ολοκληρώνει το χατ τρικ του, για τρίτη φορά σε κενή εστία μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Neco Williams.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Caoimhin Kelleher: Λίγες ήταν οι φάσεις που κινδύνεψε ο Ιρλανδός, ωστόσο είχε μια εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Sarr, που «έσπρωξε» στο δεξί του δοκάρι.

Βαθμολογία: 7/10

Trent Alexander-Arnold: Πιο αμυντικογενή ρόλο είχε ο Trent στο παιχνίδι αυτό, αφήνοντας στον Robertson την ευκαιρία να προωθηθεί αρκετά. Άψογος με «Α» κεφαλαίο όπου χρειάστηκε να επέμβει. Αντικαταστάθηκε στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης για να προστατευτεί από το πρόβλημα που αντιμετώπιζε το προηγούμενο διάστημα.

Βαθμολογία: 8.5/10

Watford vs Liverpool LIVE: Latest Premier League updates - Hello Nice World

Andrew Robertson: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Robertson, με συμμετοχή στο τρίτο τέρμα της Liverpool, και επικίνδυνος σε πολλά σημεία της αναμέτρησης. Αντικαταστάθηκε για λόγους ξεκούρασης όταν το παιχνίδι είχε κριθεί.

Watford 0 Liverpool 5: Salah score sublime hat-trick including another goal  of season contender to ruin Ranieri's start

Virgil Van Dijk: Άψογος σε όποια κατάσταση χρειάστηκε να επέμβει, δείχνοντάς μας μάλιστα από νωρίς στο παιχνίδι το εύρος των μεταβιβάσεών του με βαθιές μπαλιές προς τον Salah.

Βαθμολογία: 8/10

Joel Matip: Στο ίδιο μήκος κύματος με τον Van Dijk, σε ένα πολύ καλο διάστημα για όλη την άμυνα της Liverpool.

Jordan Henderson: Μεστός, κινητικός, πίεσε, οργάνωσε και έκανε τα πάντα στα πρώτα 2/3 του γηπέδου. Πραγματικά αρχηγική εμφάνιση, καλύπτοντας το κενό που άφησε ο συνήθης παρτενέρ του, Fabinho.

Νaby Keita: Πολύ καλή εμφάνιση χωρίς να είναι εντυπωσιακή για τον μέσο από τη Γουινέα, που δείχνει πως αν διατηρηθεί υγιής, όπως και συμβαίνει μέχρι τώρα, μπορεί να προσθέσει λύσεις στο κέντρο της ομάδας.

Watford vs Liverpool live score updates: Premier League latest, team news,  TV channel and start time - The Athletic

James Milner: Άψογη εμφάνιση και από τον James Milner που βρέθηκε παντού, και πρόσφερε λύσεις τόσο στο αμυντικό, όσο και στο επιθετικό κομμάτι. Είχε ασσίστ στο δεύτερο τέρμα του Firmino, ενώ αγωνίστηκε τα τελευταία 30 λεπτά του αγώνα ως δεξί μπακ, πριν δώσει τη θέση του στον Neco Williams. Πολυεργαλείο.

Watford v Liverpool LIVE commentary: Mohamed Salah nets visitors FOURTH  after Roberto Firmino scores brace as Reds run riot - SoccerWays

Sadio Mane: Ακόμα ένα τέρμα που σκοράρει ο Σενεγαλέζος, φτάνοντας τα 100 στην Premier League. Όσο και αν παραπονιόμαστε ότι είναι σε ντεφορμάρισμα, κάνει συνεχώς αυτό που απαιτεί η θέση του, το οποίο είναι να στείλει την μπάλα στο πλεχτό. Δεύτερο σερί παιχνίδι που οι δύο Αφρικανοί της επιθετικής τριάδας συνεργάζονται για γκολ.

Watford 0-5 Liverpool: Premier League Player Ratings

Mohamed Salah: Ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση για τον Αιγύπτιο, δείχνοντας πως ίσως είναι ο καλύτερος παίκτης στον πλανήτη στην παρούσα φάση. Πανέμορφη ασσιστ, πανέμορφο τέρμα και πρώτος σκόρερ στην Premier League με 7 τέρματα τη στιγμή που γράφεται αυτό το άρθρο.

Βαθμολογία: 9/10

Watford – Liverpool: Liverpool beat Watford in Claudio Ranieri's debut

Roberto Firmino: 3 τέρματα και 1 ασσίστ στην επιστροφή του Bobby στη βασική 11αδα, δείχνοντας πιο φορμαρισμένος από ποτέ! Ναι, όλα τα γκολ που πέτυχε ήταν σε κενό τέρμα, αλλά γι’αυτό δεν παραπονιόταν μεγάλο μέρος των φιλάθλων της ομάδας; Πως δε σκοράρει αρκετά;

Βαθμολογία: 10/10 (MOTM)

Kostas Tsimikas (στη θέση του Αndrew Robertson στο 63‘): Λεπτά συμμετοχής και για τον Κώστα, που έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Alex Oxlade-Chamberlain (στη θέση του Trent Alexander-Arnold στο 63′): Και ο Ox μπόρεσε να ανταποκριθεί στο ρυθμό της Liverpool στα 30 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε.

Neco Williams (στη θέση του James Milner στο 83′): Όμορφη ενέργεια και assist στο 3ο τέρμα του Roberto Firmino.

Jurgen Klopp: Πανέτοιμη έδειξε η ομάδα μετά το international break, παρά τις απουσίες των Alisson, Fabinho, Jones, Thiago. Ο Klopp βρήκε λύσεις στα πρόσωπα των Milner και Keita, έδωσε λεπτά συμμετοχής στο Firmino που τον δικαίωσε πλήρως και παρέταξε μια Liverpool που με ψηλό pressing, γρήγορο γκολ και σωστή διαχείρηση έδειξε πως ήθελε τη νίκη από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Ακολουθούν δύο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια κόντρα στην Atletico Madrid και την Manchester United, υψηλής βαθμολογικής σημασίας.

Βαθμολογία: 10/10